M.Kemal Atatürk'ün Deniz Üniformalı Fotoğrafı Bulundu

Yunus Gök (Embesil)

Yasaklı Üye
Ulu Önder Atatürk'ün 76 yıl sonra Taşucu ziyaretinde üzerinde deniz üniformalı bir fotoğrafı bulundu.

fotograffata.jpg

Mersin’in Silifke İlçesinde faaliyet gösteren Atatürkçü Düşünce Derneği 76 yıl sonra Atatürk ün Silifke-Taşucu’ na son ziyaretiyle ilgili fotoğraf ele geçirdi. 15 yıldır siyah beyaz fotoğraf biriktiren ADD Silifke Şube Başkanı Yüksel Bütün, Atatürk’ün ilk kez deniz üniformalı fotoğrafını gördüğünü söyledi. Birçok fotoğrafı bulunan Atatürk’ün özellikle Silifke ye 4 kez gelmesine rağmen fotoğraflarına ulaşmanın oldukça zor olduğunu belirten Bütün, Taşucu’na iki kez gelen Ulu Önderimizin hiç fotoğrafı yoktu. Özellikle deniz üniformalı fotoğrafını ilk kez görüyorum” dedi. 20 Şubat 1935 tarihinde Silifke-Taşucu na son gelişinin ardından 3 yıl sonra vefat eden Ulu önderin böylesine bir fotoğrafının ellerine geçmesinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Bütün, Anamurlu Osman Sinanoğlu’nun da aralarında bulunduğu bir fotoğrafı ailesinden izin alarak koruma altına aldıklarını söyledi. Türkiye de ilk kez atatürk’ün deniz üniformalı fotoğrafını gördüğünün altını çizen Bütün, “Gazi Mustafa Kemal Silifke ye dört kez gelmiş, ne yazık ki bu gelişleri ile ilgili yeterli fotoğraf yok. On beş yıldır başta Silifke olmak üzere Taşeli ile ilgili siyah-beyaz fotoğraf topluyorum. Mustafa Kemal in 4 kez geldiği yöremizle ilgili fotoğraf araştırmasını da yapıyorum. Kataoloğ ve albümleri inceliyorum. Adana Tarsus ve Mersin ile ilgili fotoğraflar bulunuyor fakat Silifke ye yönelik fotoğraf yok. Kısa süre önce Mersin ADD Şubesi Ali Duran Güzel Silifke ye gelmişti. Söz arasında ellerinde Atatürk ün Taşucu’nda bulunduğu sırada gösteren bir fotoğraf bulunduğun söyledi. Merak edip fotoğrafı istedim. Osman Sinanoğlu’nun varislerinden alınmış olan bu fotoğraf Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün Taşucu na denizden iki kez gelmiş olduğu birincisi 11 Mayıs 1926 tarihinde saat 20 30 da Mersin üzerinden Ertuğrul yatıyla gerçekleşmiştir. İkincisi de Silifke ye dördüncü gelişi olan 20 Şubat 1935 tarihinde ege vapuru ile Antalya üzeriden gelmiştir. Fotoğrafa dikkatlice bakıldığında Atatürk’ün üzerinde denizci üniforması bulunmakta. Dönemin ic ve dış olaylarını da dikkate alırsak bu fotoğrafın 1935 teki gelişi ile ilgili olduğu düşüncesindeyim. Fotoğrafa sahip çıkıyoruz ve bu yıl 1-7 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Silifke Festivalinde sergileyeceğim. Bunun yanı sıra Taşucu Atatürk evine bir örneğini koyacağız. Fotoğrafın elimize geçmesinde vesile olan ADD Mersin Şubesinden Ali Duran Sarıgüzel’ e ve Ülker Sayılğan’a sonsuz teşekkür ederim” dedi. Atatürk ün ilk kez deniz üniformalı fotoğrafını gördüklerini belirten vatandaşlar ise, “Tarih kitaplarında bile deniz üniformalı bir fotoğraf görmedik. Böyle bir fotoğrafın iyi korunması gereklidir” diye konuştular.