Sayısalda Başarılı Olmak İçin Çok Özel Soru ve Cevaplar

Gökçen

Dost Üyeler
Web sitesi
www.kibris1974.com
Sayısalda Başarılı Olmak İçin Çok Özel Soru ve Cevaplar
Sorun: Konuları anlamama rağmen soruları çözemiyorum
Çözüm:
1. Soru çözememenin temel sorunlarından biri soru ile ilgili denklemi kuramamaktır. Denklem kurmayı başarmak için ilkokul dördüncü sınıfta öğrendiğiniz denklem kurma konusunu tekrar ediniz. Tekrar esnasında çok basit kabul edilebilecek soruları çözmekten sakın kaçmayın.

2. Konu ile ilgili ayrıntılara dikkat edin. Konu anlatıldığı esnada dikkatinizden kaçan önemli bir şey vardır.

3. Tahtadan defterinize sadece formülleri geçirmeyin. Konu anlatımı esnasında öğretmeninizin ısrarla tekrar ettiği cümleleri de not ediniz.

4. Her soru çözümünde başvurulacak bir ilke vardır. Çözemediğiniz sorunun hangi konuya ait olduğuna dikkat edin ve o konunun temel ilkesini hatırlayın.

5. Öğrendiğiniz konularla ilgili önce kavram testleri çözün, sonra işlem sorularına geçin.

Sorun: Soru ile karşı karşıya kaldığımda ne yapacağımı bilemiyorum
Çözüm:
A. Çözümünü bildiğiniz bir soruyu öğretmeninize götürüp ondan soruyu çözmesini isteyiniz.
Öğretmeniniz soru çözmeye nasıl başlıyor iyi gözlemleyiniz;
1. Önce formülü mü yazıyor
2. Bir ilkeyi mi hatırlıyor
3. Soruyu ilgilendirmeyen başka bir konudan mı harekete geçiyor
4. Size başka ara sorular mı yönlendiriyor?
5. Sizden farklı bir yöntemle mi çözüyor, neden bunlardan birine öncelik verdiğini öğretmeninize sorunuz ve hemen ayını soruyu öğretmeninizin yanında onun gösterdiği yöntemle çözmeye çalışarak öğretmeninizden sizi takip etmesini isteyiniz.

B. Çözümlü bir soruyu metin kısmı dâhil olmak üzere birkaç kez yazınız. Sonra metin kısmını okuyup sadece çözümü yazınız. Çözümü ezberliyorum diye korkmayınız, çünkü çözüm esnasında yöntem ve ilkeleri de öğreniyorsunuz, tekrar aracılığı ile de unutmayı engellersiniz.

Sorun: Soru çözerken dikkatim hemen dağılıyor
Çözüm:
Dikkatinizi dağıtan şeyin önce adını belirleyin.
1. Kız arkadaşınız mı?
2. Aile içi sorunlarınız mı?
3. Cebinizde hiç para olmaması mı?
4. Babanızın almayı tasarladığı arabanın markası mı?
5. Kardeşinizin arkadaşları ile ilişkilerinin boyutu mu?
6. Çalışma ortamınızın elverişsizliği mi?
7. Öğrencilik haricindeki ailenizin takip ettiğiniz işleri veye sizin çalıştığınız yerin sizden çaldığı zaman mı?
8. Başaramamak korkusu mu?
9. İsteksizlik mi?
10. Çevreye yabancılığınız mı? Sorununuzun adını buradakilerden farklı olabilir ama tümünün çözümü için
A. Sorununuzu ebeveyniniz ile mutlaka paylaşın, yükünüz azalır alternatif çözüm önerileri bulunur.
B. Sorununuzu mutlaka kendiniz çözün yoksa içinizde hep bir acaba kalacaktır.
C. Çözeceğiniz soruların, sorunlarınızın çözümünde en etkili şey olacağını unutmayın
D. İnsan yaşadığı sürece sorunları hiç bitmeyecektir, sorunu olmayan tek şey ölülerdir. Sorunlarınıza rağmen bir şeyler yapmaya çalışın