Sandik Başında KKTC’yi Düşün

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com
SANDIK BAŞINDA KKTC’Yİ DÜŞÜN

Şu seçim dönemlerinde en çok hoşuma giden, bütün partilerin barajı geçeceklerine inanmalarıdır. Hepsi barajı geçecektir. Hepsi de Tek başına iktidar olacaktır. En küçüğünden en büyüğüne dek tüm partiler bu hayale inanır ve inandırırlar.

Oysa ortada bir gerçek vardır. Hükümet olacak partiler zaten yerini belirlemiştir. Diğerlerine ise önden gidenlerin tozundan kurtulup yollarını bulmak kalmıştır.
Bu yol arayışında kimisi düz yolu bulup fazla yara almadan hedefe ulaşır.
Kimisi de o toz bulutundan çıkamadan bir yerlere toslar ve yarı yolda kalır.
İşin en garibi de bu toslayacak olan partiler, toslayacaklarını bilmelerine rağmen hala barajı aşacaklarını ve tek başına iktidar olacaklarını söylemekten geri durmazlar. İşte bu güldürür beni.
Hele bizim Ülkemiz gibi bir yerde nüfusun 200 Binle telaffuz edildiği bir yerde, bu kadar çok parti seçime giriyorsa ve bu partilerin hepside ipi göğüsleyeceğini söylüyorsa işte asıl komedi budur.
Vatandaş eş dost hatırına bu partilere gitmek zorunda hissederek ya tercih kullanacak, ya da mühür basacak. Fakat yinede yeterli olmayacak. Çünkü o mühürler o bölgede barajı geçmesi sorun olmayacak başka bir partiye kayacak ve böylece parçalanan oylar sayesinde istemeseler de kendi partilerini değil belki de tamamen zıt fikirleri savunan bir partiyi iktidara taşıyacak...
Bunu niye anlattım? Vatandaşımız oylarını kullanırken biraz daha dikkatli olsun diye anlattım. Eş dost hatırına, sağlanan bazı şahsi menfaatler adına, oylarını henüz barajı bile aşması söz konusu olmayan partilere vermeden önce bir güzel düşünsünler diye anlattım.
Sağa sola kayan ve karasızların oyları belirlemektedir İktidara gelecek olan partileri. Kendi kaderimizle birlikte bir devletin de kaderini oyladığımızı unutmadan sandık başına gitmeliyiz.
Seçim konuşmalarında yine Türkiye Kökenlilerin malzeme yapılmaya başlandığı şu sıralarda, bu kardeşlerime de seslenmek istiyorum.
Lütfen seni Yerleşikler olarak görenlere oyunu verme. Sana ne tür menfaat sağlarsa sağlasın onlara prim yaptırma. Seni seçimden seçime anıp kapını çalanlara da oyunu verme. Seçim propagandalarında seni vatandaş olarak görüp, daha sonra “tüm yerleşikler adadan gitsin” diyenlere de oy verme. Oyunu KKTC’ye ve tüm halkına ayrım göstermeden sahip çıkacak olan partilere ver ki sende bu topraklarda vatandaş olduğunu bilesin.
Evet, bir seçim günü daha yaklaşmakta, beyaz sayfalar açılmakta ve bu beyaz sayfalara kara kara yazılar yazılmakta. İşte bu kara yazıları yazanlar bizler olacağız. Ya kara yazılarımız kırmızı beyaz olarak Kıbrıs Tarihinde yerini alacak, ya da bu renkler ebediyen tarih sayfasından silinecek…
KKTC yaşadıkça. Onurunun, güvenliğinin, özgürlüğünün de yaşayacağını, var olacağını unutma oy kullanırken.

13.3.2009
Ayla Berkin

ARIKBUKA

Halkla İlişkiler
Cevap: Sandik Başında KKTC’yi Düşün

Ne yazıkki durum tam da sizin bahsettiğiniz gibi.Şu partiyi destekleme bu partiyi destekleme değil, bir diğer partiyi desteklememe üzerine kurulu bir yapılanmaya geçmeliyiz.Bulunduğum şehirde yerel seçimlerin iki güçlü adayı var.Malum partiden aday olan kazanmasın diye diğer parti gönüllüleri de aslında siyasi fikri aynı olmamasına rağmen başka bir adaya oy verecekler.Yaptığınız uyarı gerçekten çok yerinde.Teşekkürler.