Rum Kadısı ve Hallettiği Mesele...

Seyyan Uzunoğlu

Onursal Üye
RUM KADISI VE HALLETTİĞİ MESELE...

Değerli okurlarım. Günlerden beri ülke, Güney komşularımızın, bir türlü dinmeyen Türk düşmanlıklarını sergiledikleri, Apoel Karşıyaka basketbol maçında, spor salonunun ve soyunma odalarının savaş alanına nasıl dönüştüğü ile çalkalanmakta... Ancak çalkalansın. Daha yıllarca çalkalansın istiyorum. Çalkalansın ki, bunları hala dost, kardeş gibi görüp de, onlarla birleşip bir arada yaşayabileceklerine inanan mankurtlara, bir ışık, bir mesaj olur belki. Belki artık görürler bunların gerçek yüzlerini. Ve, bunlarla bir arada yaşamanın ne anlama geleceğini... Belki anlarlar artık, atalarımızın neden “Gavurdan dost, domuzdan post olmaz” dediklerini ve anlarlar atalarımızın böyle söylemeleri için kesin bir nedenleri olduğunu...

Güney komşularımızın, basketbol sahasına joplar, sopalar, bıçak ve taşlarla girmeleri, girişlerde denetlenip önlenemez miydi, mesela? Yoksa yöneticiler ve hükümet, Rumlar ve Türkler arasında yüzyıllardır süregelen husumetten mi bihaberdi? Yoksa onlar da mı inanmış kendi yalanlarına da unutmuş bu husumetin gerçek nedenlerini? Unutmuşlar mı saldırganların ve istilacıların biz değil, kendileri olduğunu ve, her fırsatta taşlar, sopalar ve Yunan bayraklarıyla sınırlarımıza dayanarak “Kıbrıs Elendir.Türkler dışarı!”, “Türklere ölüm”, “En iyi Türk, ölü Türk’tür” diye nağra atıp yaygara yaptıklarını? Haliyle, Türklerle yapılacak herhangi bir etkinlikte sıkı önlem alınması gerektiğini de mi bilmiyordu bunlar? Beş Rum polisi mi halledecekti çok muhtemel taşkınlıkları? Yoksa, “Varsın olan olsun, meseleyi kadı sonra halleder” diyerek mi yola çıkmışlardı ta başından? Ve görüldüğü gibi, kadı meseleyi halletmiş işte! Yüzlerce saldırgandan sadece reşit olmayan üç ‘çocuk’ tutuklayarak meseleyi kökten halletmiş! Ve, Apoel’i seyircisiz ÜÇ maç ve az bir para cezasıyla cezalandırmış! Ve burada, saldırgan yüzlerce teröristi es geçerek, holigan diye tanımlayıp, müsebbip olarak seçtikleri ve üstelik reşit de olmayan üç çocuğa verilecek cezayı düşünmeyiniz bile! Çünkü Rum’a göre onlara ceza değil, madalya verilmeli! Tıpkı, yüzlerce Türk halkını, kadın, çocuk, bebek... Genç, ihtiyar, hasta, yatalak demeden katletmiş, hastanedeki çaresiz hastalarımızın, vampir misali kanlarını çekerek ölüme terk etmiş... Çoğunu pencerelerden, balkonlardan betona çakmış... İhtiyarlarımızı yataklarında yakmış... Bir çoğumuzu ve on altı günlük bebeleri bile diri diri toplu mezarlara gömmüş... Başkanları ‘yoldaş’ Hristofyas’ın ilham aldığı EOKACILARA utanmadan madalya verdikleri gibi, yarın bu çocuklar da kahraman; yarın bu çocuklara da madalya verirler...

Ve, inanınız ki Rumlar için bu mesele burada da bitmemiştir. Yakında, Türk’e kin ve düşmanlıkla yoğrulmuş faşist Rum halkı, “Beş on bello Turko’nun yaralanmasına, bu kadar ceza reva mıydı?” Veya, “Onlar başlattı” diyerek yaygara koparmaya, şuraya buraya şikayet etmeye hazırlanmakta... Adamlar ne de olsa, her fırsatta yalan yaygarayla, Türkü suçlu göstermeye şartlanmıştır...Yüzyıllardır Papazları da onlara bunu önermiyor mu zaten? Ancak burada, kusura bakılmasın ama, en önemli mesele, bunları insan zannederek, sıkı önlem alınmasını şart koşmadan, spordur, dostluktur, kardeşliktir diyerek, pikniğe gider gibi, elini kolunu sallayarak bu maça balıklama dalınmasını da kınıyorum... Çünkü önlemin çareden evla olduğuna inanıyorum... Hele hele de adada hala ‘Ateş Kes’ koşulları devam etmekte... Güney’e geçen insanlarımız dövülmekte ve Güney’de her gün yeni bir faşist örgüt kurulmakta iken, bu maçın başka bir ülkede oynanması gerektiğine inanıyorum... Ne ise, yakın geçmişimizi unutarak, hatta burnumuzun önünü bile göremeyerek; barış, dostluk, kardeşlik martavalları ile, bu sahtekarların artık adam olduğuna inanıp, ciddiyetsizliğimizi ve hoşgörümüzü devam ettirdiğimiz süre de, tokuşacak kafalarımız ve alınacak daha çok derslerimiz olacaktır... Bir de artık anlasak ve dersimizi öğrensek bari . . . .

Nejdet Halil

Dost Üyeler
Cevap: Rum Kadısı ve Hallettiği Mesele...

Seyyan hanim,
Sag ol. Yazdiklarin gercek. Rumlar KKTC'ni tanimiyor bizim tarafa ne sporcu birakiyor ne turist. Oyle ise, bizimkiler onlarin tarafinda ne yapiyordu? Yoksa bizler protesto/boykot yapmasini bilen halk degilmiyiz? Herhalde degiliz...

Kendi kendimize ne zaman "payda" atmamayi ogrenecegiz?????????????

Gecmis olsun...........Yakinda yeni dersler gelir "komsu sopali ogretmenlerden"...

Beysam42

Dost Üyeler

Artık aymazlar ayılsınlar...
Bu işler, "bir kaç kendini bilmezin işi" diye geçiştirmeye çalışan Rumların planlı, projeli işidir. Her defasında suç işlerler, öteki ülkelere suçlu olarak Türkleri gösterirler. Türk tarfının yapması gerekn açıktır. Onların ne dediği değildir, Türklerin artık karar verme zamanıdır. Yani ayrıştırılmış iki devletten yana olmaktır; birleştirilmiş ortak devletten yana olmak isteyenlerin gelecekleri hüsrandır. Bakıp Rumların Türk sporculara yaptıklarından ibret alma zamanıdır...

kocayürek

New member

Seyya hanım, elinize, beyninize sağlık, izniniz olursa yazınıza bir parantez açmak istiyorum. Bizim Büyükelçilerimiz, Dışişlerimiz, basın Ataşelerimiz, gazetelerimiz ne iş yapar. Elimizde tüm görüntüler var, onlar harekete geçmeden önce bunları birer cd. ya da dosya yapıp AB'nin Rum yandaşları'nın yüzüne çarpmak için neyi bekliyoruz.

kocayürek

New member

Seyyan hanım, yazdıklarınızın tümüne katılıyorum. Elinize, beyninize sağlık. İzin verirseniz yazınıza bir ekleme yapmak istiyorum. Meydana gelen olaylar ortada, görüntüler de ortada. Şimdi soruyorum; Bizim Dışişlerimiz, basın ataşelerimiz, Basınımız bu olayın neresinde? Bu görüntüleri ve II. Hrisostomosun demecini bir cd veya dosya yapıp AB'nin Rum şakşakçıları'nın, savunucuları'nın suratına çarpmak için neyi beklerler. Saygılarımla

fevzullah

New member

sporcularımıza büyük bir geçmiş olsun diyorum ve spor ve gençlikden sorumlu olanlara da yuh olsun buradan sonucun böyle olacağını bilebile katilerin önüne atmış gençleri ölseydiler , sorumlusu olmayacaktı pisipisine kim vurduya gideceklerdi düşmanımıza dost diyenler savaşmazlardı bile olayın üstünü örtpasederler di davayıda hasır altıederlerdi örnekleri çok başta kıbrıs,ege denizinde yaşananlar düşen uçaklarımızmı vurulan gemilerimizmi demesiniz çok en yakın eşzamanlı mavimarmara ve iskenderun deniz alayı allah korumuş diyelim böyle olaylardan da gençlerimizi korusun allah gençlerimiz de kendilerini böyle tehlikelere karşı dikkatli olsun gitmesinler.rumlarda da kadılık sistemi yoktur.olsa olsa idam makemeleri ve katil kasaplar vardır yahudi kasaplar ile akdenizi ve kıbrısı karıştırmak için yine anlaşma imzaladılar...!rumlarda hemen imzaladılar..!sonuçsa stratejik silah ortaklığı alolah karetsin düşmanla işbirliği edenler ve dostum diyenleri.