Otomobil Markalarının Hikayeleri

KÜLTEGİN

Genel Koordinatör
Katılım
18 Şub 2008
Mesajlar
1,731
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Konum
Tanrı Dağlarında
ALFA ROMEO: HAÇLI SEFERLERİ
14672.jpg

Alfa markası, Romeo soyadını kuruluşundan dokuz yıl sonra 1919'da aldı.
Tarihi romanlardan çıkma bir İtalyan yakışıklısının ismi olan Romeo, markanın adına bir yan anlam kattı. Romeo, sadece Nicola adlı bir Alfa mühendisinin soyadıydı.
Firma 1910 yılında Milano'da kurulduğunda yönetim logo olarak, şehrin iki sembolünü kullanma kararı aldı. İlki, şehrin logosunda yer alan kızıl bir haçlı.
İkincisi, Visconti Ailesi'nin flamasından alınan bir yılandı. Bu ilginç logo, ilk Haçlı Seferi'nde Araplar'a karşı kazanılan zaferi simgeliyor.AUDI: YÜZÜK KARDEŞLİĞİ
14673.jpg

Amblemdeki dört yüzük araba birliği için bir araya gelip ittifak kuran dört firmayı simgeliyor.
Audi ismi, firmanın eski yöneticilerinden olan mühendis August Horch tarafından verildi.
Horch kendi soyadından yola çıkarak AUDI ismini buldu. (Eski Almanca’da "Horch" "dinle" anlamına gelmektedir. Latince’de de “dinle”nin karşılığı Audi'dir.)BMW: UÇAKTAN ARABAYA BÜYÜK GEÇİŞ
14674.jpg

Sadece fabrikanın isminin baş harfleri verilmiş. Bayern Motor Werken. BMW'nin amblemindeki mavi beyaz renkler, Almanya'nın Bavyera eyaletinden geliyor.
1929 yılından bu yana uçak ve motoru üreten BMW, amblemde de üretime uygun lastik içinde dönen pervane figürüne yer veriyor.
Daha sonra araba üretimine başlayan BMW arabalarında da aynı amblemi kullanmayı tercih etti.
CHRYSLER: 1998’DEN 1920’LERE
14675.jpg

Firmanın kurucu ve sahibi Walter Chrysler'in isteği üzerine, 1998 yılından sonra üretilen Chrysler modellerine 20'li yıllardaki eski amblem takılmaya başlandı. Amblemdeki daireler lastiği, şimşekler ise hızı simgeliyor.


CITROEN: BİR İDDİA BİR CANA NASIL MAL ODU
14676.jpg

Logosunun çok enteresan bir hikâyesi var. Citroen'i yapan bu kişinin amacı Mercedes gibi büyük firmalara kafa tutmakmış. Sırf bunun için yaptığı arabada çok sıra dışı özellikler varmış.
Mesela yaptığı otomobil 3 tekerlek üzerinde bile çok rahat hareket edebiliyormuş. Mucit, yaptığı arabanın maksimum hızdayken bile virajın sertliği ne olursa olsun hiçbir virajda savrulmayacağını iddia ediyormuş. Ardından bu adam söylediği o maksimum hızda arabasını savuran biri olursa, o kişi arabadan sağ çıktığı takdirde kişiye bedava araba yapıp vereceğini de iddia etmiş.
Çok insan denemiş, ama savurmayı başaramamışlar. Sonunda adamın çavuş olan oğlu denemeye karar vermiş. Denemiş ve savurmayı başarmış. Ama savrulmanın etkisiyle feci şekilde can vermiş. Adam bunun sonunda oğlunun anısına oğlunun askeriyedeki çavuş rütbesinin işaretini bu arabaya logo yapmış.


FERRARI: GÜZEL KONTESTEN HEDİYE
14677.jpg

Şaha kalkan at figürünü Kontes Paolina Baracca, bizzat kendi aile flamasından esinlenerek hazırlamış ve firmanın kurucusu Enzo Ferrari'ye hediye etmiş. Logonun zeminindeki sarı renk, firmanın merkezinin bulunduğu Modena şehrini ve yarışa olan sevgiyi temsil ediyor.


FORD : BEN BULDUM, ADIMI DA VERİRİM
14678.jpg

Kurucusu HENRY FORD un ismidir. Mavi plaka üzerine süslü püslü harflerle yazılı Ford, nostaljik bir geçmişi anımsatıyor. 1903 yılından bu yana kullanılan Ford ambleminde, geçici bir süre için Köln Katedrali'nin silueti yer almış.JAGUAR: TRAFİK KAZALARINDA DAHA FAZLA RİSK OLUŞTURUNCA...
14679.jpg

Jaguar'ın adını aldığı ileri atılan vahşi kedi formlu logosu, en trajik logolardan biri herhalde. Çünkü motor kaputunun üzerinde her an atılmaya hazırmış gibi duran minik Jaguar heykelciği, yayalarla çarpışmada yaralanma riskini artırması nedeniyle 1970'li yıllarda kaldırıldı ve yerini bir Jaguar kafasına sahip logoya bıraktı.
Markanın adı da logosu da bir reklam ajansı tarafından tasarlandı. Ajansın birçok hayvan kullanarak farklı logolar hazırladığı, ancak Başkan William Lyons'un Jaguar'ı tercih ettiği rivayet ediliyor.


LAMBORGHINI: BOĞA BURCU
14680.jpg

Bir zamanlar Bologna yakınlarında Renazzo köyünde yaşayan çiftçi çocuğu Ferrucio Lamborghini, hayallerinin peşinden gitmiş. İkinci Dünya Savaşı sırasında traktör ve klima üretmeyi tercih etmiş ve böylece çok zengin olmuş.
Masal gibi gelen bu satırlar aslında gerçek. Ferrucio bir gün, mükemmel otomobili üretmeye ve bununla Ferrariyi bile geride bırakmaya karar vermiş. Tüm bunlar 1963 yılında gerçekleşmiş ve yarattığı marka için burcu olan boğayı seçmiş.
MERCEDES: HIRSIZLARIN GÖZ BEBEĞİ
14681.jpg

Daimler Chrysler ile ortak çalışıp bir araba yapan Carl Benz, isim bulamayınca bir tek kızı olan Mercedes Benz'in ismini bu arabaya verir.
Dünyada en çok tanınan markalar arasında yerini alan Mercedes'i, üçayaklı yıldız figürü, markanın kara, hava ve sudaki gücünü tanımlıyor. Mercedes ambleminin mucidi Daimler. Mercedes amblemi, dünyada en çok tanınan marka olmanın yanı sıra en çok çalınan figür olarak ta ilk sırayı alıyor.


MITSUBISHI : SAMURAY ERDEMİ
14682.jpg

Üç kanatlı baklava şeklindeki amblemde, Samuray armasından esinlenilmiş.
Firmayı kuran iki Japon aile, tercih ettikleri amblemin sorumluluk bilincini, centilmenliği ve cemiyetler arası uyumu simgelediğine işaret ediyor.NISSAN: JAPON GÜNEŞİ
14683.jpg

Markanın, daire içine yazılmış ismi, güneşin doğuşu ile Japon bayrağındaki beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simgeliyor. Amblem, dürüstlüğü ve samimiyeti sembolize ediyor

OPEL: BİR TANE DAHA “BEN BULDUM, ADIMI DA VERİRİM”
14684.jpg

Kurucusu “ADAM OPEL”in ismidir. Opel, önceleri sadece dikiş makineleri üretiyordu...
1899 yılında araba üretmeye başlayan Opel, ambleminde tekerlek içinde şimşeğe yer veriyor. Amblemdeki tekerlek güveni, şimşek ise hızı simgeliyor.

RENAULT: TÜRKİYE BAKLAVASI

Renault baklava şeklinin bulunuşu 30'lu yıllara dayanıyor. Amblem klasik ve durgun şekli ile geleceği simgeliyor. 1992 yılında küçük değişiklerle, şu an bütün Renault'larda kullanılan yeni bir tasarım yapıldı.


ROLLS ROYCE : ASLINDA O EMILY
14686.jpg

Sevimli Emily Lüks marka Rolls Royce'un kaputundaki zarif şekil 1911 yılından geliyor.
Şekil, tasarımcının sevgilisini temsil ediyor. Orijinal adı "spirit of ecstasy"(yeniliğin ruhu). Şekle, halk dilinde "Emily" adı verildi.


SEAT: SICAK İSPANYOLLAR
14687.jpg

90'lı yılların başında VW ile birleşmesiyle İspanyol araba yapımcısı, VW amblemin üstüne prestij, ilericilik ve dinamikliği simgeleyen büyük S harfini yerleştirdi.SUBARU : JAPON YILDIZI
14688.jpg

Subaru'nun amblemi, 6 Japon araba üreticisinin birleşmesi ile ortaya çıktı. Oval içindeki 6 yıldız, bir araya gelen firmaları sembolize ediyor.TOYOTA : MÜŞTERİ AŞKI
14689.jpg

Japon firmanın kurucusu Kirchiro Toyoda, 1937 yılında üçlü elips kombinasyonu ile güçlü markasının amblemini oluşturdu.
Elipsler, araba ile müşteri arasındaki sıcaklığı, ekip ruhunu ve modernizasyonu temsil ediyor.VOLKSWAGEN: PORSCHE’DEN HEDİYE
14690.jpg

VW amblemi Porsche mühendisi Franz Xaver tarafından bulundu. Ekim 1948 yılından bu yana markanın iki harfi Almanya'nın Wolfsburg şehrini şereflendiriyor.VOLVO : SAVAŞ TANRIÇASI
14691.jpg

isveç'in savaş tanrıçası Volvo arabalarını, Isveç'in çeliğini sembolize eden daire ve ok süslüyor.
Amblemin yaratıcısı, demir silahlarla donatılmış savaş tanrısı Merih'i simgelediği figürde, aynı zamanda markanın sağlamlığına işaret ediyor
 
Üst