Ölümünün 50. Yılında Yahya Kemal Beyatlı

Kartal Gözü

Dost Üyeler
Bugun, Turkiye Buyuk Millet Meclisi kabul salonun da saat 19.00 da Yahya Kemal Beyatlinin olumunun 50. yili munasebeti ile bir anma programi duzenlendi.

Turkiye Sair ve Yazarlar Vakfi TASAV tarafindan Meclis desteginde duzenlenen anma programinda vakif baskani, Yahya AKENGİN, Meclis baskani Koksal TOPTAN, Baskent Universitesinden Abdurrahman GUZEL ve Hasan DUMAN'ın konusmaci oldugu programda bir tiyatro sanatcimiz ve bir hanim sairimiz, sairin ikiser siirini okudular, program, sairin bestelenmis eserlerinden olusan bir konserin TRT sanat muzigi korosunca seslendirilmesi ile sona ermistir.

konusmacilar daha ziyade sairin, sanatci yani ve milli yapisi ile Turkceye olan tutkusu uzerinde durmuslardir.

"hele bir Ahmet yeseviyi inceleyin, milletimizi onda bulacaksiniz" sozu iki konusmacimiz tarafindan dile getirilmistir.

konusmacilar ile yaptigim gorusme sonunda konusma metinleri izinleri ile tarafima gonderilecek ve elime gecer gecmez sizlerle paylasacagim.

saygi ile,

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
Büyük şairimizin güzel şiirlerini de, bizimle paylaşırsanız mutluluk duyarız...Paylaşımınız için teşekkürler.:)

Kartal Gözü

Dost Üyeler
elbette sanal ortamda buldukca paylasirim. ama simdi konserde ki sarki isimlerini paylasayim, hepsi de sevdigimiz sarkilar;

1. Donulmez aksamin ufkundayiz, vakit cok gec, beste: Munir Nurettin Selcuk; segah;
  2. Sana dun bir tepeden baktim aziz İstanbul, beste: Munir Nurettin Selcuk; hicaz;
  3. Korfezdeki dalgin suya bir bak goreceksin, beste: Osman Nihat Akın; nihavend;
  4. Gidelim goksuya bir alemi ab eyleyelim, beste: Hristaki efendi; kurdili hicazkar;
  5. Ömrun su biten nesvesi tam olsun erenler, beste:Suleyman Erguner, ussak sarki;
  6. Aheste cek kurekleri Mehtap uyanmasin solo koro sefi Vedat Kaptan Yurdakul tarafindan icra edildi; ussak gazel;
  7. Zil sal ve gul bu bahcede raksın butun hızı (Enduluste raks), beste: Munir Nurettin selcuk, Kurdili hicazkar;
  8. Vur pencei alideki, beste: Munir Nurettin selcuk, mahur mehter marsi.

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
Benim babam bir YAHYA KEMAL aşığıydı...Ve benim adımı da ''mahurdan'' gazelinden almıştı...Ben de babamın çok etkisinde kalmışım demekki; O'nun şiirlerini okumayı çok severim.:)

BURLAHATUN

Yasaklı Üye
05112008212002hopdedik_Picture1.jpg
guldesde_gece.jpg

3338__DSCN3189.jpg

Dönülmez akşamın ufkundayız vakit çok geç
Bu son fasıldır ey ömrüm nasıl geçersen geç
Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile
Avunmak istemeyiz böyle bir teselliyle.
Aah geniş kanatları boşlukta simsiyah açılan
Ve arkasında güneş doğmayan büyük kapıdan
Geçince başlayacak bitmeyen sükunlu gece
Gruba karşı bu son bahçelerde keyfince
Ya şevk içinde harap ol ya aşk içinde gönül
Ya lale açmalıdır göğsümüzde yahut gül
Aah dönülmez akşamın ufkundayız vakit çok geç...

img0078ve3.jpg

100_6797new~0.jpg

Şair: Yahya Kemal BEYATLI
Beste: Münir Nurettin SELÇUK

Kartal Gözü

Dost Üyeler
benim de lisedeki edebiyat öğretmenlerimden birisi Yahya Kemal Beyatlı hayranıydı.

ara sırada "Yahya Kemal Beyatlı, konuşur tatlı tatlı, senede bir kez konuşur Akif gibi fiyatlı" derdi. sanırım ahmet haşimin bir sözü imiş.

Milli Eğitim bakanı olmayı isterdi ama ömrü vefa etmedi, Allah rahmet eylesin.