Milli Mücadele yolunda Şehit Albay Abdullah Abdulrahman.

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Milli Mücadele yolunda(2) Şehit Albay Abdullah Abdulrahman. 29 Mayıs

Milli Mücadele yolunda; Liderlerimizden Ş ehit Albay Abdullah Abdulrahman.
img_quote_top.gif
Milli Mücadele yolunda; Liderlerimizden Ş ehit Albay Abdullah Abdulrahman.
img_quote_bottom.gif

1960 yılında kurulan Bağdat Türkmen Kardeşlik ocağı başkanı şehit Albay Abdullah Abdulrahman, Irak Türklerinin tanılan büyük liderlerindendi. 16 Ocak 1980 tarihinde Saddam rejimi tarafından her türlü işkencelere maruz kalarak, Milli dava arkadaşları Dr: Necdet Koçak, Adıl Şerif, Dr: Rıza Demirci ile birlikte idam olmuşlardır. Ayrıca Behaddin Kocava hapishanede şehit olmuştur.
Şehidimiz yaşamını milli Türkmen davasına adayarak, 14 Temmuz 1959 tarihinde Molla Mustafa Barzani Kürt Peşmergeler, Komünistlerle ile İş birliği ederek, Kerkük katliamında çok sayıda Irak Türklerini ağaçlara asıp, iki yöne giden arabalara bağlayarak, param parça edip, caddelerde sürükleyerek, acımasızca öldürmüşlerdir. Büyük liderimiz Albay Abdullah Abdulrahman, Kerkük 14 Temmuz katliamını bir an önce durdurmak için, Tazehurmatu'ndan gizli yolla Başkent Bağdat'ta ulaşmış, üç gün üç gece süren katliamı durdurup, milletimizi bu büyük katliamdan kurtarmıştır, Irak Türklerinin büyük milli dava mücadele dolu tarihine geçmiştir.

Albay Abdullah Abdulrahman 1913 tarihinde, Kerkük Musalla mahallesinde göz açmıştır, öğrencilik hayatını Kerkük'te geçiren Abdulrahman, sonrasında Bağdat'ta Harp okulundan başarı ile mezun olmuştur.1941 Tarihinde İngilizlere karşı, Milli Irak hareketine katılarak 1941 yılında Filistin'i kurtarmak amacıyla büyük General Mustafa Ragıp ve Ömer Ali Paşa ile birlikte bu harekatta, başarıyla yer almıştır, 1958 tarihinde Kerkük ikinci Tümen Komutan Yardımcılığına atanmıştır.

Şehidimiz Albay Abdullah Abdulrahman 14 Temmuz 1959 yılında Kerkük katliamından kurtulmuş, Tazehurmatu ilçesi yoluyla Irak Cumhurbaşkanı Abdülkerim Kasım ile görüşerek, Kerkük'ün kanlı katliamını bildirmiştir, böylece devrim komuta konseyi başkanı General Abdülkerim Kasım, Kerkük'e ordu göndererek, Kerkük Türklerini üç gün süren büyük katliamdan kurtarmıştır.
Sonradan Emekli olan Albay Abdullah Abdulrahman Bağdat'ta 1960 yılında kurulan Türkmen Kardeşlik Ocağında 1964 yılından 1976 yılına kadar, Ocağın başkanlığını milli mücadele Türkçülük duygularıyla görüşleriyle başarıyla yürütmüştür.

Uzun süre başkanlık yaptığı Ocak'ta, Irak Türkleri ile yakından ilgilendi, tüm Türkmen köylerini, ilçelerini, şehirlerini, bölgelerini dolaşarak, herkes ile ilgilenmiş, tüm insanlara her türlü yardımda destekte bulunmuştur, böylece tüm Türkmeneli'nde Mendil, Telafer, Aziziye'ye kadar milletimiz tarafından sevilmiştir. Bu sevginin neticesindenfir ki halk defalarca onu Ocak'ın başına başkan olarak seçmiştir.

Albay Abdullah Abdulrahman milletini sever aşırı bir milliyetçi Türkçü idi. Çalışkan yiğit, atılgan vatanını, bayrağını, toprağını ve tüm Irak Türklerinin bölgelerini seven gönlü aşkla sevgiyle atmaktaydı. Arap Baas partisi Irak Türklerine karşı uygulamış olduğu sindirme, asimilasyon yok etme politikası çerçevesinde, Tü rkmen Kardaşlık Ocağını bir an önce kaldırıp, yok etmeyi planlıyordu. Binbir türlü baskıya rağmen, millet tarafından sevilen Albay Abdullah Abdulrahman'ı Ocaktan uzaklaştırmak planını gündemde yer almaktaydı, bunu Türk düşmanı olan dönemin başkan yardımcısı Saddam Hüseyin planlamıştı. 1976 yılında Albay Abdullah Abdulrahman Kardeşlik Ocağı başkanı iken, Baas partisi Saddam rejimi tarafından onu Ocak'tan bir tür oyunla uzaklaştırılmıştır. Türkmen Kardeşlik Ocağından uzaklaştırıldıktan sonra 1979 yılında dava soydaşları Necdet Koçak, Adil Şerif, Dr. Rıza Demirci ile birlikte tutuklanarak 16 Ocak 1980 tarihinde şehit edilmiştir. Ben Albay Abdullah Abdulrahman şehidimizi 1970 yılından tanıyorum. Evimiz Bağdat'ta olduğu sırada sürekli olarak Kardeşlik Ocağına giderek, onunla görüşmekteydim ve ondan milli davamız ile ilgili sorular sorarak, bilgi almaktaydım o dönemde en küçük yaşta Ocağa üyesi olmuştum. Liseden mezun olduktan sonra Üniversite hayatımı Kardeşlik ocağına bağlı Şehidimiz Rıza Demirci'nin açmış olduğu 36 kişilik yurtta geçirdim çünkü Baas partisine girmediğimden dolayı, hükümet yurduna alınmadım ve Türkmen Kardeşlik ocağının yurdunda eğitimimi bitirdim, sonradan şehitlerimiz tutuklanarak, idam olmadan önce bende aynı yılda tutuklandım ve tutuk evinde acı durumlarını işkencelerini duydum ve sonradan idam olduklarını duyduğumda çok zorlukla dayandım. Onlar şehit oldular ölmediler gönlümüzde büyük milli davalarıyla yaşamaktadırlar ve tüm milli Türkmen kuruluşlarımız bugün onların temiz kanlarıyla kuruldu... Gençlerimiz, erlerimiz, baba yiğitlerimiz mücadelelerini sürdürmektedirler.

Yazan: Sadun KÖPRÜLÜ