Özgürgün "En Başından Biliyordum"

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
Özgürgün "En Başından Biliyordum"
ElVBRB.jpg

Dün beklenen oldu ve UBP ile DP arasındaki nikâh bitti. Aslında zaten en başından beri bu işin pekte sağlıklı gitmeyeceği belli gibiydi. Ancak gene de iki parti içinde ittifaktan yana olanlar bu ittifakın şart olduğu görüşünde ısrarcı oldu.

Ancak, ittifak istemeyenlerin ayak diretmesi ittifakı daha başında zora soktu. Ama bunun olacağı ilk günden belliydi? Nasıl mı?

İki Genel Başkan anlaştıkları belediyeleri ve ortaklık yapacakları yerleri birlikte açıklamışlar ve ittifakın nasıl olacağını kamuoyu ile paylaşmışlardı. O toplantıda İskele ve Lefke ortak listede yer almıyordu. Hatta Güzelyurt’ta liste dışındaydı.

Yapılan antlaşmaya göre aday olmamaları konusunda da iki parti antlaşmıştı. Üstelik Lefke, Güzelyurt ve İskele’ye rağmen!

DP’nin İskele’de Milletvekili adayı çıkartması ise bardağın taşan son damlası oldu. Zaten UBP örgütleri antlaşmanın duyurulduğu ilk günden bu yana özellikle Lefke, Güzelyurt ve İskele’de ittifakın olmamasından ötürü huzursuz hatta kızgındı.

Bu huzursuzluk her geçen gün biraz daha arttı. Takii DP İskele milletvekili Alanlı’nın adaylığını açıklamasına kadar. İşte o açıklamadan sonra UBP içinde ittifakı destekleyen vekiller de başta olmak üzere tepkiler çığ gibi büyüdü.

Dün UBP MYK’sı toplanmadan önce Cumhuriyet Meclisinde UBP Genel başkanı Hüseyin Özgürgün ile bir araya geldik. Özgürgün’ün ittifaka en başından beri temkinli yaklaştığını iyi bilen birisi olarak MYK’tan nasıl bir sonuç beklediğini sordum.

Özgürgün;” ben bu işin sonunu ilk günden biliyordum, ancak bazı arkadaşlarımız ittifakın kurulmasında partinin daha fazla yararı olacağına inandı ve bu konuda yapılan oylamada da ittifak kararı alındı. Ancak gelinen süreçte ittifakın sağlıklı yürüyemeyeceği ortaya çıkmaya başlanınca da ortağımızla durumumuzu gözden geçirme kararı aldık. Tüm bu gelişmeler devam ederken İskele adayını açıkladı ortağımız. Ve yaptığımız antlaşmalara aykırı olarak bir milletvekili arkadaşımızı aday olarak gösterdiler. Sonra ki süreçte MYK’larının nasıl bir karar alacağını sabırla bekledik. Ve geçen Salı gecesi aldıkları karardan sonra bizim içinde bu iş bitmiş oldu. Ben en başından beri bu işin yürümeyeceğini biliyordum. Bugün alacağımız karar oy birliği içinde alınmış bir karar olacaktır. Çünkü tüm arkadaşlarımız geçen bu süre zarfında ortaklık kurmaya çalıştığımız kişilerin amacını görmüş oldular. UBP 28 Belediye’de seçimlere tek başına girebilecek büyüklükte bir partidir ve yine bu seçimlerden en çok belediye başkanlığını kazanarak çıkacaktır. Bundan en ufak bir şüphemiz yok. Yarından tezi yok aday açıklamadığımız belediyelerdeki adaylarımız ilan edeceğiz” dedi.

Hüseyin Özgürgün’ü dün gayet sakin ve kendinden emin gördüm. Hiçbir endişesi ve tasası yoktu. Hatta şakalar yapıp beni ve yanımızda olan diğer UBP’li vekilleri güldürdü.

Basın toplantısında ortaklık yapmayı düşündüğü DP ile ilgili nasıl bir tarz ve üslup kullanacağını sordum, gayet sakin bir şekilde “olması gereken şekilde” diye yanıt verdi.

Bariz bir kenetlenme oldu UBP’de. Özgürgün’de bunun farkında. Ve en başında bu ittifak olmaz dediğinde kendisine karşı duranlar şimdi yaşananlar karşısında kendisine karşın biraz mahcuplar.

Ve Özgürgün, tabanın verdiği güç ile tavanda da görüş birliğinin hâkim olması ile UBP’de aradığı huzuru bulup partiyi yarınlara daha güvenli bir şekilde götürebilecektir. Şimdi rüzgâr Özgürgün’den yana esmeye başladı.

Ne Hesap Ne Hesap

Dün sabah Kanal T’de Nazmi Pınar’a konuk olan Zorlu Töre öyle bir iddia attı ki ortaya öyle kolay kolay unutulmayacak.

Töre, CTP İskele İlçe Başkanı ile birlikte DP’nin İskele Milletvekili ve Belediye Başkan adayı olan Hüseyin Avkıran Alanlı’nın hafta sonu bir evde buluşup antlaştıklarını söyledi.

Şimdi bu sıradan bir seçim ittifakı değil! Neden mi?

BİRİNCİSİ: Eğer Alanlı kazanırsa sağ partiler hükümet kuramazlar tek başlarına.

İKİNCİSİ: UBP en güçlü yerinde büyük bir yara almış olacak.

ÜÇÜNCÜSÜ: Boşalan milletvekilliği için muhtemelen Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte milletvekilliği ara seçimi gündeme gelebilir.

DÖRDÜNCÜSÜ: olası bir referandum sürecinde Hayır cephesinin en güçlü oldu yer olan İskele’de ciddi bir gedik açılmış olacak.

Özkan YORGANCIOĞLU: Dün mecliste konuşurken oturumun yapıldığı salonda tek bir CTP’li vekil bile yoktu. Sadece Maliye Bakanı vardı. O da vekil değil.

Hüseyin ÖZGÜRGÜN: Şimdi artık tüm ipler elinizde, bundan sonraki başarı da başarısızlıkta size yazılacak.

Serdar DENKTAŞ: Bir tercih yaptınız bakalım günün sonunda nasıl bir sonuç çıkacak? Zarlar ya düşeş gelecek ya hep yek.

Hasan TAÇOY: Dün Serhat İncirli sizi fena dağıttı doğrusu.Tamda gününde Serhat’ta yakalanınca puanları ev sahibi taraf topladı.

Zorlu TÖRE: Bakalım bu çıkışlarınız sonrasında DP içindekiler size ne kadar daha katlanabilecek? Her halde yuvaya çok yakın bir zamanda dönersiniz.

Şerife ÜNVERDİ: Torunlar arka arkaya gelmeye başladı. Yeni torunda yoldaymış. Bu arada dün klinikte çok özel misafirler ağırlamışsınız.

Eşref VAİZ: Bahçenizin peyzajına herkes hayran kalmış. En çokta Ömer Kalyoncu beğenmiş yeni halini. Bu arada Ömer Bey sizden davet gelmeden ziyaretinize gelmezmiş.

Bengü ŞONYA: Hasan Taçoy’la canlı yayına çıkmayı kabul etmişsiniz. Eğer Hasan Beyde kabul ederse biz seve seve ikinizi de konuk ederiz.

Derviş EKŞİCİ: Tamda Gazimağusa’da delegeye gidilip başkan adayı belirlenecekken siz Yurt dışında gitmişsiniz. Vardır bu işinde bir hayır kısmı.

Olgun AMCAOĞLU: Gönyeli’nin yeni açılan sosyal aktivite merkezinde inşaat devam ediyormuş. Benli başkan seçim yasaklarından önce açmak için biraz erken mi davrandı.

Ertan BİRİNCİ: Dün Genç TV’de Babanız ve oğlunuz Tekin Birinci’ler yan yanaydı. Çok değil bir müddet sonra Ertan Birinci’ler yan yana gelecek aynı bina içinde.

Tezel MERCAN: Ortaköy Muhtarlığı için adaylığınızı açıklamışsınız. Böylece siyasetin ilk basamağına adım atmış oldunuz.

İlkan BÜLBÜL: Küba’dan getirdiğiniz puroları zevkle içtik, bu arada Gökhan Beyin purosunu da kendisine teslim ettik. Gökhan beyde sizi puro içmeye davet etti. Bizden iletmesi.

Mehmet ÖZÇELİK: Muhterem babanız Allah’ın rahmetine kavuşmuş.Merhuma Allahtan rahmet size ve geride kalanlara sabırlar diliyoruz.

Faika ARSEVEN KİŞİ: Çok yakında aileye yeni bir bebek daha katılacakmış. Tamda seçimler öncesi, lütfen daha dikkatli olun bundan sonra.

Zeki ÇELER: Dün UBP grup odasında koalisyon hükümet için görüş alış-verişinde bulunmuşsunuz. Şaka şakaa, kızmayın hemen. Ama gösterdiğiniz örnek UBP’lilerden tamda not almış.

Halil İbrahim ORUN: Nerdeyse Ermeni ve Yahudi lobisi de size karşı birleşecek. Sizi yıkmak için Haçlı seferi düzenleyecekler bu gidişle.

Sefa KARAHASAN: Siz askerdesin ama Milliyet Kıbrıs iyi temeller üzerinde. Yaptığı özel haberlerle gündem yatan gazeteniz siz çıktıktan sonra çok daha başarılı işlere imza atacaktır.

Dr. Erol UCANER: Kaytarmak isteyen askerlere sahte rapor vermemişsiniz. Oysa vekil olan doktorlar bile gözlerini kırpmadan rapor yazıyorlar.

GÜNÜN SÖZÜ
“UBP/ DP birlikteliğinin bozulmasının gerçek sebebinin seçimden sonra muhtemelen Kıbrıs sorununu çözülmesi konusun da siyasi ret cephesinin oluşmasını önlemek isteyen üstün güçler devreye girerek bu ittifakı başından bitirdiğini anlamak için kâhin olmaya gerek yoktur diyerek herkesi muhabbetle selamlıyorum.
Davul zurna çalarak hedef koyan sağ güçler böylece bir çeşit siyasi test yapmışlar ve cevabı da ittifaktan vaz geçirilerek almış oldular. Vaziyet vahim dersek. Vesselam...“
Gerçek Halk lideri; Arif Salih Kırdağ

CAN YÜCEL’DEN
Türkiye İşçi Partisinin Komünist zamanlarında bir tüzük toplantısında herkesin komünizmi anlatmaya çalıştığı şöyle olsun - böyle olsun dediği bir toplantıda Can Baba ayağa kalkar ve bir efsaneyi daha patlatır.
-beyler beyler, Türkiye’de komünist olmak tüzük değil, büzük ister...

GÜNÜN FOTOGRAFI
Güray Kudu, Adem Yurdagül, Zorlu Töre, Bertan Zaroğlu,
Cemal Bulutoğluları ve Kadir Sarıbaş ile birlikte.

vzglJm.jpg

Son düzenleme: