Neye Göre Başarılı?

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
Neye Göre Başarılı?

Yerel Seçimlere artık iki ay kaldı. Ve artık gündem yerel seçimler ve adaylar. Hal böyle olunca bazı haberlere takılmadan edemiyorum.

Örneğin bir belediye başkanı çıkıp “kendini en başarılı” belediye başkanı olarak ilan edebiliyor. Veya bir diğeri “köydü, kent yaptık” diyebiliyor.

Tamam seçim öncesi iddialı olmak güzel bir şey. Ancak burada başarılı ve başarısız veya en başarılı olmanın krıteri ne?

Var mı elimizde 5 yılda şu kadar yol yapan şu kadar park açan diye bir liste.

Bunu “birilerini” eleştirmek için yazmıyorum, sadece başkan adaylarının “vizyon” eksikliğini gündeme getirmek için yazıyorum.

Örneğin benim de ikamet ettiğim Dikmen Belediyesi.

-Başkana göre çok başarılı,
-Vatandaşa göre iyi,
-Bana göre de sorun yok (çöpler alınıyor, sular akıyor)

Ancak burada bir krıter sorunu ortaya çıkıyor. Vatandaşın beklentisinin düşük olması başkanları da yapmaları gerekenler noktasında cesaretlendirmiyor.

Normal bir yerde olsa Dikmen Belediye başkanına veya karşısına çıkacak rakip adaylara şu soruyu sormak gerekir. “Boğaz bölgesinde bir tane bile çocuk parkı yok? Bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz?”

Dediğim gibi eleştirmek için yazmıyorum bunu, siz neyi bekler ve onu arzularsanız karşınızdaki de size onu verir.

Benim ve bir çok kişi için önemli olan çöpünün kapısının önünden alınması ve suyunun musluktan akması. Bu iki unsur da bir aksama yoksa “başkan başarılı ve devam etmeli”

Cumhur’un Selfie’si

Bizim Hoca bugüne kadar yapılmayan bir ilki yaptı ve Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile son günlerin modası olan selfie’yi yapıp sosyal medyadan paylaştı.

Cemal Dağlıkoca ile geçen gece bir yerde buluşan Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, Hoca’nın isteğini kıramamış ve ilk selfiesini çektirmiş.

Özkan YORGANCIOĞLU: Dün mecliste neşeniz oldukça yerindeydi. Bu arada hangimizin tahmini tutarsa diğerine bir kebap ısmarlayacağı olsun.

Hüseyin ÖZGÜRGÜN: Dün mecliste Menekşe kravatınızla Lefke’nin kupa sahibi olmasına ufak bir göndermede bulunmuşsunuz. Tamam ev Lefke’de ama unutmayın ki sizin seçmen Lefkoşa’da.

Kadri FELLAHOĞLU: Meclise kan vermeğe gittiniz ama yüksek tansiyonunuz buna engel oldu. Sabah sabah neden bu kadar tansiyonunuz yüksekti? Merak ettik doğrusu.

Fırat ATASER: Ara verdiğiniz seçim çalışmalarına yeniden start vermişsiniz ve önümüzdeki hafta başından itibaren medya önüne de çıkacakmışsınız.

Mehmet HULUSİOĞLU: Geçen gece Girne’de ki bir otelde hiç beklemediğiniz bir destek gelmiş. Artık çeketinizi assanız bu seçimleri alırsınız.

Dr. Erdal ÖZCENK: Dün genel başkanınız menekşe kravatla meclise gelirken siz sarı-lacivert kravatınızla geldiniz. Şampiyonluğunuz hayırlı ve uğurlu olsun.

Olgun AMCAOĞLU: Dün sabah bir dostunuz sizi istemeden de olsa üzmüş. Büyüklük gösterip kendisini af etmişsiniz. Size de yakışan buydu doğrusu.

Kemal Deniz DANA: Müjdeli haberi alacaksınız diye boşuna mı yazdık dün. Neyse artık kulaklarınızla da duyduğunuza göre iş sizde.

Mehmet HARMANCI: Lefkoşa’da yapılması gerekenlerle ilgili uzun bir liste yapıp hafta başı bunları kamuoyu ile paylaşmaya hazırlanıyormuşsunuz. Bir tanede biz söyleyelim “Lefkoşa’ya bir meydan lazım”

Ertan BİRİNCİ: Çok yakında junior Ertan geliyormuş. Başbakan erkek torun olunca mecliste baklava dağıttırdı, bakalım siz ne yapacaksınız?

Dr. Ramadan KAMİLOĞLU: Nalbantoğlu hastanesinde değişim başlamış. Her yer elden geçiriliyor ve boyanıyor. Demek ki sizin elinizin değmesi gerekiyormuş bazı şeylerin güzelleşmesi için. Elinize sağlık.

Aybars KARAATMACA: Kan bankası için dün mecliste kamu spotu çekimleri yapılmış. Tüm vekiller sırası ile vatandaşları kan bağışında bulunmaya devam etmiş. Güzel bir düşünce, sayenizde toplumun dikkati bu yöne çekilmiş olacak.

Erman ÇİTİM: Türk İslam Kültür Cemiyeti Genel Sekreterliği göreviniz hayırlı ve uğurlu olsun. Önümüz Ramazan sizden önemli aktiviteler bekliyoruz.

Mustafa Göçer (Çatlı): Hafta sonu Dillirga’da bir kasa çilek yediğinizi iddia edenler var. Aman dikkat edinde şeker çıkmasın gene.

Güliz KANER:Sonunda Engelsiz Yaşam Evi projeniz hayata geçiyormuş. Bu konuda çok ince eleyip işi sıkı tutmuşsunuz.

Ali Özmen SAFA: İskele Boğaz’ın ilk tower’ını dikmek için kolları sıvamışsınız. Sayenizde bölge önemli bir yerleşim alanı oluyor.

Çağatay ÖZBİRİM: İstasyondaki çiğerciyi karşıya taşımışsınız. Oysa ünü git gide yayılıyordu. Neyse bakalım yerine ne yapacaksınız.

Özbek DEDEKORKUT: Yaz aylarının gelmesi ile birlikte işler iyice haraketlenmiş ve ofisin telefonlarına artık yetişemiyormuşsunuz.

Çelebi ILIK: Yasal sorun çözülünce sizin müdürlük tamda seçim yasaklarının öncesinde resmileşti. Artık adadığınız adağı kesebilirsiniz.

Didem GÜRSES: İstanbul’dan pişmaniye getirip arkadaşlarınıza dağımışsınız. Sayenizde uzun zaman sonra pişmaniye yemiş olduk.

GÜNÜN SÖZÜ
"Kıbrıs'ın AB üyeliği sorununu başka bir noktaya taşımıştır. Bugün başka dinamikler var. O zaman olmayan dinamikler var. Doğalgaz bulundu. Doğalgaz'ın değerlendirilmesi için Türkiye üzerinden geçmesi gerekiyor. Türkiye üzerinden geçerse çok daha kaliteli ve verimli olacak. O da çözümü gerektiriyor. Aynı şekilde Kıbrıs Rum ekonomisi çöktü. 2004'te öyle değildi. Kıbrıs sorunun çözümüne sıcak bakmadılar. Çözüm olursa kendilerine göre daha yoksul olan Kıbrıslı Türkler ile zenginliklerini paylaşacaklarını düşündüler. Bugün ise ekonomi çöktü ve gayet açıkça biliniyor ki Kıbrıs sorunu çözülürse ancak ekonomi düzelecek. Bu iki yeni dinamik Kıbrıs sorununu başka bir safhaya taşıdı."
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat

BİZİM TEMEL
Temel Fadime'ye tecavüzden yargılanmakta.
Savcı bütün şiddeti ile iddianameyi okumakta,
yüklendikçe yükleniyor bizim Temel'e.
"Bu ırz düşmanı, bu namussuz insanı toplumda barındırmayalım.
Atalım içeriye yıllarca süründürelim.
Yazık şu zavallı kadıncağıza bakın ne kadarda masum.
Utanmaz adama en ağır cezayı verin hâkim bey" der.
Savcı döner Temel'e
"Ne diyorsun bu duruma?"
"Benim anlamadığım şey hâkim bey; Ben bu karıyı mı şey ettim, bu adamı mı?"