Prof.Dr.Ata ATUN Kimdir?

GökTürk

Kurucu
Web sitesi
www.kibris1974.com
Prof. Dr. Ata ATUN Kimdir?

kutlubayragim9dl5cqqm4.gif

86_b.jpg

Prof.Dr. ATA ATUN

Kıbrıslı Türk olan Ata Atun, Orta eğitimini Ankara Koleji ve Şişli Koleji’nde tamamlayarak, İnşaat Mühendisliği Lisans eğitimini (Boston Üniversitesine bağlı) Hikma Üniversitesi, Lisansüstü eğitimini California’daki Century Üniversitesi ve Doktora eğitimini de Texas’daki Century Üniversitesinde tamamladı.

1994 yılında Fulbright bursu ile Washington’da Doktora üstü çalışma yaptı.

1992 yılından bu yana Yakın Doğu Üniversitesi, Mühendislik Fakültesinde Öğretim Üyesidir.

13 adet ders kitabı yayınlanmış olup Yakın Doğu Üniversitesinde okutulmaktadır.

1995 yılında K.T.M.M. Odası Birliği tarafından Deprem ve rüzgâr etkisindeki yapıların bilgisayar ile statik analiz esasları adlı kitabı yayınlanmıştır.

Genelde Kıbrıs, Özde Mağusa Tarihini araştıran SAMTAY Vakfı kurucusudur.

Mağusa tarihi ve Kıbrıs tarihi ile ilgili çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır.
“Mağusa Yazıları”, “Kıbrıs’ın 2500 Yıllık Geçmişinde Tarihin Derinliklerinde Kaybolmuş Yer İsimleri”, “Milat Öncesinden Günümüze Kıbrıs Tarihi Üzerine Belgeler -Cilt I ve II” adlı belgesel kitapların yazarıdır.

54 tanesi literatüre girmiş 85 adet makale ve bildirisi yayınlamıştır.

Tüm Kıbrıs’ta 462 adet, Atina’da 2 adet ve İngiltere’de 1 adet bina, Otel ve Fabrika’nın yapı hesaplaması ve projesini yapmış ve imzalamıştır.

Kıbrıs’taki ilk hazır beton tesisi kurucusudur.

Armatörlük hayatına 1992 yılında başlamıştır. Denizcilik faaliyetlerinde, A&S ATUN Denizcilik Şirketi toplam 4 adet gemi, 5 adet vinç sahibi olmuştur.

Halen şirketin gemi sayısı 3, toplam DWT’si 4650 gros ton ve çalışan sayısı 46’dır.

Mücahitlik hizmetini, Mağusa Sancağı, 1. Tabur Servis bölüğünde, takım komutanı olarak 1970–1973 yılları arasında yapmış olup, 1974 Barış harekâtına Havan Takım Komutanı olarak katılmıştır.

1976 yılında, çok genç yaşta Mağusa Milletvekili seçilerek KTFD Meclisine girmiştir.

Annan Planı çerçevesince 2004 yılında yapılan toplumlararası görüşmelerde Denizcilik ve Deniz Taşımacılığı Komitesinde Türk Delegasyonu Başkanlığı yapmıştır.

Ocak 2005’de KKTC Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

Eylül 2005 tarihinde Profesör olmuştur.

Aralık 2005 tarihinde Türk Dünyası Araştırmaları, Uluslararası İlimler Akademisi Bilim Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Evli olup 2 çocuk babasıdır.

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler
Bu güzel katılımı sağlayan kişiye özel olarak teşekkürü bir borç bilirim...

ŞENİZ

Dost Üyeler
Aramıza katılan müstesna şahsiyet sahibi kişiye aramıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum.

''Aramıza hoş geldiniz müstesna insan Prof.Dr.Ata ATUN.'' :):)

AŞİNA

Dost Üyeler
Efendim aramızda olmanız bizler için bir şereftir. Süpriz bir katılım oldu.
İnanın sizi çok merak ederdim. Şu an karşımda olmanız beni onore etti.:)

Aramızda olmanızdan çok mutlu oldum.:) Hoş geldiniz sefalar getirdiniz...
Güzel insan! saygıdeğer şahsiyet! Umarız forumumuzda,
yüksek bilgilerinizden istifade etmemız fevkalade olacak!:) Saygılar efendim.

:)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Prof. Dr. Ata ATUN

Onursal Üye
Web sitesi
www.ataatun.com
Dr. Yalnızefe, güzel temennilerine ve kelimelerinin içinde saklı sevgiye çok teşekkür ederim. Sizlerin arasında olmak benim için büyük bir gurur ve onurdur.

Prof. Dr. Ata ATUN

Onursal Üye
Web sitesi
www.ataatun.com
Sanırım sizleri yanıtlamakta biraz geç kaldım. Lütfen affedin.
Sizlerin arasında olmak bana büyük mutluluk veriyor.
Kendimi evimde hissediyorum.
Sıcak ve içten karşılamanıza çok teşekkür ederim.

Prof. Dr. Ata ATUN

Onursal Üye
Web sitesi
www.ataatun.com
Sevgili Aşina,
Sizlerin arasında olmanın mutluluğunu gerçekten yaşıyorum.
Güzel mesajlarınız beni çok sevindirdi ve onore etti.
Güç Birlikten doğar. Hep birlikte güçlü olup, sorunlarımızı el birliği ile aşacağız.
Sayenizde bu güzel aileye ben de katıldım. Çok teşekkür ederim.

Mustafa KÖSE

Dost Üyeler
Cevap: Prof.Dr.Ata ATUN Kimdir?

Değerli Hocama, içmden geldiği gibi yazdım, sitede özel olarakda yollayım dedim .. Saygılar. M.KÖSE
----- Özgün İleti -----
Kimden : [email protected]
Kime : "MUSTAFA KÖSE" ,[email protected]
Gönderme tarihi : 21/06/2009 10:47
Konu : KAVRAM KARGAŞASI VE VATANSEVERLİK(yada YURTSEVERLİK..)..

Kozan-Yürüyüş-.jpg

Mustafa KÖSE
Tarih Bilinci

KAVRAM KARGAŞASI VE VATANSEVERLİK
( yada YURTSEVERLİK..)

Hani hep anlatılır ya adamın biri bilmediği bir köye gitmiş, dolaşıyor yada birini arayacak .. İki tane kocaman köpek havlayarak üstüne gelmeye başlamış ama ne köpekler, üstelik ağızlarından salya akıyor .. Kaçsa kaçamayacak, hemen yere eğilmiş, taş aramaya başlamış. O birkaç saniyede, taş yok .. Gerisi malum .. Eğer diz çöküp, sessizce durduysa, köpekler kuduz değilse, ısırılmaktan kurtulmuş olabilir. Neyse, adam demiş ki, “ ne biçim yer burası, taşları bağlamışlar, itleri salmışlar…”

Nerden esti diyeceksiniz .. Şimdi memleketin yığınla sorunu var, ailelerin, vatandaşın derseniz hepten sorunlu .. Hele orta direk, yıllardır, ormanda balta yiyen ağaç gibi.. Ama atalarımız bize öyle bir yurt, vatan bırakmışlar ki, yer altı, yerüstü, zengin .. Yiye yiye, içerden, dışardan, bitirememişler, bitmez de..

Bütün olumsuzluklara rağmen Devlet güçlü, kurumlar güçlü.. Nasıl, ne bakımdan güçlü, eğer görevini yapma yetkisi verirsen, aksiyonerlik sağlanırsa güçlü .. Hantallık, bürokrasi, bu işi biz yapmayalım, öbür müdürlüğe, oradan kaleme, oradan makama .. Halimiz bu yıllar yılı .. Neme lazımcılık, salla başı, al maaşı .. Adam, akıllı biliyor, tek tük de olsa görmüş, … bu iş yanlış oldu, müdürüm sen makam araban, şöförün ve korumanla, sabah mesaiye geç gelip, hemen de çıkıyorsun, sen ne yapıyorsun, yoksa senin özel bir şirketin mi var, borsaya mı gidiyorsun .. derse, doğru Fizan’a. Adam akıllı, gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım diyor, başı dik değil ama hiç olmazsa karnı sıcak çorba görüyor..

Sanki bu son gelişmelerle de, dosdoğru elle tutulur, piyasada adam varda.. Söz gelimi, örneğin, bak, bunlar maksatlı, vatanseverim diyor .. Biz ama, yurtseveriz .. eee.. Ulan onun ikisi de geçer kelime, sen neyi savunuyorsun.. Bu kavram kargaşası, kelime savaşları, geçmişte de, milleti, böl, yönet, programı uygulayanlara çok yaradı.. Tepe, tepe kullandılar ..

Tabiî ki siyasal partiler kendilerini, sağda, solda diye tanımlayacaklar muhafazakarız diyecek, emekçiden yanayız diyecek, sapına kadar Türk Milliyetçisi’yiz diyecek... Çünkü partiler, birbirinden farklarını millete beyan edecek .. Çünkü onların derdi, problemi, oy, oy anam oy, oydan sonra .. sonrası malum ..

Biz ne demiştik, birkaç yıl evvellerinde, Türkiye’mize, Vatanımıza ya da Yurdumuza, hem iç, hem dış tehdit vardır. Vardır.. Sivil toplum kuruluşları, başına benden yana milli ya da ulusal koyun, milletimizi yan yana getirerek, bu tehditlere karşı demokratik tepkiler yükselsin, bunlar zararlı faaliyet değil, hatta bu faaliyetlerden, iktidardaki hükümet faydalanır, çünkü dış devletlere, “siz şunu istiyorsunuz ama bak millet kıpırdanıyor, valla bu isteğinizi yaparsam, en azından seçimi kaybederim” der, eli güçlenir, mesala ...

Yani ulusal savunma sistemi yada milli savunma sistemi için yararlı faaliyetler .. Bunların önemli ayağı neydi.. Millete tarih bilinci ve Kuva-yı Milliye Ruhu kazandırmak .. bunun için gönüllü etkinlikler.. Zaten eskisinden, sağından solundan üç, beş kişi anca, her yerden .. Meğerse ne büyük yanlışmış bizim aradığımız ..

Devletin en güçlü olan, öyle olması gereken kurumlarına, yazıp, çizip saldırmak, ses bandı.. dinleme .. Rezil iddialar.. Prim yapıyor.. Türklüğe, Atatürk’e, Türkiye’ye, çatan, eleştiren, affedesiniz yazamayacağım, prim yapıyor, mükafat alıyor.. Vah, Vatanım vah ..

Oturmuşlar, derneğin yada sendikanın lokaline, okey oynuyorlar . İyi oyunlar… Arada birbirlerine, laf atıyorlar… Vatan elden gidiyor .. Bizim gücümüz yetmez . Kim Vatanı, Milleti savunsa, ya uçağı ..

O zaman .. Kavram kargaşasını, kelimeler kavgasını, ince hesapları bırakın beyler..

Birileri yürüyor.. O birilerini beğenmiyorsanız, siz de kendiniz yürüyün ..

Yürüyün arkadaşlar, vatandaşlar;

Ne duruyorsunuz !!

Mustafa KÖSE- 20.06.2009-SAMSUN ..
[FONT=Times
New
Roman]----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
kuvayi.gif

[FONT=Times
New
Roman]KUVA-YI MİLLİYE OLMASAYDI !!