Milli Konsey Bildirisi No.10

Kamil Özkaloğlu

Onursal Üye
Katılım
6 Ara 2008
Mesajlar
359
Tepkime puanı
0
Puanları
0
11 Temmuz 2008

MİLLİ KONSEY BİLDİRİSİ No 10

Egemenlik hakkımızdan vazgeçilmesi anayasamıza göre suçtur. Bu haklardan vazgeçen Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın bu suçu işlediğini ve halkın, kimseye anayasa üstü yetki vermediğini 9 nolu bildirimizde belirtmiştik.
Kim olursa olsun; bu suçu işleyenlerin karşısında olacağız.
Önceki bildiriden sonra cumhurbaşkanı medyada yaptığı açıklamada KKTC’nin devam edeceğinden ve egemenliğin paylaşılacağından söz etti.
Halkımızın egemenlik konusundaki güçlü tepkisi karşısında, Talat; Annan Planı tartışmaları döneminde yaptığı gibi, şimdi de medya turuna çıkıp, imza attığı mutabakatlarda var olmayan egemenliği savunma ve inkâr gayretine soyundu. Ancak Annan Planı tartışmaları döneminde halkı aldatamayacağını anlayınca egemenlik konusundaki gerçek düşüncesini “Egemenlik uğrunda ölünecek Leyla değildir” diye dile getirmişti.
Mutabakatlarda tek egemenlik, tek vatandaşlık, tek devlet, tek siyasi temsiliyet prensiplerine imza attıktan sonra şimdi;
- Yeminine sadık kaldığını,
- KKTC’nin tasfiyesinin söz konusu olmadığını,
- Egemenliğin paylaşılacağını,
- KKTC’nin gelişip güçleneceğini, uluslar arası boyut kazanacağını ve dünya ile bütünleşeceğini,
- Yaptığının KKTC’yi yüceltmek olduğunu,
- Ortak devlette endişe edecek hiçbir şey bulunmadığını,
İddia ederek Kıbrıs Türk Halkını bir kez daha aldatmaya çalışmaktadır.
Hâlbuki bu söylediklerinin ve iddia ettiklerinin hiçbiri, Hristofyas’la anlaştığı hiçbir mutabakat metninde yoktur.
Talat’ın radyolarda veya TV ekranlarında ne söylediği değil, mutabakatlardan ve 1 Temmuz görüşmesinden sonra yapılan ortak açıklamalar önemlidir.
Milli Konsey olarak kırmızı çizgilerimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Ulusal davadan ödün verenlere en şiddetli tepkiyi göstereceğiz. KKTC’nin sonsuza dek yaşatılması için her türlü mücadeleyi sürdüreceğiz.
Milli Varoluş Konseyi olarak biz, hemen şimdi erken seçime gidilerek, milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimlerinin yenilenmesi gerektiği inancındayız.

Merkez Yürütme Kurulu adına
CELAL BAYAR
 
Üst