Okuyucunun Kaleminden

İsmet Kotak

Onursal Üye
Okuyucunun Kaleminden

Olaylar bazen bizi öyle içine çeker ki bize yazılan yazıları ya da verilen mesajları hep geriye atarız.Bu hafta bunu yapmayacağım. Bana ulaşan mesaj ve yazıları yorumsuz olarak siz okuyucularıma sunacağım.Sonuçta bunlar “Pazar” günün “Pazarlıkları”…

BOMBASIZ GÜNLER DİLERİZ

Geçen gece kapımın karşısında değerli dostum Gazeteci ve Televizyon Yönetmeni Mutlu Esendemir’in arabasına yerleştirilen bomba patladı,nerede ise başımız tavana vuruyordu.Küçük Kaymaklı alt üst oldu.Halk sokağa doldu.Üniversite Öğrenci Yurdunun önünde Esendemir’in arabasına yerleştirilen boru tipli ses gücü yüksek bombanın patlaması bende öfke yarattı.EOKA günlerinde dost kim düşman kim biliyorduk.Oysa şimdi KKTC’de istenmeyen ve kabul edemeyeceğimiz olaylar cereyan ediyor.Bunu kabullenemeyiz.

Türkiye ile KKTC arasında “Suçluların iadesi anlaşması” vardır.Bence suç işleyen veya buna karışanlar,Yasal yollardan Türkiye’ye iade edilmelidirler.KKTC’yi kana bulamaya kimsenin hakkı yoktur.Bu Milli Mücadelenin sürdüğü bir cephe ve ileri karakoldur.Onun bunun KKTC’yi mafyaya teslim etme ve buna göz yumma hakkı yoktur.”Suçluların İadesi anlaşmasının” süresi geçmişse yeniden imzalansın ve suçlular ülkelerine gönderilsinler. Hapishaneleri doldurmaya gerek yoktur. Biz sessiz, dostlukların yeşerdiği ülkemizi geri isteriz. Bombalı, silâhlı ya da bıçaklı saldırıların yer aldığı ülke olmayı reddediyoruz.Bu sözlerime kimse alınamaz. Burada Milli Mücadele önceliklidir…Bunun önüne saçma sapan amaç ve eylemler sokma hakkına kimse sahip değildir;olamaz da…

Dostum Mutlu Esendemir’e geçmiş olsun dileklerimi sunarım.İ.K.

& & &

ANAYASAYA SAYGI İNSANIMIZA SAYGIDIR

“Sayın Kotak,güya Bankalara borçlulardan kredileri geri almak için hazırlanan Yasa Tasarısı konusundaki yazınızı okudum.O Yasa Tasarısını da aradım ve buldum.Tam bir skandal.Şu oy verdiğimiz UBP’lilere sesleniyorum.Ne yapıyorsunuz? Bundan sonra halkın oyunu istemiyor musunuz?

Ülkemizde Hukuk Devletine saygı istiyoruz.Emeklinin maaşına el konamayacağı, bunun Yasa ve kazanılmış haklar bakımınından Anayasa güvencesi altında olduğunu bu Hükümet bilmiyor mu?

KKTC’de herkes aksi isbatlanıncaya kadar suçsuzdur.Bunu Fransız sistemine döndürmeye ve herkesi önce suçlu yaparak suçsuzluğunu kanıtlamak zorunda bırakmaya kalkmak 2011 yılında yapılacak en büyük aptallıktır.

Yine bizde suç kişiseldir.Siz kişinin borcundan ötürü eşini,çocuğunu ve yedi ceddini suçlayarak malına parasına hangi hakla el koyacaksınız?

UBP Hükümeti bazı bürokratların dolduruşuna geliyor ama unutulmasın, her dönemin sonunda seçim vardır.Anayasa ve Yasaları çiğneyene, Kıbrıs Türk Halkı iyi gözle bakmaz.Bu Yasa Tasarısı Anayasa aykırılığından arındırılmalıdır.Banka ortaklarına karşı harekât yürütüldüğü sanılıyor;oysa bankalara borçlu sıradan vatandaş sayısı 19 bindir.Herkesi iflâs ettirmek mi istiyorsunuz?”

ALİ ÖNCEL-Lefkoşa

& & &

ÖRNEK OLSUN

“CTP Kurultaya gidiyor.Her zamankinin aksine CTP de Genel Başkanını çoklu adaylar arasındaki yarışla seçmeye karar verdi.Geçmişte bu işler kapalı kapılar ardında yapılır, rakipler tasfiye edilir ve hatta partiden ihraç edilir, sonra da birlik nutuğu atılarak yeni Genel Başkana biat edilirdi.Genelde kural Sosyalist Partilerde buydu.

Şimdi 5 aday yarışmaktadır.Bence bu, şimdiki Genel Başkan Ferdi Sabit Soyer’in başarısıdır.Kutlarım.İşte delege, işte Genel Başkan adayları.Seçilen göreve gelir.

Temenni edelim geriye kalan Partilerde de rakip tasfiyesi olmadan Genel Başkan seçimi yapılabilsin.Yani ülke için demokrasi sözü veren partiler, önce kendi içlerinde demokrasiye saygılı olsunlar.”

FAİK SANCAR-Girne

& & &

ERKEN SEÇİM

“Kıbrıs konusunda görüşmeler sürüyor.Bir yere varacağı yok.KKTC’de mali ve ekonomik kriz olduğunu,paramızın yetmediğini Hükümet mensupları söylüyorlar.Kimi demokratik sistemin tıkandığını,çare bulunması gerektiğini işaret ediyor.

Bana göre bizzat bu Meclisi ve bu Hükümetin kurtuluşu sonbaharda erken seçimden geçmektedir.Bu Meclis kırk yıl kadar yaşlandı.Yapısını kimse onaylamıyor.Seçilenler Partiler arasında dans ediyorlar.O hâlde bunu çözmenin yolu halkın hakemliğine başvurmak değil midir?Herkes geçmişi suçlayarak kendi suçunu unutturmak istiyor.O hâlde haydihalkın hakemliğine yani seçime…”

TAHSİN ATAY-Lefkoşa