(...) Öğretmenlerimizin Hakkını Ne Zaman Vereceğiz

Fevzi Moray

New member
(...) ÖĞRETMENLERİMİZİN HAKKINI NE ZAMAN VERECEĞİZ.

Dünya devi , düşünen , düşündüğünü dile getiren ve gerçekleşmesi için amansızca mücadele verecek insan istemiyor. Hal böyle olunca da ülkelerin silkinmesi , kalkınması küresel gücün iki dudağı arasından çıkan sözlere endeksleniyor. O nedenledir ki ihmal edilen Eğitim camiamıza, o camiaya hayat vermeye çalışan vefakar ve fedakar öğretmenlerimize yapılan vefasızlıkları her yıl dilimize dolar olduk.

Gerçekleri görmemize ve inkişaf etmemize olanak sağlayan bu kadar önemli bir kurumu kendi ellerimizle neden yok etmeye çalışırız anlamak mümkün değildir. Hala, eğitim sistemimize akılcı çözüm bulabilmek için küresel devden müsaade almamız mı isteniyor. Bu tuzağı kuranların iznini beklersek vay halimize vay ki ne vay...Sayın Yılmaz ÖZDİL’ in Hürriyet Gazetesinde 24 Kasım 2010 tarihinde kaleme aldığı akıl ve düşünce kokan yazısını okuduğumuzda, önemi tartışılmaz Milli Güç Unsurlarından olan Eğitim Sitemimizin ayaklar altında paspas yapıldığını görebilme imkanı yakalanır diye düşünüyorum.

Eğitimde E Z B E R C İ L İ Ğ İ N özel dershanelerle aşılandığını, bu uygulamayla okulların etkinliğinin sıfırlandığını , bu ve buna benzer eğitim sorunlarının aşılması için hiç bir etkinlikte bulunulmadığını kabul etmeliyiz. Üzülerek belirtmeliyim ki, Eğitim Ordumuza, bu güne kadar Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK dışında, hiç bir iktidarın gözle görülür akılcı ve reformist katkısı olmamıştır.

Hukukun ve dolayısıyla da demokrasinin bitirildiği bir ülkede huzuru ve başarıyı yakalamak mümkün olabilir mi?

Baskı altında tutulup kararlı hareket edemeyen ülkelerin hayati değerdeki kurumlarının ses getirmesini bekleyebilir miyiz? Eğitim kurumları gelişebilir mi? Bağımsızlığı elinden alınmış , adeta köleleştirilmiş bir ülkenin çağdaş uygarlık seviyesine çıkması mümkün müdür? Hürriyeti kısıtlanmış bir ülkenin , dar boğazda olan bir ulusu kurtaracak Büyük Beyinleri yukarıya taşıyabilecek gücü olabilir mi? Liderlerin sultasında bulunan köhnemiş parti ve seçim yasalarını değiştirmeden bizleri yönetmesini istediklerimizi ( Millet Vekili) acaba seçebilir miyiz? Tabii ki tüm soruların cevabı hayırdır.

Konuya esas olan Eğitim ordusunda dağ gibi duran sorunlara çözüm bulunamadığı takdirde , her yıl canım öğretmenlerimizi işportacıda, pazarda ve benzeri yerlerde ekmek parası için mücadele ederken görmeye ve bu gibi sorunları temcit pilavı gibi dile getirmeye devam ederiz.

Aslına bakarsanız Sayın RTE kısa süre evvel Görsel Medyada çok anlamlı bir söylevde bulunmuştu.

Okuyun, Düşünün, Uygulayın, Nezaret Edin. Sayın Başbakan, sekiz yılı aşkın iktidarı döneminde eğer bu sözünün arkasında durup sorunları çözebilseydi bu gün Türkiye çok daha elzem konuları hayata geçirmek üzere masaya yatırır olurdu. Düşüncenin olmadığı ve ezberciliğin hakim olduğu bir toplum iki şiddetinde bir depremle yıkılır değerli dostlarım. Daha doğrusu temeli sağlam olmayan bir binaya sonsuza kadar kat atamazsınız. Rejim değişikliğine soyunulan bu dönemde Ülkemizin temelinin ne kadar sağlam olduğunu siz dostlarımın takdirlerine bırakıyorum.

Sevgili ve kıymetli öğretmenlerimizin ellerini saygıyla öpüyor , öğretmenler gününü kutluyorum..

24 Kasım 2010 ANTALYA
Fevzi MORAY