Onlar Artık Kutsal Vatan Görevindeler

Makbule ÖTÜKEN

Onursal Üye
ONLAR ARTIK KUTSAL VATAN GÖREVİNDELER

Dün Gülseren Eğitim Kampı’nda bir kez daha coşku, heyecan, gurur dolulu anlar yaşandı. Gençlerimiz, kutsal vatani görevlerine başlamak üzere anne baba ve yakınlarının yanı sıra halkımızın da gözleri önünde yürekten gelen, iman, inanç ve kararlılıkla ant içtiler. Her celp dönemi gerçekleştirilen benzeri askeri törenleri alışılmış sıradan törenler gibi görebilir miyiz? Tabii ki hayır. Zira her yeni celp, bir birinden değerli gençlerimizin 16 ay süreyle tutacakları vatan nöbetinin öneminin yanı sıra Kıbrıs Türkünün şan, şeref ve özveriyle gerçekleştirdiği mücadele sürecinin de tekrar anımsanması, nereden nereye gelindiğinin bilinmesi açısından oldukça önemlidir.

Hiç kuşku yoktur ki her anne baba oğullarının bu onurlu, gururlu anını yaşamak için bekler. Zira asker ocağı bir anlamda gençlerimizin rüştünü ispat için çeşitli tecrübe ve disiplini özümseyip kazandığı kutsal bir ortam.

Öte yandan ebeveynler oğullarının kimi olumsuz alışkanlıklarının da asker ocağında giderileceğine yürekten inanırlar. Bunda gerçeklik payının olduğunu yadsınmak mümkün değildir. Asker ocağında kurulan arkadaşlık ve dostluk bağları bambaşkadır. O bağlar kişinin ömür boyu kuracağı bireysel ilişkilerinde hatırı sayılır etkiye sahiptir. O kutsal ocakta yemek istemediklerini yemekleri sevmenin yanı sıra, yapamadıkları, istemedikleri çoğu yaşamsal beceri ve alışkanlıkları da edinirler. Kısacası Asker Ocağı her türlü disiplin ve düzenin temel etmen olduğu bir hayat okuludur.

İşte Gazi Mağusa’daki bir Mehmetçiğin soyadını taşıyan Gülseren Eğitim Kampı böylesi öneme haiz bir askeri kamp. Diğer bir deyişle gençlerimizin ilk askeri eğitim ve disiplini aldıkları eskilerin deyimiyle ‘acemi askerlerin ilk ocağı’.

Gülseren Eğitim Kampında dün gerçekleşen 35/1. Çavuş Celp Töreniyle; 298 genç çavuş ve er Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımızın çeşitli birliklerinde kutsal nöbete başladılar. Tüm gençlerimizi ve onları eğiten değerli komutanlarımızı, gençlerimizi büyütüp yetiştiren ana, baba ve yakınlarını yürekten kutlarken; ben de yıllar önce yaşadığım bu mutluk verici gurur ve heyecanı da bir kez daha yaşadım. Sevgili oğlumda Çavuş Celbiyle vatani görevine başlamıştı. Onun ‘Yaş Kütüğüne’ çivi çakışını ve başarılı çavuş belgesini Güvenlik Kuvvetleri Komutanında alırken duyduğum gururu ve coşkuyu hiçbir ortamda yaşamadım dersem yeridir.

Gülseren Eğitim Kampı’ndaki Yeni Celp Ant içme Törenini BRT’nin naklen yayınından izledim. Törende konuşma ve diğer etkinliklerin yanı sıra, geçmişi yansıtan Tarihi süreç bir seremoniyle canlandırıldı. Adanın 1571 yılında atalarımız tarafından fethi, Kıbrıs Türkü üzerinde ayırımcılığın ve baskının egemen olduğu İngiliz Sömürge Dönemi bir kez daha anımsatıldı. Kıbrıs Türk Halkının vatanını müdafaası özgürlük ve bağımsızlığına sahip çıktığı şanlı mukavemet yılları ve efsanevi TMT teşkilatının büyük, özveri ve kahramanlıklarını görür gibi olduk. 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtının başladığını, mücahidin Mehmetçikle buluşmasını, büyük vuslatın gerçekleştiğini Bayrak Radyosunda müjdeleyen büyük mücadele adamı ve Kıbrıs Türkünün büyük önderi, KKTC’nin kahraman mücahit Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. DENKTAŞ’ın gür sesini halkımızın kurtuluşunu bir kez daha ses kayıtlarından işiterek gözlerimiz yaşlarla buğulandı. Onun yokluğunun verdiği özlemle yüreklerimiz üzüntüyle çarptı.

Bizlere bu günleri hazırlayanları bir kez daha rahmet ve minnetle hatırladık. Bugün artık tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan bir Devletimiz var. Özlediğimiz bir çözümü gerçekleştirmek adına özveriyle, kararlılıkla müzakere masasında Kıbrıs Türk Halkının haklı mücadelesini savunan Sn. Cumhurbaşkanımızın varlığı halkımıza güven vermektedir. Halkımız Cumhurbaşkanı Sn. Eroğlu’nun, davamızı ve nasıl bir çözüm istediğini iyi bildiğini bunu bir kutsal vatan müdafaası bilinciyle yürüttüğüne yürekten inanırken, kahraman KTBK’nın ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımızın sağladığı güven ortamı içinde yaşamını sürdürmektedir.