Özgürgün'den Dik Duruş Bekliyor Taban

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
Özgürgün'den Dik Duruş Bekliyor Taban

DP’nin önceki gece ki MYK’sından “hükümete devam kararı aslında bizim için hiçte “sürpriz” bir karar olmamıştı. Bu akşamda da UBP’nin MYK’sı var. Ve bu akşam UBP MYK’sında ittifakın sona erdirileceğini tahmin ediyoruz.

Zira, dün gün boyunca UBP örgüt başkanları, vekilleri ile görüştük. 7 den 77 ye herkes UBP’nin ittifaktan çekilmesi gerektiği görüşünde birleşiyor.

Lefkoşa’dan bir örgüt başkanı diyor ki” eğer bu gece bu karar alınmasın yarın sabah istifamızı bize sormadan yazabilirsin kardeş!”

Gazimağusa’dan bir başka UBP’li aradı dünkü yazımızla ilgili. “Söyleyin oradaki efendilere, bu defa bizi de bulamayacaklar. Dik dursunlar eğilmesinler. Biz dik duran parti istiyoruz”

Hüseyin Özgürgün bu süreçte yapması gerekenleri azami yaptı. Allah’ı var daha en başından bu işin yürümeyeceğini de söyleyen kendisiydi. Ancak çoğunluk ittifak isteyince ittifaka razı oldu.

Şimdi tüm gözler bu gece UBP’nin MYK’sında olacak. Ve büyük bir sürpriz olmazsa UBP MYK’sından ittifakın sonlandırılması yönünde bir tavsiye kararı çıkacak.
Ciner ne demişti?

DP’nin kurultayında aday olan Doktor Fuat Ciner’i bir gece programda konuk etmiştim. Ciner’in o gün söyledikleri bugün daha net anlaşılır bir hal aldı. İşte Ciner’in o günlerde söyledikleri;
DP-UG'nin İsmi Değişmemeli

Adaylık gerekçelerinde üç ana başlık olduğuna vurgu yapan Çiner, bunların ilkinin DP-UG isminin hiçbir şekilde değişmemesi ya da partinin bir başka partinin altına girmemesi olduğunu vurguladı.

DP-UG Yerel Seçimlere Kendi Adaylarıyla Çıkmalı

Yerel seçimlerde partinin bütün ilçelerde kendi adayları ve listesiyle çıkması gerekliliğine de işaret eden Çiner, başka bir partiyle işbirliği ya da ortak listenin söz konusu olmaması görüşünü de dile getirdi.
CTP-BG ile Koalisyon Devam Etmeli
Çiner üçüncü egrekçe olarak ise hükümetin devamını gösterdi. Mevcut hükümet programının hazırlanması sürecinde aktif rol aldığını ifade eden Çiner, bu hükümet programına sadık kalındığı sürece CTP-BG ile koalisyonun devam ettirilmesi gerekliliğinin altını çizdi.

Alternatif Hükümet Tamam!

Gazeteci dostumuz Ümit Bahşi dünkü yazısında alternatif bir hükümet hazırlamış. İşte sevgili Ümit’in kaleminden “alternatif hükümet”

“Sürekli koalisyon bozuldu bozulacak şeklindeki oyalamalardan vatandaş da artık sıkılmıştır. Ben de aynı şekilde sıkıldığım için biraz eğlenmek istedim ve kafamda gazetecilerden oluşan yeni bir hükümet kurdum. Bu hayali hükümete göre ülkenin önde gelenleri şu şekildedir: “

Başbakan Rasıh Reşat,
Dışişleri Bakanı Levent Kutay,
İçişleri Bakanı Alihan Pehlivan,
Ulaştırma Bakanı Ali Tekman,
Milli Eğitim Bakanı Hasan Hastürer,
Gıda Ve Tarım Bakanı Serhat İncirli,
Turizm Bakanı Cenk Mutluyakalı,
Sağlık Bakanı Bülent Dizdarlı,
Çevre Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Haluk Doğandor,
Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kemal Darbaz,
Meclis Başkanı Akay Cemal,
Başbakanlık baş danışmanı da Özdemir Tokel’dir.

BRT müdürü Sami Özuslu, devlete bağlı üniversiteler ve vakıflar için de sizlerden gelen öneriler değerlendirilecektir. Değerli okurlarım, eminim ki bu arkadaşlarım şimdiki hükümetten daha başarılı olacaklardır. Ne seçim kaygısı yaşarlar, ne de koltuk sevdaları vardır. Biraz olsun sizleri gülümsetebilmişsem, ne mutlu bana.”

Not: Göreve hazır olduğumu Sayın Başbakana dün tebliğ ettim ve bu kabine de seve seve görev alacağımı da bildirdim...

Özkan YORGANCIOĞLU: Siz her ne kadar hükümette kriz yok deseniz de alternatif hükümet kuruldu bile. Gölge hükümet ilk toplantısını bu hafta sonu yapacakmış, bizden söylemesi.

Hüseyin ÖZGÜRGÜN: Tüm gözler bugün üzerinizde olacak. Bize gelen bilgilere göre bu akşamki MYK’da görüş birliği de sağlanmış gözüküyor. Gene de sağlam basmak gerekiyor.

Serdar DENKTAŞ: Girne’de adaylığı için gene başa dönüldü sanırsam. Bence çok geçmeden bu konuyu tatlıya bağlamak en hayırlısı.

Hasan TAÇOY: Bir taraftan hükümete devam diyenlere selam veriyorsunuz diğer taraftan hükümete son vermek isteyenlere. Valla bizde anlayamadık bu iş nereye varacak.

Kadri FELLAHOĞLU: Dün bir bankadan spor çanta ile çıkarken görülmüşsünüz. Hayırdır önümüzde bayram yok seyran yok.

Dr. Faiz SUCUOĞLU: Dün bir kayboldunuz pir kayboldunuz. Hem kaybolmakla da kalmadınız telefonlarınızda kapalıydı. Hayırdır inşallah dedik ama nerede olduğunuzu tahmin etmekte zorlanmadık.

Ramazan ÖZÇELİK: DP’nin MYK’sından çıkacak kararı bildiğinize göre Umre seyahati epey işe yaramış, peki söyleyin bakalım bu gece nasıl bir karar çıkacak UBP’den.

Gürkan KARA: Bugün bir yerlerde makarna bulli partisine davetliymişsiniz. Bakarsınız ansızdan bir baskın yapabilirim, bizden kaçmaz.

Varyant AHMET: Sonunda sizde organik üretime başlamışsınız ve Dikmen’de organik sebze işine girmişsiniz. Bu arada çiftliğe bol miktarda horozda almışsınız. Bu kadar horozu ne amaçla aldığınız anlayamadık doğrusu.

Derviş EKŞİCİ: Dün sizi yolda otostop yaparken görmüşler. Hayırdır ne yapıyordunuz yollarda.

Olgun AMCAOĞLU: Dün akşam Avcılarda Babanızla mini bir kutlama yaparken görülmüşsünüz. Hayırdır neyin kutlamasını yapıyordunuz muhtarla.

Mert ÖZDAĞ: Çok yakında önemli radikal kararlar alıp hayat yaşantınızı değiştirecekmişsiniz. Bizce de geç alınmış bir karar. Neyse zararın neresinden dönseniz kardır.

Erman ÇİTİM: Şu çilekli sütün sırrı ne? Bu aralar gittiğiniz her yerde çilekli süt istiyormuşsunuz. Merak ettik işte.

Ziya EMİR: Dün 312 liralık trafik cezası ödedikten sonra size bir haller olmuş. Üzülmeyin yakında bir sponsor bulup onu da halledersiniz.

Biray HAMZAOĞULLARI: Yerel seçimler bitene kadar İskele’den ayrılmama kararı almışsınız. Valla amma hızlı başladınız.

Oğuz CEYDA: Dün ansızdan ortaya çıktınız ve önünüze gelene fırça attınız. Belli ki tansiyon yine tavan yapmış durumda.

Ümit BAHŞİ: Valla ben bu kabineyi çok tuttum ve iş yapar. Ancak sizin kabinede yer almamanız gözünüzün nerelerde olduğunun ortaya çıkması açısından da çok önemli Demek ki gözünüz silahtarda.

GÜNÜN SÖZÜ
“On üç bölümden oluşan “Kuyu Mezarları Ülkesi”, Akdenizli ve adalı olmak üzerine hikayelerden oluşmakta. “Bu küçük adanın üzerinde yüzyıllardır yaşanan iktidar ve erk savaşları hakkında bildiklerimizden midir nedir, anlatılan hikaye sizlere hiç de yabancı gelmeyebilir.”

CAN YÜCEL’DEN
"Seke seke geldik.. S..ke s..ke gidiyoruz..." sözlerinin sahibi büyük şair Can baba, bir takım hayranları ve arkadaşlarıyla bir yerlerde içer, sohbet eder.Aynı grup, sabahın 5'i, 6'sı gibi pek de kimsenin bulunmadığı kıbrıs şehitleri caddesinde yürürken, şair birden durur ve yere yatar. Yanındakiler de hemen aynı şeyi yaparlar. Şair, gözlerini kırpmadan gökyüzüne bakmaktadır. Yanındakiler de sıra sıra yerde yatmakta, gökyüzüne bakmaktadırlar.
Hayranlardan birisi dayanamayıp sorar:
- Baba, ne görüyorsun, bize de söyle...
Ondan ulvi ya da şairane bir söz bekleyen vatandaş, aldığı cevapla şok olur:
- Çok sarhoşum ..mına koyim.

GÜNÜN FOTOGRAFI
Vedat Esendağ- Ali Yönel ve Rüstem Akyön ile birlikte.
O2RAyn.jpg

Son düzenleme: