Kuzey Kıbrısın Türkiyeye İlhakının Sonuçları?

Birol

Dost Üyeler
Sayın Komutanım Değerli Büyüğüm Atilla Çilingir,ben izninizle bu bölümde bir konu açmak istedim.çünkü özellikle bu konuda sizin ve diğer tüm değerli arkadaşlarımızın görüşlerini almak ve bu aklıma gelen konuyu enine boyuna tartışmak istişarede bulunmak istiyorum.konuyu şu şekilde özetleyeyim:Bugün Kuzey Kıbrısta gelinen noktada yani artık liderlerin bile toprak vermek zorunda kalabiliriz dediği ve bunu gerek türk toplumuna gerekse kuzey kıbrıs türk toplumuna kabul ettirilmeye çalışıldığı bir dönem ve süreçte;görülüyor ki Self Determinasyon hakkına dayalı iki ayrı devlet ve iki ayrı milletin oluşturucağı bir konfederasyon şeklinde bir çözümün 1963 ten beri gerçekleşmediği ve gerçekleşmesininde mümkün olmadığıda çok nettir. O zaman sizce(tabiki tüm arkadaşlarımada soruyorum) Kuzey Kıbrısın Türkiyeye İLHAK EDİLMESİ VE BU DURUMUN TÜM DÜNYAYA BU ŞEKİLDE İLAN EDİLEREK KUZEY KIBRISIN TÜRKİYENİN 82.İLİ OLDUĞU AÇIKLANSA ACABA TÜRKİYENİN İÇ VE DIŞ POLİTİKA ALANLARINDA KARŞILABİLECEĞİ SORUNLAR VE BU İLHAKIN BİZE SAĞLAYABİLECEĞİ FAYDALAR NELER OLABİLİR?YOKSA BU DURUM SİZCE ÇÖZÜM YOLUNDA DAHADAMI ENGELLEYİCİ BİR FAKTÖR OLUR?YAZIMI OKUYAN VE BU KONUDA YORUM YAPAN TÜM HERKESE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM Saygılarımla...

ŞanyüMotun

New member
Cevap: Kuzey Kıbrısın Türkiyeye İlhakının Sonuçları?

Yıllardır bu tip meseleler konuşulurken söz Kıbrıs'a geldiğinde ortaya atılan fikirdir bu...

Tabiki komutanlarımız bizi bu konunun olası uluslararası yansılamalarıyla ilgili bizleri aydınlatabilirler...

Bir Türk ve KKTC vatandaşı olarak ,bu tip bir durumun benim için hiç bir sakıncası yok...
Hepimizin yüreğinden geçen de bu zaten.

Ancak devlet yönetiminde duygusallığa yer vermek , ne yazıkki kötü sonuçlar doğurur.

KKTC , Türkiye tarafından ilhak edilip varlığına son verildiği gün ;

-Bütün dünyada Türkiye aleyhine kampanyalar , mitingler , konferanslar yapılmaya başlanır.

-Zaten bizi işgalci gibi gören yunanların ekmeğine yağ sürülmüş olur.

-Dış servislerin desteğiyle düzenlenecek bir kaç ufak çaplı hareket medya organları sayesinde , bütün ada genelindeymiş gibi gösterip , dünya kamuoyunun "Kıbrıslılar Türkleri istemiyor" şeklinde düşünmesine yol açar

-Ambargoları Türkiye'yi de kapsayacak şekilde genişletebilirler.

-Dünya kamuoyu ziihn olarak hazırlandıktan sonra bütün bu "demokratik" devletler Türkiye'ye yaptırımlar uygularlar.

-Ne yazık ki bunlara direnecek bir siyasi yapıya sahip olmadığımızdan ...

Sonunda kaybeden yine biz oluruz.

Kaybedeceğimiz şey de büyük olur...

Bu tip oyunları daha önce başarıyla uyguladılar.
G.Amerika , Afrika , D.Avrupa ...

Şunu da eklemek lazım tabi ki Türkiye basit bir üçüncü dünya ülkesi değil... Ancak bu tip birşeyi yapabilmek için öncelikle sağlam bir siyasi yapı gerekiyor.

Böyle bir yapıya sahip miyiz ?
Cevabı bellidir...