Sahibinden.com ' da dolandırıcılık

Yunus Gök (Embesil)

Yasaklı Üye
Sahibinden.com ' da dolandırıcılık

'' Arkadaşlar fark ettiğim bir dolandırıcılık olayını paylaşmak istiyorum. Lütfen bu konuya bizzat dikkat edin ve bu yazıyı paylaşarak yakınlarınızı uyarın.

Sık sık sahibinden.com‘a giriyorum ve yeni otomobilleri inceliyorum. Bugünkü incelemem de çok ilginç bir ilan gördüm. Piyasa değeri normalde 40.000TL civarında olan 2010 model Honda Civic sadece 17.500 TL’ye satılıyordu. Tabi hemen tıklayıp inceledim. Satıcı ilanı ingilizce yazmıştı ve iletişim olarak sadece e-mail adresini bırakmıştı. Bende bu inanılmaz fırsatı kaçırmamak için hemen e-mail attım.

Kısa süre içinde cevap geldi. Yazdığına göre, kendisi ülkemizden ingiltereye yeni gitmiş, aceleden arabayı da satamamış. Türkiye’de arabayı bana gösterecek de kimse yokmuş vs.. Gerçekten ciddiysen ve paran hazırsa gelip bir günde satayım arabayı diyordu. Bende hemen gelmesini ileten bir e-mail attım.

Birkaç saat sonra tekrar incelediğimde ilanın kalktığını gördüm. Satıcıya bir e-mail daha atıp neden kaldırdığını sorduğumda beklenen cevap geldi!

Şöyle yazıyordu; “Çok fazla talep vardı bu yüzden ilanı kaldırdım. İngiltere’den Türkiye’ye boşuna gelmek istemem, eğer gerçek bir alıcı isen şu western union hesabına 2000-2500 euro yatırmalısın. Böylece bende senin ciddiyetini anlayacağım ve gelip satışı bir gün içinde yapacağım”

Zaten şüphelendiğim durumdan %90 emin olmuştum, bu adam bir dolandırıcıydı. Az önce başka arabalara bakarken bir ilan daha gördüm, bu kez ise değeri yaklaşık 50Bin TL olan BMW 320i’ye 20Bin TL fiyat yazmışlar ve aynı hikayeyi anlatıyorlar. Bunu da görünce bunun bir dolandırıcılık organizasyonu olduğundan %100 emin oldum.

Özellikle arabalara meraklı arkadaşları bu konuda uyarmak istedim. Araba almayı düşünüyorsanız böyle ilanlara atlamadan önce muhakkak iyice araştırın. Fiyatının çok altındaki arabalardan, telefon numarası olmayan ve üyeliği daha yeni açılmış satıcılardan şüphelenin..

Arkadaşlarınızı da uyarmak için bu yazıyı Facebook’da paylaşabilirsiniz. Bu uyarı umarım birilerine faydalı olur..

Not : Arkadaşım sahibinden.com’u arayıp yeni ilan hakkında bilgi verince hemen ilanı kaldırdılar. Siz de böyle art niyetli ilanlar görürseniz sahibinden.com’un iletişim kısmından ulaşabilirsiniz. Anında müdahale ediyorlar.''

Alıntıdır