Oktay Sinanoğlu.

BAHAR

Dost Üyeler
Türk Aynştaynı Oktay Sinanoğlu....
Ülkemize hem bilimsel, hem de kültürel anlamda çok büyük hizmetler vermiş, vermeye de devam eden insan.

---------------

Peki Oktay Sinanoğlu kimdir?
Oktay Sinanoğlu; bilinmeyenleri ürettikleriyle çözen kişidir.

---------------

Oktay Sinanoğlu kimdir?
Oktay Sinanoğlu; bir matematik, doğabilim(fizik), biyoloji ve kimya dehasıdır.

---------------

Oktay Sinanoğlu kimdir?
Oktay Sinanoğlu; gerçekte 26, belgelerde 28 yaşında profesör olmuş ve dünyanın en genç profesörü seçilmiş insandır.(Kimi sitelerde böyle bir şey yoktur,yalandır şeklinde yazılar yazılmaktadır; ancak bu kesinlikle doğrudur; çünkü sonradan olanlar Oktay Sinanoğlu'ndan önce o yaşta profesör olmuş kişiler değildir.)

---------------

Oktay Sinanoğlu kimdir?
Oktay Sinanoğlu; bildiklerini bilmiyormuş gibi anlatan mütevazı bir bilim adamıdır.

---------------

Oktay Sinanoğlu kimdir?
Oktay Sinanoğlu; vatan hayranı Türkçe savaşçısı bir insandır, bilim insanıdır.

---------------

Oktay Sinanoğlu kimdir ?
Oktay Sinanoğlu; nicem kimyası ve doğa biliminde (fiziğinde) geliştirdiği kuramlarla yeni bir yol haritası çizen bilim insanıdır.

---------------

Biraz tanıyalım Oktay Sinanoğlu'nu...

Sayın Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu; dünyanın en genç yaşta profesör olmuş kişisi ve Nobel adayı. 1953 yılında Ankara’da TED’in Yenişehir Lisesi'ni birincilikle bitirdi. O zaman lisenin eğitim dili tamamen Türkçeydi, takviyeli yabancı dil dersleri vardı, sonradan kolej oldu. TED tarafından Amerika’ya burslu Kimya Mühendisliği için gönderildi. 1956 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Evrenkenti (Üniversitesi), Berkeley’de Kimya Mühendisliğini birincilikle bitirdi. 1957’de Amerika Birleşik Devletlerinde MIT’den birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi oldu. Alfred Sloan ödülünü aldı. 1959’da Kaliforniya Evrenkenti, Berkeley’de; Kuramsal Kimya Doktorasını yaptı, doktorasını yaparken iki ödül kazandı. 1959-1960 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Merkezi'nde araştırmalar yaptı. 1961’de hem Harward, hem de Yale’de kendisinin yeni Nicem (“Kuvantum”) Kimyası ve fiziği üzerine teorileri hakkında üst düzey derslerde yeni buluşlarını anlattı. 1962 yılında Batı'da son 300 yılın en genç profesörü oldu (26 yaşında Yale Evrenkenti'nde); 1962 yılında Ortadoğu Teknik Evrenkenti (Üniversitesi) mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu’na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör unvanını verdi. Türkiye’de de kuramsal kimya bölümünü kurdu. Ortadoğu Teknik Evrenkenti'nde (Üniversitesinde) eğitimin Türkçe olması için uğraş verdi; ama tabii olmadı. 1964’de Moleküler Biyoloji konusunda ikinci kürsüsüne Yale Evrenkenti'nde atandı. 1973’te Almanya’nın en yüksek Aleksander von Humboldt Bilim Ödülü'nü ilk kazanan kişi oldu. 1975’te Japonya’nın Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülü'nü kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu’na ilk ve tek, Türkiye Cumhuriyeti Profesörü ünvanı verildi. 1976’da Japonya’ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır. Amerika Bilim ve Sanat Akademisi'nin ilk ve tek Türk üyesidir. Hindistan’ın Devlet Misafiri olarak, Hintli bakanlarlla ve Cumhurbaşkanı'yla görüşmüştür. Meksika’da aynı seviyede Üçüncü Dünya Bağımsızlığı için çalışmıştır. 1962’den günümüze dek ilk TÜBİTAK Bilim Ödülü'nü, ilk Sedat Simavi Ödülü'nü, 1992’de Bilgi Çağı, 1995’te İLESAM Üstün Hizmet Ödülü'nü, ayrıca Yılın Fikir Adamı, Yılın Bilim Adamı ödüllerini aldı. Yıldız Teknik, Yesevi Kazakistan ve benzeri bir çok kuruluşta profesör, mütevelli heyeti üyesi, Atatürk Kültür Kurumu asli üyesidir. 250 kadar uluslararası bilimsel yayını, bilim kuramları, çeşitli dillere çevrilmiş kitapları vardır. Türkiye’de de Türkçe pek çok yayın yapmıştır. Değişik ülkelerde iki kez Nobel’e aday gösterilmiştir.

-----------

Oktay Sinanoğlu'nun kısa bir bilimsel yaşam hikayesi:

1956/21 yaş- ABD Kaliforniya Evrenkenti, Berkeley kimya mühendisliği'ni birincilikle bitirdi.

1957/22 yaş- Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nü(MİT) 8 ayda birincilikle bitirerek yüksek kimya mühendisi oldu.

1960/25 yaş- Yale Evrenkenti'nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı.

1961/26 yaş- Öğecik ve gözeciklerin çok eksicikli kuramı (atom ve moleküllerin çok elektronlu teoremi) ile doçentliği ve 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak profesör ünvanını aldı. Bu ünvan ile modern evrenkent tarihinin ve Yale evrenkent tarihinin (son 300 yildaki) en genç profesörü oldu.

1964/29 yaş- ODTÜ'ye danışman profesör oldu.Yale Evrenkenti'nde ikinci bir kürsüye daha profesör atandı.Dünyada yeni kurulmaya baslayan Gözeciksel (moleküler) Biyoloji dalının ilk birkaç profesöründen biri oldu. Watson ve Crick sarmal şeklindeki DNA'nın çözelti içinde o halde nasıl durduğunu keşfeden bilim insanıdır - (Çözer-iter(solvofobik) kuvvet) Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne üye olarak seçildi.Buraya seçilen ilk ve tek Türk oldu...

-----------------------------

"Türkçe giderse Türkiye gider."
Oktay Sinanoğlu
"Karanlığın yoğunlaştığı yerden ışık çıkar"
(Bilinmiyor)
"Bu günden sonra divanda, dergâhta ve bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır."
Karamanoğlu Mehmet Bey
"Türk demek Türkçe demektir; Ne Mutlu Türk'üm Diyene"
Mustafa Kemal ATATÜRK

--------------------------------------------

Bakalım Oktay Sinanoğlu neler diyor;
"Kendine itibar etmeyene,kimse itibar etmez.O yüzden Asyalı olduğumu Avrupa'nın her yerinde söyledim alkışlandım."
"Ben Asyalıyım,Atatürkçüyüm,Atatürk'ün izindeyim ve Türk'üm."
"Benim bu yaptıklarım atalarıma borcumdur."
"Ben hem Atatürk'ün izinde hem de Osmanlıyım.Bitti!"
"Ben Atatürk ruhuyla yetiştiğim için bunları yapabildim."

--------------------------------------------

Arkadaşlar Türkçe kelime kullanımına dikkat edelim...
*Aktif değil etkin,
*Aktivite değil etkinlik,
*Callcenter değil çağrı merkezi,
*Liste değil dizin,
*Grup değil öğe,
*Bi değil bir,
*Formül değil yöntem,
*İdeal değil uygun,
*Acıtasyon değil acıma(Bu kelime İngilizceleştirlimiş Türkçe kelimedir..)
*Espri değil gülgeç-nükte vb.

Şimşek

Dost Üyeler
Cevap: Oktay Sinanoğlu.

dünyada en genç yaşta profosör olan bir "TÜRK" Yüce Rabbim devletimize Milletimize Vatanımıza Irkımıza Zeval vermesin.

KÜLTEGİN

Genel Koordinatör
Cevap: Oktay Sinanoğlu.

Ulusalcı fikirleri, Türklüğede Türkçülüğede zarar verir.Türkçeyi kurtarırız ama beyinlerdeki Türkçü ruhu kaybedersek iflas ederiz.Ulusalcı fikirin,liberalleşmekten farkı yok.