Önce Empati Sevgili Cenk, E-M-P-A-T-İ

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
Önce Empati Sevgili Cenk, E-M-P-A-T-İ

Dünkü Yenidüzen Gazetesinde sevgili Cenk Mutluyakalı’nın köşe yazısı dikkatte değerdi. Köşe yazısında Cenk, “yürek “ birliğinin sağlanmasının gerekliliğine değinmiş ve “talimat ile iş yapıyorlar” diyen Ersin Tatar’a kızmış! Ne demiş;
“Onkoloji Hastanesi yapılıyor’ diye manşet yaptık ya. Vekil Tatar, Meclis’te konuşuyor: “Parası hazırdı zaten. YENİDÜZEN şimdi manşet yaptı. Talimat gitti herhalde…”Ayıp. İnsan bazen ‘kendi’ gibi zanneder, ötekini de!..

Lütfen “rekabet” duygusundan arınınız, bu ülkenin yararına işlerde “partizan” dürtülerden kurtulunuz… Ve ‘yürek’ birliğini sağlayınız bazen.”

Bir kere Ersin Tatar’ın mecliste yaptığı bahse konuşmayı baştan sona dinledim. Tatar, konuşmasında tam 8 kere dönemin Sağlık Bakanlığını yapan Ahmet Kâşif’e teşekkür etti. Kâşif’in büyük katkıları ile onkoloji hastanesinin yapılacağına dikkat çekti. Fonları toplayanlara teşekkür etti, İhale komisyonuna teşekkür etti, Maliyeye teşekkür etti ve halkın seçtiği bir muhalefet vekili olarak sordu; “Neden bunca zamandır yapılmıyor ihalesi” diye.

Doğru ya, parası hazır, aletler gelmiş, projesi tamamlanmış. Bir tek ihale açılacak ve alan firma hastaneyi yapacak! O kadar yani. Yani denizler okyanuslar geçilmiş bir çukurun üstünden atlayamıyor bu hükümet. Haklı olarak eleştirdi bu durumu.

Geçen hafta Perşembe günü Demokrat Partili Dr. Hakan Dinçyürek konuyu gündeme getirmişti mecliste. Hatta ADA TV’den sevgili Gözde Akben bu konuda sosyal medyada bir kampanya bile başlatmıştı.

Şimdi tüm bunları görmezden gelen Sevgili Cenk; Meclis kürsüsünden Ersin Tatar’ın “talimat mı gitti” eleştirisine mi takıldın?

İlahi Cenk, aylardır trilyonluk cihazlar Sağlık Bakanlığı bahçesinde çürürken, parası, projesi hazır hastanenin, ihalesinin açılmamasına üzülmez iken, üzüldüğün şeye bak.

Talimat işine gelince, Ersin Tatar Kanal T’nin sahibidir, ancak Kanal T’de birisi ipin ucunu biraz kaçırsa faturayı hemen Ersin Tatar’a kesmeyi iyi bilirsiniz.”- UBP’nin kanalı, -Ersin’in adamı” yakıştırmasını yapıştırırsınız.

O yüzden sevgili Cenk, önce biraz EMPATİ yapmanı salık veririm. Sonra memleketin tüm meselelerini, sevgi ve saygı içinde tartışa tartışa elbet doğruyu, güzeli buluruz.

Şimdi bunca yazıyı okuduktan sonra da “kesin Ersin Yazdırmıştır” diyen kaç CTP’li dostun vardır bir bak bakalım etrafına. Neyse, lafı daha fazla uzatmayalım, arayı da soğutmayalım, sağlıcakla…

Bankada "Tek" başına!

Kıbrıs Vakıflar Bankasında işten durdurulmak istenen 24 kişi için Kutlay Erk önce “ben yaptım der” gibi oldu ama sonra çark etti. Başbakan Özkan Yorgancıoğlu “benim haberim bile olmadı, şimdi sizden duydum” gibisinden konuştu.

Vakıflar Bankasının DP’li yönetim kurulu kanadı “biz ret oyu verdik ama sayımız yetmedi” demede. Eee kim atıyor bunca insanı bu zamanda sokağa?

Geriye bir tek kişi kaldı o’da Kıbrıs Vakıflar Bankası Yönetim Kurlu Başkanı Osman Beyhanlı. Demek ki tüm bu işin arkasındaki isim Osman Bey.

Peki, bizde bir bakalım Osman Beyin yönetimindeki bankaya;

-130 kişi… kendinden önceki CTP döneminde…10 trilyonu aşkın bir para….

Çok yakında… Bu sayfada…
“Coming soon” yani.

Halil İbrahim AKÇA: Kısa sürede iyileşmiş ve eski sağlıklı günlerinize dönmüşsünüz. Bu arada sabah yürüyüşlerine de başlamanız isabetli olmuş.

Kemal DÜRÜST: Güzelyurt’tan ilk ciddi tepkiyi bugün verecekmişsiniz ve yeni plan dahilinde Güzelyurt’un verilemeyeceğini bugün açıklayacakmışsınız.

Dr. Salih İZBUL: Gazetecilerin hapse girmesini ancak sizin gibi bir CTP’li doktor isteyebilirdi. Bir diğeri sahte rapor yazar iken sizde gazetecilerin hapse atılmasını istediniz. Bravo size.

Zeki ÇELER: Girne’de ki seçmeni bilemem ama Kanal T’de bir seçim olsa kesin personel sizi seçerdi. Hayırdır nerden geliyor bu sevgi.

Ata ATUN: Bir gazeteci arkadaşımıza özel röportajlar ayarlamanız dikkat çekiyor. Medyaya destek vermeniz önemli. Hele de mesleğe yeni başlayanların elinden tutmak çok daha önemli.

Aslı EROĞLU: Her hafta Yetenek Sizsiniz programını izliyormuşsunuz. KKTC'ye de gerekli böyle bir program değil mi? Bizde de ne yetenekleri olanlar var.

Sonay ADEM: Mağusa'da dostlarınızla yediğiniz yemeklerde CTP'nin son durumu gündem oluyormuş. CTP'nin toparlanmaya ihtiyacı olduğunu konuşuyormuşsunuz. Ancak konuşulanlar hep masada kalıyor.

Özdil NAMİ: Son günlerde yaptığınız açıklamaların Rum yetkililerin açıklamaları ile aynı yönde olması rahatsızlık yaratıyor. Çok yakında Sivil toplum örgütleri ayaklanacak, bizden söylemesi.

Pervin GÜRLER: Polis Genel Müdürlüğünün, gezici trafik eğitim araçlarıyla okullarda trafik eğitimi vermesi son derece yerinde bir karar. Bu tür aktiviteler artırılmalı.

Ahmet Melih KARAVELİOĞLU: İktisat Bankası olarak partilerden önce yerele inmiş ve yerel kredileri başlatmışsınız. Siyaseti takip edeceğinize siyaset sizi takip ediyor memlekette.

Ali TEKMAN: Aradaki puan farkı yeniden altıya (6) çıktı. Bakalım siyasi öngörülerinizdeki kadar futbolda da öngörüleriniz da haklı çıkacak mısınız. Bizim tahminiz Galatasaray -Beşiktaş 2-2 biter.

Niyazi ŞANAL: AKOL Grup olarak müşterilerinize yemek vermişsiniz. Ancak bazı müşterilerinizi davet etmeyi unutmuşsunuz. Ayıklayın bakalım pirincin taşını şimdi.

Sezgin MADENCİOĞLU: Diyalog TV için artık günler geri sayım başlamış. Yeni uydu bir aya kadar faaliyete geçer diyorlar. Demek ki Nisan sonu gibi uyduda yer bulabilirsiniz.

Mine GÜRSES: Geçen hafta sizi kızdıran Galatasaraylıları dostlarını yemeğe çağırıp hülüklü çorba ikram etmişsiniz. Levent ağabeyi de çağırdınız mı hülüklü çorba içmeye.

Fikret KELEŞ: BELSEN’deki kameralar sayesinde Güzelyurt Terminalinde meydana gelen adli olaylar artık anında çözülüyormuş. Güzelyurt’un mobessası oldunuz desenize.

Mustafa GÖRENER: Meteoroloji Dairesi müdürlüğü için bastırıyorsunuz ama mevkiiniz Müdür Yardımcısı değil! Önce sınav…

İsmail BOZKURT: IV. Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı Ödülü” bu yıl size layık görülmüş. Tebrik eder, başarılarınızın devamını dileriz.

Okyay SADIKOĞLU: Dünyanın birçok yerinden Müsiad’a üye iş adamları ile Kıbrıslı Türk işadamlarının katılacağı bir organizasyona hazırlanıyormuşsunuz. Hade bakalım artık biraz da iş zamanı.

GÜNÜN SÖZÜ
“Sizler artık bu ülkenin vatandaşısınız. Bir anlaşma olduğunda, seçmen kütüğünde olan herkes KKTC’nin vatandaşı olarak oy kullanacak. Otomatik olarak da, yeni ortaklık devletinin vatandaşı olacaklar”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu

BİZİM TEMEL
Bir gün temel hakem olmuş. Maçta faul olmuş. Ama Temel faul yapan kişiye değil yere düşen kişiye sarı kart vermiş.
Adam sormuş niye bana sarı verdin de faul yapana vermedin?
Temel cevap vermiş:
-Dikkatli ol bi daha düşme diye.

GÜNÜN FOTOGRAFI
Radiye-Aygün DORATLI
eWod22.jpg