Rum kesiminden alışverişe denetim geliyor..

DOĞUKAN

New member
KKTC Türk halkına çağrı..!

Kıbrıs genelinde piyasalarımızda bir durgunluk söz konusu. Dün akşam kıbrıs genç tv.de kurucu Cumhurbaşkamız Sn. Rauf Denktaş beyin piyaslardaki ekonomik krizle ilgili sözlerini dinledim. Ve inanın çok üzüldüm..! Halkımızın sınır kapılarından rum tarafına girip daha ucuz diye alışveriş yaptıklarını duydum ve bu konuda Sn. Denktaş'ın ilgililerin bu konuda önlem alması gerektiğini, rum tarafının aslında ucuz olmadığını, Türk tarafından rum tarafına giden mallara vergi uygulandığını, rum tarafından Türk tarafına geçirilen mallara ise vergi uygulanmadığından bahsetti ve ilgili birimlerin konuyu araştırıp çare üretmeleri gerektiğini, halkımızı bilgilendirmesi gerektiğini söyledi.

Şimdi soruyorum, biz Kıbrısımızın ticaret hayatını rumun kucağınamı atacağız? bu kadar eziyet görmüş bir millet olarak beş kuruş daha ucuza alacaz diye, veya ucuz olduğu söylenimleri ile rumumu kalkındıracağız? Hani bizim milliyetçiliğimiz, hani bizim Vatanperverliğimiz..!

Rum tarafında ucuz olduğu söylenen malların aslında Türk tarafından ucuz olmadığı defalarca gazete haberlerinde yazıldı çizildi. Vatandaşı olmaktan gurur duyduğum Kıbrısımın halkına sesleniyorum; Lütfen alışverişlerimizi Türk'ün öz malı ticarethanelerden yapalım. Pahalı bulduğumuz bir mal varsa o zaman hepbirlikte boykot edelim. Şahsen yetkililerin bu konuda önlem almaya kalkması bile benim yüzümü kızartmaya yeter..! Lütfen Ülkemizin ekonomisini kalkındırmak için hep birlikte üzerimize düşen görevi yapalım. Bizede bu yakışır.

Saygılarımla.

DOĞUKAN

New member
KKTC hükümeti, Güney Kıbrıs'tan et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri geçişini yarından itibaren yasakladı.

Ayrıca, Yeşil Hat Tüzüğü uyarınca yapılan, Güney Kıbrıs'tan 135 euro üstü alışverişe, sınır kapılarında denetim getiriliyor.

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, bütçe görüşmeleri sırasında, Cumhuriyet Meclisi'nde basına yaptığı açıklamada, 135 euro üstü alışverişe devletin ilgili kuralları çerçevesinde gereken işlemin yapılacağını, et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünlerinin geçişinin yasaklandığını açıkladı.

Sınır kapılarında bu konuda dikkatli ve kararlı denetim yapılacağını belirterek, halkın bu uygulamaya anlayışla yaklaşılacağına inandığını dile getiren Soyer, Kıbrıs Türk halkını kendi ekonomisine sahip çıkmaya çağırdı.

Kıbrıs Rum yönetiminin tarım bakanının bir süre önce Kuzey Kıbrıs'tan Güney Kıbrıs'a et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünlerinin geçişine yasak uygulayacağını ve denetimleri artıracağını açıkladığını hatırlatan Soyer, yapılan gözlemlerde, Güney'den Kuzey'e geçen tüm Kıbrıslı Rumlar'a, Rum sınır kapılarında et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri bahane edilerek Kuzey'den alışverişi caydırıcı bir uygulama başlatıldığının görüldüğünü söyledi.

"Bunun üzerine biz de KKTC olarak sürdürdüğümüz denetim çalışmalarını artırmaya karar verdik" diyen Soyer, "Güney Kıbrıs'tan 135 euroya kadar insanlarımız alışveriş yapabilir. 135 Avro'nun üzerindeki her alışveriş uygulamaya terstir. Kimsenin mağduriyet yaşamasını istemiyoruz. 135 euro üstü alışverişlere dönük olarak Güney Kıbrıs'taki uygulamayı yapacağız" dedi.

135 euro'luk alışverişin içinde Güney Kıbrıs'tan Kuzey Kıbrıs'a et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri girmesine de izin verilmeyeceğini belirten Soyer, "Tıpkı Rum tarafının bize uyguladığı gibi" diye konuştu.

"Yurttaşlarımız bunu bilerek hareket etmeli" diyen Soyer, "eşitlik temelinde siyasal mücadele sürdürülen bir noktada, ekonomiyi soğuk savaş mantığıyla kıskaca almak isteyen zihniyete karşı yurttaşların gereken duyarlılığı göstermek durumunda olduklarını" kaydetti.

Soyer, Güney Kıbrıs hangi önlemi alırsa kendilerinin de aynı önlemi alacağını kaydetti.

Soyer, bir soru üzerine 135 euro üstü ürüne gümrük memurlarının el koyacağını, vatandaşların daha sonra gereken gümrüğü ödeyeceklerini söyledi. Soyer, KKTC Tarım Bakanlığı bütçesi görüşülürken, alınan önlemler konusunda milletvekillerine de bilgi verdi.

KKTC'den Kıbrıs Rum kesimine ticari mal akışını düzenlemeye yönelik olarak hazırlanan ve 23 Ağustos 2004 tarihinde yürürlüğe giren, daha sonraları kapsamı genişletilen Yeşil Hat Tüzüğü uyarınca, bireyler geçişlerde kişisel kullanım amacıyla yalnızca 135 euro'luk mal taşıyabiliyorlar.