Maltepe Askeri Lisesi

Gök Yeleli Bozkurt

New member
MALTEPE ASKERİ LİSESİ’NİN TARİHÇESİ

Maltepe Askeri Lisesi, 1928 yılında İstanbul / Topkapı Maltepe’de öğrenime açılmış, ilk mezunlarını 1929 -1930 öğretim yılında vermiştir. 1941 yılında Konya / Akşehir’e intikal eden okul, 1947 yılına kadar burada eğitim ve öğretime devam etmiştir. 1947 yılında İstanbul / Çengelköy’e taşınarak iki yıl faaliyetten sonra 1949-1950 eğitim -öğretim yılında kapatılmıştır.

Genelkurmay Başkanlığı’nca Kara ve Hava Harp Okulları ile Fakülte ve Yüksek Okullar askerî öğrenci ihtiyacını güvenilir kaynaklardan sağlanması maksadıyla; Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yeni bir askerî lisenin açılmasına 1978 yılında karar verilmiş ve 9 Eylül 1979 tarihinde okulun inşaatına İzmir / Güzelbahçe’deki Çanakkale Bataryası’nın bulunduğu yerde başlanmıştır.

Eylül 1983’te binaların büyük bölümü tamamlanan Maltepe Askeri Lisesi, hazırlık sınıfı ve Kuleli Askeri Lisesi’nden intikal ettirilen 1nci sınıfla birlikte iki sınıf olarak 33 yıllık bir aradan sonra 21 Ekim 1983 tarihinde devlet töreni ile 7 nci Cumhurbaşkanı Sayın Kenan EVREN tarafından açılmıştır. Okul 1985 – 1986 eğitim- öğretim yılında 4 sınıflı olarak kuruluşunu tamamlamış ve İzmir’deki ilk mezunlarını 1986 yılında vermiştir.

Amacı

Çağdaş eğitim ve öğretim bilimi kapsamında ;

- Öğrenmeyi öğrenme felsefesine uygun, Silâhlı Kuvvetlerin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte,

- İleri dönemlerdeki eğitim ve öğretimi izleyebilecek bilimsel altyapı ile donanmış,

- Temel askerî bilgi ve davranışları kazanmış, üstün bedeni yeteneğe sahip,

- İletişim becerisi gelişmiş,

- VATAN, VAZİFE, ŞEREF ve DÜRÜSTLÜK kavramlarını kendisine ilke edinmesinin yanı sıra ATATÜRKÇÜ Düşünce Sistemi'ni özümsemiş ve bunu bir yaşam tarzı olarak benimseyerek kendine rehber edinmiş askeri öğrenciler yetiştirmektir.

Görevi

- Değişen ülke ve dünya gerçeğini görebilecek ve algılayabilecek,

- Meydana gelecek değişime ayak uydurabilecek ve değişimi gerçekleştirebilecek liderlik özelliklerinde,

- 21 nci yüzyılın teknolojik değişimini takip edebilecek bilgi, beceri ve kişilik yapısına sahip, üstün nitelikli öğrenciler yetiştirecek eğitim-öğretim sistemlerini oluşturmaktır.

İlkeleri

- Değişim ve yeniliğe ayak uydurabilen
- Yalan söylemeyen, dolaylı yaklaşımlardan uzak
- Etrafındakilere saygılı
- Kendiliğinden iş yapan
- Zamanı iyi kullanan
- Korkmayan
- Sorumluluk duygusu yüksek
- Strese karşı dayanıklı
- Dikkat yeteneği gelişmiş
- Sabırlı, meraklı, yaratıcı
- Başkalarına yardımı seven
- Etkileme özelliği olan
- Öncü olma alışkanlığı kazanmış
- Amaca yönelik davranışı gelişmiş
- Gerçekçi ve pratik
- Güçlü sezgiya sahip
- İletişim becerisi gelişmiş
- Ana diline hakim
- Yabancı dil bilgisi yüksek
- Parçalardan bütüne, bütünden parçalara doğru düşünen
- Kendi kendine öğrenme yollarını bilen
- Bilginin ürününü değil, kendisini kullanan
- Kendine ve arkadaşlarına güvenen
- Askerlik mesleğini seven
- Türkiye cumhuriyetinin sorumluluklarını bilen
- Türkiye cumhuriyetinin üniter yapısına sahip çıkan
- Atatürkçülük çizgisinde bütünleşen
- Dürüst, itaatkar, aldığı emri içtenlikle yapan
- Görev anlayışı ve sorumluluk duygusu gelişmiş
- Yüreği ülke, millet ve aile sevgisi ile dolu
- Askerlik şeref ve haysiyetini her şeyin üstünde tutan öğrenciler yetiştirmektir.