Latif Akça: AİHM Kararı Taraflı, Asıl Katliam Kıbrıslı Türklere Yapıldı

TAHTACI

-Otağ Hanı-
Katılım
26 Eki 2010
Mesajlar
1,634
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
RAUF Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği Genel Başkanı Latif Akça, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Kıbrıs tazminatı kararının tamamıyla tek taraflı olduğunu belirterek, "Asıl katliam, Kıbrıslı Türkler'e yapıldı"...

RAUF Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği Genel Başkanı Latif Akça, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Kıbrıs tazminatı kararının tamamıyla tek taraflı olduğunu belirterek, "Asıl katliam, Kıbrıslı Türkler'e yapıldı" dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın eserlerini ve ilkelerini yaşatmak için kurulan derneğin genel başkanı Latif Akça ile beraberindeki heyet, Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Abdioğlu'nu ziyaret etti. Afyonkarahisarlı gazetecilerin, Rauf Denktaş adına yapılacak anıtmezarın yapımını üstlenmek istemesinden memnun olduklarını söyleyen Dernek Başkanı Latif Akça, "Afyonlu gazetecilerimize ve onlara vesile olan Hasan Kundakçı komutanımıza teşekkür ederiz. Afyonkarahisar'ın bu gayretinden sonra Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Şu anda proje hazırlanıyor. 8 ay içinde anıtmezara başlanacak" dedi.

AİHM'İN KARARI TEK TARAFLI
Ziyarette, AİHM'in 1974 Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle Türkiye aleyhine verdiği 90 milyon Euro'luk tazminat cezasını eleştiren Akça, "AİHM, tamamıyla tek taraflı bir karar almıştır. Kıbrıs Türkünün en büyük sıkıntısı, diaspora ve lobicilik faaliyetinin yürütülememesidir. Biz bu konuda sınıfta kaldık. Örneğin Hocalar katliamını bile kendi KKTC Meclisi'nde 'soykırım' olarak tanıtamadık. Eğer bunu tanıtabilseydik, Kıbrıslı Türklere yapılanların da soykırım olduğu görülecekti" diye konuştu.

1 AY İÇİNDE DAVA AÇILACAK
Akça, Kıbrıs Türkleri olarak Yunanistan ya da Kıbrıs Rum tarafı aleyhine AİHM'de dava açmak için hazırlık yaptıklarını, 1 ay içinde davanın açılacağını söyledi. Akça, şöyle devam etti:

"Biz gerek Rauf Raif Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği olarak, gerekse içinde bulunduğumuz KKYC Milli Mücadele Konseyi olarak, tazminat davası açmak için hazırlık yapıyoruz. 1963-1974 yılları arasında Birleşmiş Milletler görevlisi Jorge Villacrés Ortega'nın da kitabında bahsedildiği gibi Kıbrıslı Türkler 103 köyden kovuldu. Katliamlar yapıldı. Muratağa ve Sandallar'da yapılanlar gün gibi ortada. Birleşmiş Milletler'de bunların raporları vardır. Biz bu konuda karşı dava açmaya hazırlanıyoruz. Yaklaşık 30 dernek olarak hepimiz bu davayı açmak istiyoruz. Bununla ilgili tüm gerçekleri açıklıyoruz. Avukatlarımız davanın Kıbrıs Rum tarafına mı yoksa Yunanistan aleyhine mi açılacağı konusunda çalışma yapıyor. Hem maddi, hem manevi tazminat davası açmaya hazırlanıyoruz."


 
Üst