Sahil Güvenlik Komutanlığı'ın Uluslararası İlişkileri

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Karadeniz’e Sahildar Ülkeler Sahil/Sınır Güvenlik Komutanlığı Toplantıları

Karadeniz’e Sahildar Ülkeler Sahildar Ülkeler Sahil/Sınır Güvenlik Komutanları Toplantıları, Türkiye’nin girişimi ve öncülüğünde Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya Federasyonu ve Ukrayna ile 2000 yılında başlatılmıştır.
7-9 Kasım 2006 tarihleri arasında İstanbul’da icra edilen 7. Karadeniz’e Sahildar Ülkeler Sahildar Ülkeler Sahil/Sınır Güvenlik Komutanları Toplantısında imzalanan “Karadeniz’e Sahildar Devletler Sınır/Güvenlik İşbirliği Forumu (BSCF)” kurulmuştur.
BCSF’nin kuruluş amaçlarından bazıları şöyledir:
· Bölgedeki barış ve istikrarı, Karadeniz’e sahildar ülkeler arasındaki güven ve güvenlik temelinde geliştirmek,
· Deniz yoluyla gerçekleştirilen uyuşturucu madde, psikotropik maddeler ile bunların türevleri, mühimmat, patlayıcı, zehirli, ağır radyoaktif maddeler ve petrol kaçakçılığını, yasa dışı göç, terörizm ve diğer yasa dışı faaliyetleri engellemek amacıyla tarafların Sınır/Sahil Güvenlik Teşkilatları arasında mevcut işbirliğini geliştirmek ve Karadeniz’deki seyir emniyeti ve güvenliğini güçlendirmek,
· Karadeniz’in doğal kaynaklarının korunması ve balıkçılık kurallarının ihlalinin ve deniz kirliliğinin amacıyla işbirliği tesis etmek, arama kurtarma faaliyetlerinin işbirliği ile daha etkin hale getirilmesi.
Bu kapsamda aşağıdaki faaliyetler düzenlenmektedir:
· Birlik, Karargâh ve kurumlar arası ziyaretler,
· Müşterek Komisyon Toplantıları,
· Tatbikatlara gözlemci gönderilmesi,
· İlgili ülkelerin personeline Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlısı eğitim kurumlarında eğitim verilmesi,
· Birlik ve personel mübadelesi,
· Botların liman ziyaretleri,
· Yerinde eğitim desteği, birlik karargâh ve kurumlarda görev başı eğitimi.

İkili İlişkiler

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Karadeniz’e Sahildar Devletler Sınır/Güvenlik İşbirliği Forumu’na ek olarak, sahil güvenlik alanında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak için, ABD, Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Cezayir, İngiltere, İsrail, İtalya, KKTC, Türkmenistan, Yemen, Malezya, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya Federasyonu, Ukrayna Sınır/Sahil Güvenlik Teşkilatları ile ikili bazda görüşme/işbirliği faaliyetleri icra edilmektedir.

İkili ilişkiler kapsamında aşağıdaki faaliyetler düzenlenmektedir:

· Birlik, Karargâh ve kurumlar arası ziyaretler,
· Tatbikatlara gözlemci gönderilmesi,
· İlgili ülkelerin personeline Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlısı eğitim kurumlarında eğitim verilmesi,
· Birlik ve personel mübadelesi,
· Botların liman ziyaretleri,
· Yerinde eğitim desteği, birlik karargâh ve kurumlarda görev başı eğitimi