Osman Pamukoğlu'ndan Özlü Sözler

Gök Yeleli Bozkurt

New member
Katılım
29 Nis 2008
Mesajlar
1,947
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Bozkurtlardan Birine Sorun
Arkadaşlar,Ben Osman Paşadan Bir Kaç Söz ekleyeceğim,eğer elinizde varsa,sizde katkılarda bulunursanız sevinirim.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 5 kez Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı almış başka bir komutan bulunmuyor. Hatta bir subayın bu onuru tüm hayatı boyunca ancak 3 kez yaşayabileceği söyleniyor.

Benzerine çok nadir rastlanan bir başka örnek, Pamukoğlu’nun daha Albay rütbesindeyken Tugay Komutanlığı’na getirilmiş olması. Bu şu demek; daha ortada Şura yokken general olacağı belli anlamına geliyor.

Pamukoğlu Yüzbaşı rütbesindeyken de 1. sırada olan, generalliğe giden yolda ana geçit olan kurmaylık sınıfında 86 kişi içinde “üstün sicille” mezun olan sadece 5 kişiden biri ve bu 5 kişi içinde de birinci sırada bulunan bir subay.

Nihayet Kurmay Albay rütbesinden generalliği ilk açıklanan subay da Pamukoğlu.• Savaş için gerekli üç şart cesaret, zeka ve disiplinli teşkilattır.
Muharebede herşey, mutlak itaat ve cesaret üzerine oturtulur

• Bir işin peşini bırakmayan bir kimse iseniz, bu gök kubbe altında hiçbir güç sizi yenemez!

• Tecrübeli askerler, cesur ve sabırsızdır. Sıradanlığa tahammül edemezler.

"Toplum içinde insan bir sistemin parçasıdır. Sistem lider yetiştirmez. Sistem içinde kalınarak ancak yönetici olunur. Sistem hata istemez, riski sevmez. Risk olmadan başarı, hata yapmadan gelişme olmaz. Yönetici sistemin adamı, onun kopyacısıdır. Elindekini korur, sever, taklitçidir. Ufukları dardır, çarpıcı fikirlere gelmez, sadece yönetir. Statükocudur."

“Her sanat dalında çıraklar, kalfalar ve ustalar vardır. Bütün gerçek sanatlarda olduğu gibi komutanlıkta da doğuştan bir olgudur. Muharebe tecrübelerimizin sayısı, yoğunluğu derinliği ve genişliği ile sahip olduğunuz kapasite, sizi ustalığa yaklaştıracaktır. Sanat ustaları ile sanattır.”

“Bir korkuyla yüzleşmeyen insan her zaman ondan kaçmaya mahkumdur, muharebe sahasının içinde olmayan kimse, gerçekle ilgili hiçbir şey bilmez.”

"Liderlik, liderin uğraştığı ham madde olan insan konuları, tamamen insan hususiyetleri, karakterler ve ruhsal durumlarla ilgilidir. İnsan, bambaşka bir yaratılışta olmadığı sürece hiçbir üstünlük gösteremez. İnsanlar, kendilerinden farklı olmayan insanların peşine takılmazlar."

“Lider’in acıma eşiği çok yüksektir. Lider, mantık olarak doğru gibi görünen pek çok düşüncenin pratikte hiçbir değeri olmadığını bilir. Lider, en kıymetli şeyin duyarlılık olduğunu, onsuz heyecanın harekete geçmeyeceğini bilir. Kayıtsızlığın en büyük düşman olduğunu bildiği için, Lider’in insana ait olup da kulak asmayacağı husus yoktur.”
 
Üst