Rum Hep Bir Adım Önde Mi ?

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
Rum Hep Bir Adım Önde Mi ?

Kıbrıs sorunu çıktığı günden beridir hep Türkler Rumları bekler vaziyette kaldı. Bunu birilerini yâda siyasetçileri suçlamak için elbette söylemiyorum. Ama gidişat hep Rum’un bir adım gerisinde kalmak oldu. Rum kesiminin tavrı en başından en sonuna kadar hep net oldu. Kıbrıs sorunundaki duruştan bir adım bile öteye geçmediler, geçmeye de niyetleri yok. Üstelik lider değişse de duruşları değişmiyor. Son Petrol olayında da gördük. “biz arayacağız” dediler, aradılar, “biz bulup çıkaracağız” dediler çıkarmak için sondaja başladılar. Şimdi bizde başlıyoruz. Ama ne zaman Rum başladıktan sonra…

Değişen ve gelişen çağda artık ambargo gibi engellerin arkasına saklanma devri bitti. Geçen hafta KKTC’den bir ekip ürettiğimiz Kıbrıs Patatesini ve Güzelyurt Portakalını pazarlamak için Rusya ve civar ülkelere gitti. Gittiklerinde gördükleri tek şey bu pazarın Rumlar tarafından çok önceden kapıldığı gerçeğidir. Üstelik Rumlar, Rus pazarında hellimi “organik hellim” olarak satıyorlar. Oysa aynı hellimi bizde üretiyoruz. Ama bizde üretilen ya da ihraç edilen hellimlerin üstünde “organiktir” ibaresi yok! Zaten böyle bir şeye de ihtiyaç duyanda yok! Ama Rum, malını satmak için her türlü pazarlama hilesine başvurabiliyor, tıpkı hellimin üzerine “organiktir” yazmak gibi.

Mecliste Perşembe Günü konuşan Ertuğruloğlu’nun söylediği gibi Devletin adını değişmeyle değişim olmaz, ama kafalardaki zihniyeti de değiştirmenden pek bir şey olmayacak gibi gözüküyor. Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu unutmamak gerekli.

Gönyeli çemberi ve rahmet okumak!

Her sabah Gönyeli Çemberinden bin bir cambazlıkla geçiyorum. Yol isterken yada yol verirken insanların yüzlerine bakıyorum, herkesi yüzünde aynı ifade. Kimse birbirinin gözünün içine bakmıyor, görmezlikten gelme galiba tek çare. Ve her Allahın sabahı Gönyeli Belediye Başkanından başlayıp karayolları dairesi müdürünün ölmüşlerine “rahmet okuma”. Yazıktır, günahtır, ayıptır, artık bir düzenleme Gönyeli Çemberine şarttır. Yoksa rahmet okumaya devam edeceğim toprak altında yatanınıza…

GÜNÜN SÖZÜ
Büyük işler başarmak için üstün yetenekli olmak gerekmez.
İnsanüstü değil, ama insanların içinde onlarla birlikte olmak gerekir.

Montesquieu

BİZİM TEMEL

Temel ve dursun yaz tatillerinde Antarktika'ya gitmeye karar vermişler. Uzun bir yolculuktan sonra buzlar diyarına varmışlar. Bir rehber bulamadıklarından kendileri gezmişler uzun buz ovalarını. Ertesi sabah bir rehberle anlaşarak kıtanın en güzel yerlerini rehber eşliğinde gezip merak ettiklerini soruyorlarmış. Bir ara Temel rehbere seslenerek

- " Pardon burada hiç beyaz kadın var mı? " diye sormuş,

- Rehber "Tabiî ki var, buradaki kadınların yüzde doksanı beyazdır" demiş.

—Peki, siyah kadın var mı?"

—Eh bir kaç tane var bu civarda"

- "Peki siyah beyaz kadın var mı" rehber son derece şaşkın bir şekilde

- "Tabiî ki hayır ben hiçbir yerde rastlamadım böyle kadına" Cevaptan hiç de hoşnut kalmayan Temel Dursun'a dönerek

- " Ula dursun yoksa dün akşamkiler penguen miydi?".