Maliye Bakanı İle İki Saat

İsmet Kotak

Onursal Üye
Maliye Bakanı İle İki Saat

Maliye Bakanı ile iki saat

19 Mayıs Salı günü Milli Bayram günü olmasından yararlanarak “HALKIN SESİ”kadrosuna görüşme olanağı tanıyan Maliye Bakanı Ersin Tatar’la tam iki saat KKTC’yi ve dünya ekonomisini masaya yatırdık.Dünkü “Halkın Sesi” gazetesinde buna ilişkin haberi ve yorumları okudunuz.Ben Orams Davasını ertelemek istemediğim için bugüne erteledim.

Ersin Tatar’ın değerli babası Rüstem Tatar’la uzun yıllar Hükümette yanyana oturduk.o “Milli Mücadele” yıllarında ülkeye yarar sağlayıcı adımları atmak için çalıştık,tartıştık,anlaştık ve uygulanmasına yüm Bakan arkadaşlarla omuz verdik.Ben 15 Şubat 1969 günü GaziMağusa’da TMT görevimi devrederek Lefkoşa’ya gelerek “Çalışma ve Kooperatif Bakanı” olarak göreve başlarken sevgili Rüstem Tatar değerli eşini kaybetmişti.Olay taze ve de çok acı idi.Bir ameliyatta eşini kaybetmek onu yıkmıştı.Acısını hepimiz paylaşmöaya çaba harcadık.

Bunun anlamı şimdiki Maliye Bakanı Ersin Tatar o günlerde annesini kaybetmişti. Eğitimdeki adımlarını,başarılarını hep Rüstem Beyden öğreniyorduk.Maliye,Ekonomi ve muhasebe denetimi alanında isim yapmıştı.Bir dönem İngiltere ve dünya pazarına damgasını vuran Asil Nadir’in kadrosunda Londra’da “Mali işlerişn tepesinde” görev yapmıştı. Onu sık sık makamında ziyaret edip görüşüyordum.O başarıda onun da bilgisi,deneyimi, alınteri ve emeği vardı.

Londra’dan sonra Istanbul’da o yılların en başarılı Televizyonu olan SHOW-Tv.’de Mali İşler sorumluluğunu üstlendi.Erol Aksoy’la birlikte idi. Sonra KKTC’ye taşındı. Babası ile “Denetim” alanında Şirketlere ve Bankalara hızmet verdi. Istanbul’da kazandığı deneyimle Radyo ve Televizon Yayıncılığına girdi.”KANAL T” bugün KKTC’de önde gelen yayın kuruluşlarındandır.

Ersin Tatar,her zaman “Milli Davaya” sadık kalmış,her zaman Türkiye’yi Anavatan kabul etmiştir.Medya alanında her görüşe olanak sağlamasına rağmen,ağırlık hep “Milli Davadan ve Türkiye’ye yakın duruştan” yana olmuştur.Politikaya atılırken ilk günden “Ulusal Birlik Parti” demiş ve bu yolda devam etmiştir.Partinin her kademesinde hızmet vererek deneyim kazanmış ve seçimde kaybetmenin de olgunlaşmanın yolu olduğunu kabullenmiştir.2009 seçiminde bileğinin hakkı ile UBP Lefkoşa Milletvekilliğine seçilmiştir.Ersin Tatar sadece kendine değil elindeki Medya aracı ile UBP’ye de büyük katkı sağlamıştır.

Başbakan Dr.Derviş Eroğlu,büyük bir isabetle Ersin Tatar’ı Maliye Bakanlığına atamıştır. Baba mesleği olan Maliyecilik,Bakanlıkla devam etmişse,bu bilgi,deneyim ve çalışmayla olabilmiştir.Şimdi sıra hızmete gelmiştir.Kadrosunu oluşturarak KKTC’ye büyük katkı koyması beklenmektedir.İşte 19 Mayıs Salı günü saat 14.00’de “HALKIN SESİ” olarak Maliye Bakanlığında,soru yağmuruna tuttuğumuz Bakan Ersin Tatar’ın geçmişi budur.Bunu bilerek değerlendirme yapmak gerekmektedir diye düşündüğüm için bu girişi yaptım.

&&&

Birçok soru soruldu.Alınan yanıtları HALKIN SESİ sütunlarınd
a bulacaksınız. Yazar arkadaşlaırmız da ayrı ayrı konuları gündeme taşıdılar,bundan sonra da köşelerine taşıyacaklardır.Yeni bir çalışma dönemine giren HALKIN SESİ’nde bu tür girişimlere sık sık rastlayacaksınız. Sonuçta bu gazete Milli Lider rahmetli Dr.Fazıl Küçük’ün İngilize ve Ruma savaş açtığı tarih kokan, bir dava gazetesidir.

Maliye Bakanı Ersin Tatar KKTC Maliyesine çeki düzen verecek,dosya arttıran ama para getirmeyen Vergileri veya Harçları ya kaldıracak veya uygun kalıba sokacaktır.Gereksiz harcamalardan uzak duracağı kesin.Nitekim 2008 yılının son çeyreğine bakarak Kamu Görevlilerine Hayat Pahalılığı da aşılarak ödenen %0.9’luk fazlalığı geri alması,onun politika için Hazineyi bıçaklamayacağının kanıtı oldu.

KKTC’de hedefin kalkınma yoluyla refah olduğu belirtilmiştir.Politik dönemde “Yatırımcı Bakanlık” kimliğimi anımsayarak, bu Maliye Bakanı ile öteki yatırımcı Genç Bakanlarla, ekonominmin çarkının yerli yerine oturtulacağı ,iş ve gelir sağlayıcı girişimlerin başarılı olacağı görülmektedir.Sayın Tatar’ın temel şikâyeti bundan önce yapılan hesapsız kitapsız ve de gereksiz harcamalardır.Yani israfa artık yer yok.

Ne konuştuk? Mali kaynakların bu Bakanlığa bağlanması gerektiğine temas ettik. Kalkınma Bankasını kullanarak,KKTC Merkez Bankası ile uyumlu adımlar atarak “Yatırım Projelerine “kaynak yaratmak, öncelik taşımaktadır. Üretmek ve satmak hayata denge getirir.Sadece ithalât yıkar.Serbest Bölgeler kademeli olarak oluşturulmalı ve ambargolar bu yolla delinmelidir. Gençlere iş alanı açmak,KOBİ’leri desteklemek,Çağdaş yatırım demek olan elektroniğe kapı açmak bu Hükümetin görevidir.

Maliye Bakanı Ersin Tatar’la el sıkışıp ayrılırken,ilk atadığı Bakanlık Müdürü ile tanıştık ve kutladık. Bana göre bu atmada tam isabet kaydedildi.Hem kamu işleyişini bilen, hem de kişilik gösteren bir Bakanlık Müdürü, Bakana başarıda büyük katkı sağlar...

Maliye Bakanı Ersin Tatar’la birlikte “Dünya ekonomisinden” olumlu sinyaller gelmekte olduğunu konuştuk.Ardından Amerika’nın Sesi tarafından Washington’dan verilen şu haber geldi:

“ABD Başkanı Barack Obama, ekonominin normale dönmeye başladığını söyledi.Obama, ekonomi danışmanlarıyla yaptığı toplantının ardından danışmanlarının enerji, mali düzenlemeler, istihdam ve üretim konusunda tavsiyelerde bulunduğunu açıkladı.Öte yandan Temsilciler Meclisi’nde de kredi kartı şirketlerine getirilecek yeni yasal düzenlemeler tartışılıyor.Senato, yüksek faiz ve anlaşılması zor sözleşme şartları gibi uygulamalara son verilmesini öngören bir tasarıyı kabul etti. Obama, kredi kartı şirketlerinin uygulamalarında tüketici lehine düzeltmeler yapılmasını savunuyor.”

Temenni edelim bu iyimleşmenin rüzgârı KKTC’ye de ulaşmış olsun.Maliye Bakanı Ersin Tatar bu kadar olumlu haberi hak etti.