Milli Konsey Bildirisi No.5

Kamil Özkaloğlu

Onursal Üye
Katılım
6 Ara 2008
Mesajlar
359
Tepkime puanı
0
Puanları
0
05 Haziran 2008

Milli Konsey Bildirisi No.5

Ulusal Kıbrıs Davamız çok önemli, tehlikeli ve kritik bir süreçten geçmektedir.Türkiye Milli Güvenlik Kurulu kararlarına aykırı şekilde sürdürülmekte olan görüşmeler, bizi bu uyarı açıklamasını yapmaya zorlamıştır.

Rum-Yunan ikilisi, Devletimizi, egemenlikte eşit ortaklığımızı, Anavatanımız Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünü reddettiğini çekinmeden ilân etmektedir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas başta olmak üzere, Rumların tüm liderler kadrosu, yaptıkları açıklamalarla, tüm Kıbrıs’a sahip olma, Kıbrıs Türk Halkını kendilerine tabi bir azınlık durumuna düşürme, böylece, Kıbrıs’ı bir Rum adası haline dönüştürme ve ENOSİS yolunu açık bırakmak amacında olduklarını açıkça söylemektedirler. Kıbrıs’ta Türklerle yeni, eşit, egemen bir ortaklığı kesinlikle kabul etmeyeceklerini duyurmuşlardır.

Her vesileyle Türkiye ve Türk düşmanlığını dile getirmekten çekinmemektedirler. Son olarak Larnaka’da, sözde “Ermeni soykırımı” anıtının açılışında, yine Anavatanımız Türkiye’ye saldırmış Türk Ulusuna karşı kin ve düşmanlık kusmuşlardır. Ayrıca CTP-AKEL arasında, halktan saklanarak, gizlice birçok hayati konunun görüşülmesi ve karara bağlanması kabul edilmez tehlikeli bir gidiştir.

Böylece, 23 Mayıs, 2008 Cuma günü KKTC Cumhurbaşkanı sayın Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas arasındaki görüşme ve görüşmeden sonra BM Genel Sekreterinin özel temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon şefi Taye-Brook Zerihoun tarafından okunan “Ortak Açıklama” da Rum ve Yunanlıların bu niyet ve amaçlarını kamufle ederek ilan etmek niteliğine büründürülmüştür.

Rum-Yunan ikilisi, 21 Aralık, 1963 silahlı saldırıları ile Kıbrıs Türklerini dışlayarak işgal ettikleri ve “Kıbrıs Rum Devleti” şekline dönüştürdükleri “Kıbrıs Cumhuriyetini” görüşmelerde muhtemel bir çözüm için değişmez temel zemin olarak kullanmaktan başka bir şekli asla kabul etmeyeceklerini, Hristofyas dâhil tüm Rum Liderleri vasıtasıyla, defalarca açıklamışlardır. İngiltere ile “Memorandum” imzalanmasına kalkılması, Garantör Anavatan Türkiye’yi devre dışı bırakmayı amaçlamaktadır.

Bu nedenle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin tüm yetkililerini, Kıbrıs Türk Halkının yıllardır vermekte olduğu soylu Varoluş ve Özgürlük Mücadelesini ve Devlet varlığımızı tehlikeye atacak ve Rum Yönetimi Liderine prim verecek şekildeki söylem, davranış ve kararlardan uzak durmaları gerektiği yönünde yeniden uyarmayı vazgeçilmez bir görev olarak görüyoruz. Komitelerde uzlaşıya varıldığı iddia edilen konuları yazılı olarak Rum tarafına vermek, büyük hatadır ve de zararı ileride görülecek bir davranıştır.

Ayrıca, 23 Mayıs,2008 görüşmesinden sonra yayınlanan ortak açıklamanın, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Türkiye Milli Güvenlik Kurulu kararlarını dikkate almadığı gerçeğini baskarak bir şekilde açıklamalar yapan Rum-Yunan ikilisinin pervasızca dile getirdikleri amaç ve hedeflerine karşı yegane güvencemiz Anavatanımız Türkiye’nin, tüm ilgili ve yetkililerini, Kıbrıs’taki ve Doğu Akdeniz bölgesindeki egemen Türk varlığı ile hak ve çıkarlarının her koşul altında korunup savunulacağını, bir kez daha, kesin ifadelerle dile getirmeye davet ediyoruz.”

Merkez Yürütme Kurulu adına
CELAL BAYAR
 
Üst