Milli Konsey Bildirisi No.4

Kamil Özkaloğlu

Onursal Üye
Katılım
6 Ara 2008
Mesajlar
359
Tepkime puanı
0
Puanları
0
28 Mayıs 2008
Milli Konsey Bildirisi No.4

MİLLİ KONSEY, Kıbrıs konusunda başlatılan görüşmelerde, Liderler arası görüşme ve Komitelerde yapılmakta olan çalışmaları, oluşturduğu Özel Komitelerle izlemekte ve değerlendirmektedir. Milli Konsey, iki Lider arasında yapılan son görüşme ve BM yetkilisi tarafından açıklanan sonuç bildirgesini, Kıbrıs Türkünün ve Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs davasına katkı koymadığını, teslimiyetci ve ödüncü bir tutumun yarattığı bir emrivaki olarak algılamış ve kırmızı çizgilerimizi ortadan kaldıran bu geriye dönüş belgesinin kabul edilmez olduğunu, buna karşı tavır konmasını ve mücadele edilmesini karar altına almıştır.
1. 8 Temmuz ve 21 Mart çizgisinde ortaya konan 23 Mayıs ortak açıklaması, Kıbrıs davamızı çok tehlikeli bir duruma sokmuştur. Bu sonuç belgesi, silâhlı darbe sonucunda Rum ve Yunan işgali altına sokulan “Kıbrıs Cumhuriyeti” temelinde ve çatısı altında iki ayrı “Toplumun” federal düzen kurmasını hedeflemektedir. İki eşit-egemen devlet düzeyinde bir oluşum reddedilmekte ve iki toplum düzeninde, tek kimlikli ve tek egemenlik hakkına sahip, güçlü merkezi yapıda, Anayasası buna göre değiştirilen “Birleşik Federal Kıbrıs Cumhuriyeti” hedeflenmektedir.
2. Buna göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ortadan kalkmış olacak, ”Kıbrıs Cumhuriyeti” isim değiştirerek, Kıbrıs Türkü buna yama yapılacaktır. Rum Halkı kuzeye taşınacağı için “İki kesimlilik” ortadan kalkacak ve Kuzeyde ve Güneyde Rum çoğunluğun egemen olacağı bir yapı oluşturulacaktır.
3. Yeni Devlet oluşumunun reddedilmesi ile “Kıbrıs Cumhuriyeti”, gizlice hazırlanan yeni Anayasa altına girdikten sonra, AB üyeliği aynen süreceği için reddedilmese de Garanti sistemi de işlemeyecektir. Buna göre Türk Ordusunun tek yanlı müdahalesi veya adada bulunmasına olanak olmayacaktır. Güneydeki nufusa 500 bin yabancının eklendiği de bilindiğine göre tüm adada ezici bir Rum nufusu ve azınlık durumuna düşürülen Türk Halkı olacaktır. Buna göre Türk ve Rum devletlerinden söz edilmesi tam bir aldatmacadır.
Milli Konsey, 23 Mayıs Liderler arası sonuç bildirgesini kabul etmeyip bu esaret belgesini reddetmektedir. Bunun karşısında mücadele edeceğini, Kıbrıs Türk Halkına açıklamayı görev bilmektedir.
Bu belge, Kıbrıs Türk Halkının Selfdeterminasyon hakkına (Kendi kaderini tayin) tam bir saldırıdır. Bu belge 1960 haklarını da silerek, Rum esaretini geri getirmekte, Barış Harekâtının tüm sonuçlarını silmekte, Kıbrıs Türkünü Anavatan Türkiye’den koparmakta, adayı bir bütün hâlinde Yunanistan’a teslim etme yemini edenlerin “enosis” yolunu açmaktadır.
Bu belge, Anayasal ve Yasal yetkisi olmayanlar tarafından hazırlanıp, kabul edilmiştir. Bu nedenle hiçbir geçerliği yoktur. Kabul edilemez. Milli Konsey, 23 Mayıs sonuç bildirgesini yok saymaktadır.”
Kıbrıs Türk Milli Varoluş Konseyi

Merkez Yürütme Kurulu adına
CELAL BAYAR
 
Üst