Türk birliği kurulmalidir!

• Konbuyu başlatan can1
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 8:31

can1

New member
Bugün, dünya üzerinde çeşitli ortaklıklardan yararlanılarak kurulmuş yüzlerce birlik vardır. Özellikle güçlü devletlerin önderliğinde, toplumlar / devletler arasında ortak yönler bulunarak bu benzerlikler çerçevesinde yeni bir “birlik” oluşturma çabalarını görebiliyoruz. Dil, din, soy veya ülkü ortaklıkları bulunan devletler, emperyalist politikaların var olduğu şu dönemde birleşerek belli yönlerde daha güçlü olmak için çabalıyorlar. Düşünün ki adları aynı olan insanlar bile birbirlerini hiç tanımadıkları hâlde karşılıklı bir “yakınlık” duyarlar ve belki de kendilerini ortak bir “çatının” altında görürler. Gözleri renkli olan insanların bile bir ortaklıkları vardır. Böylesine küçük benzerlikleri bile bir “ortaklık” sayarken, aralarında “dil, kültür, soy, din” gibi ortaklıkların bulunduğu toplumların sahip olduğu değerler çevresinde bir araya gelmesi oldukça doğaldır.
Dilleri, soyları, kültürleri ve mezhepleri birbirinden apayrı olan Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda… gibi devletlerin kurdukları “Avrupa Birliği“, bugün dünya siyasetine yön verebilecek kadar etkili ve hatta bizi batağa çekmek isteyen siyasetçilerin “göz bebeği” durumuna gelmiştir. Her gün binlerce insanın ölümüne neden olan ve dünyanın çeşitli yerlerinde mandalar kurarak “güç odağı” hâline gelen Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşunda da “Avrupa Birliği“ne benzer bir ortaklık söz konusudur. Bugün sefalet içerisinde yaşayan Afrikalılar bile 53 ülkeyi birleştirerek kendi birliklerini oluşturmuşlardır. Zamanında Anadolu’daki Türk gücünü kırmak ve Türkleri tarihten silmek isteyen Haçlı Birlikleri de, “din” ortaklığında birleşen toplumların somut bir örneğidir.
Yukarıda adı geçen toplumların neredeyse hiçbiri yokken var olan ve binlerce yıldır dilini ve kültürünü geliştirerek yaşatan biz Türkler ise, dünyanın farklı yerlerine dağılmış durumdayız. Kırgız, Kazak, Tatar, Özbek, Azeri, Başkurt, Gagauz, Türkmen, Saka… Türkler’i gibi Türk soyundan gelen kandaşlar olarak, bugün dünyanın farklı bölgelerinde ve değişik etkiler altında yaşamaya çalışıyoruz. Soydaşlarımızın çoğu, bağımsız veya özerk devletlerde yaşıyorlar. Bu Türk devletlerinin her birinin kendi bütçeleri ve siyasi, askeri… güçleri var. Dünyadaki bütün Türk nüfusu, çoğunlukla bu devletlere dağılmış durumda.
Dünyanın çeşitli bölgelerine dağılarak farklı düzeylerde güçlerle oluşturulmuş bu kadar çok Türk devleti varken ve ortada tarih boyunca imparatorluklar kurup bütün dünyayı dize getirmiş büyük bir ulusun farklı boylarından 300 milyona yakın insan yaşıyorken, bütün Türk devletlerinin ekonomik, siyasi, askeri… anlamda güçlerini birleştireceği bir birliğin olmaması, gerçekten hepimizi üzüyor. Bu birliği yalnızca Türkiye Türkleri değil, neredeyse bütün Türkler istiyor. Özellikle Sovyetler döneminde kuzeydeki Türkler, Türklüklerinden uzaklaştırılmaya çalışılmışsa da, bugün çeşitli toplantılarda Türk ellerinden gelen konuklar hep Türk birliğini arzuladığını söylemektedirler.
Türk birliğini tam anlamıyla çözemeyen / benimsemeyenler, şu soruyu sorabilirler: “Peki, Türk birliği kurulunca ne olacak?” Öyle güzel şeyler olacak ki… Her şeyden önce daha tarihin ilk dönemlerinde ayrıldığımız soydaşlarımızla bir çatı altında toplanmış olacağız. Şu anda bu “çatı“yı, devlet sınırlarının silinerek yeni sınırların çizilmesiyle kurulacak bir birliğin çatısı olarak anlamamak gerekir. Bu, şu anda istenilenin ötesinde olan bir ülküdür. Fakat şu anda onun ilk adımı olan “Avrupa Birliği“ne benzer bir birliği gerçekleştirmek gerekir. Bu birlikte devletler kendi bağımsızlıklarını koruyacaklar; fakat askeri, siyasi, ekonomik… anlamda dayanışma / yardımlaşma içerisinde olacakları bir Türk Birliği‘ne bağlı olacaklardır. Bu birlik sayesinde ekonomik anlamda yardımlaşmalar olacak, bütün Türk devletleri kalkındırılmaya çalışılacaktır. Hatta bugün maddi güçsüzlük nedeniyle bağımsız olamayan özerk Türk devletlerine verilecek destekle, onlar da bağımsızlığını kazanacaktır. Bu birlikle, dışarıdan aldığımız birçok şeyi (petrol, doğalgaz, tekstil ürünleri, gıda ürünleri…) Türk Birliği‘ne dahil olan ülkelerden alıp, yine dışarıya gönderdiğimiz ürünleri de öncelikli olarak Türk Birliği‘ne dahil ülkelere göndereceğiz. Böylece bugün dışarıya akıttığımız milyonlarca YTL, dolaylı olarak bizim olacaktır. Yine dışarıya sattığımız ürünler de soydaşlarımıza gidecek, bugün resmen “kaçırılan” kaynaklarımız dolaylı yoldan “bizim” olacaktır. Bunların dışında, Türk Birliği’nin desteklediği büyük sanayi bölgeleri oluşturulacak, birçok ülkede Türk malları satılacaktır.
Bu birliğin ekonomik getirilerinin dışındaki önemli bir yönü ise “siyasi” anlamdaki kalkınmadır. Türk birliği ile birlikte güçlenen ekonomimiz sayesinde dünya siyasetine yön verebilecek bir kurulumuz olacaktır. Böylece belki de “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi” ne ihtiyacımız olmayacak, yatırımlarımız için İMF‘ye yalvarmamıza gerek kalmayacaktır. Bu birlik sayesinde, hem Türk devletlerinde hem de dünyada barışı sağlayacak bir askeri güç (ordu) oluşturulacak, böylece bütün Türk devletlerinin iç ve dış güvenliği sağlanmış olacaktır.Bunların dışında Türk Birliği‘nin getireceği en önemli şeylerden biri ise, “kültürel” anlamda birliktelik sağlamaktır. Bugün dilleri ve yaşantıları neredeyse aynı olan Türk toplulukları, bu birlik sayesinde kaynaşacak, sıkı ilişkiler sayesinde bütün Türkler birbirine bağlanacaktır. Hatta bu birlik sayesinde ortak bir Türk Dili oluşturmak bile mümkündür.
Bir yazı ile anlatılamayacak kadar yararı olan bu kut’lu birlik, bir an önce devlet başkanları tarafından görüşülmeli ve hayata geçirilmelidir. Afrikalıların bile bir birlik kurduğu şu dönemde, üzerinde her türlü oyunların oynandığı Türk ulusunun geleceği adına, bu birlik kurulmalı ve gün, dünyaya TÜRK‘ün adını yüksekten söylettirecek günlerin miladı olmalıdır.

ganimet

New member
Cevap: Türk birliği kurulmalidir!

amerikancı yöneticiler olduğu sürece zor. avrupa bu birlik kurulmaması için elinden geleni yapıyor. devleti yönetecek adam gibi Türk insanlar başa geçmedikçe bu oluşum zor...

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Ganimet hanıma katılıyorum.

Somut bir konudan söz ederken "öyle güzel şeyler olacak ki" şeklinde başamış olmanızı da genç olduğunuza veriyorum.

öncelikle daha önce gene bu forumda "amerikanın dehşet planları" başlıklı yazıda verdiğim http://www.vidivodo.com/259494/amerikanin-dehset-planlari linkini izleyerek bir daha düşünerek birlik konusunda ne gibi önlemler alınması gerektiğini tartışabiliriz.

Öte yandan dağılan sovyetlerden ayrılan Türk devletleri vatandaşlarının Azerbaycan Türkleri hariç, "Türk birliği kurulsa Türkler giremez, okuma yazma oranınız çok düşük" sözünü duymamış olmalısınız.

Öncelikle Türk birliği nereden, nasıl başlamalı konusu ele alınmalı.

Bu birliğe kimler girmeli konusunda ne düşünüyorsunuz?

Şimşek

Dost Üyeler

Türk birliğini görüyorum ona inanıyorum...

ULU ÖNDER M.K.ATATÜRK..

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Lafa değil uygulama planlarına ihtiyacımız var! Somut planınız nedir?

Şimşek

Dost Üyeler

önce siyasi birlik sonra toprak bütünlügü ama bunun için ilkönce Türkiye eski güvenini kazanması en son azerbeycan olayından sonra biraz zor gözüküyor malesef ama olucak...

SALUR

Dost Üyeler

İlk önce Türk Dünyasında gönül birliği kurulmalı ilk adım bu bence ve atılmaya çalısılıyor.

Şimşek

Dost Üyeler

Haklısın tabiki salur ama nasıl çalışıyor bu gönül birligi için kapılar açılarak mı ? türkmenleri yanlız bırakarak mı ? Türk devletlerine diyecegiz ki arkanızda degil yanınızdayız ozaman gönül bagı kurulmaya başlayacak.

Tenrikut

Dost Üyeler

Bence günümüzde ki en büyük sorun, TURANCILIK fikrinin hiçbir Türk devletinin resmi ideolojisi olmamasidir. Hele hele konuyu kendi mensubu oldugum Türkiye Cumhuriyeti'ne getirince çok daha aci bir tablo çikmaktadir.
Türkiye Cumhuriyeti'nin Edirne'den Kars'a söylemleri Türk'ün "milli niha'i hedef" olan TURANCILIK kutsalimizin gerçeklesmesinde ki en büyük engel oldugunu ben bir Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olarak açikca söylemek isterim.
En üzüldügüm nokta ise, Türkiye'de milliyetçiligi adeta tekelinde tutan MHP'nin TURANCILIK ilkesini iyice lugatinden silmis olmasidir. Üzüldügümüz noktalar bununla bitmiyor, sivil toplum kurulusu olan Ülkü Ocaklari'da TURANCILIK yapamiyorlar artik yani ola ki geçmiste yapiyorlardi diyen olursa birileri.
Baska bir olusumuda kurmuyorlar MHP Genel Merkezi yetkilileri, baskalarinin kurmak istedigi olusumlarada birakin destegi birde fazladan köstek oluyorlar.
Ne yazik ki bugün TURANCILIK sadece sanalda yapilmaktadir.
Sanalda yapilan TURANCILIK ile anca sanal Türk Birligi kurulur diyecegim ama sanalda bile birlik yoktur malesef. Ben TURAN isimli birligin kurulabilecegine inanmiyorum, Türk milliyetçileri birbirine dúsmanca bakar vaziyetlere geliyorlar. Sen az dincisin, sen çok dincisin, sen az ülkücü ben çok ülkücü, sen muhalif ben statükocu, sen Atsizci ben Gökalpci, digeri Gaspiralici, beriki Akçoraci bu tip çocukca tartismalarla biz anca Türk milletçileri birbirimizi yeriz. Kisa kesip kimseyi yormamak isterim ama çok muzdaribiz hepimiz. Bozkurt'a put diyen biriside Türk milliyetçisi geçiniyor, 3 hilale küfür edende Türk milliyetçisi geçiniyor, bizde bu tahammülsüzlük ve tekdüze fikriyat varken, biz den köy olur belki ama kasaba bile olmaz.
Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az, sonrada sanalda yaz babam yaz, herkes diyorki ben sahin ben kartal ben dogan, kimse demiyor ki ben uçan kaz.

Şimşek

Dost Üyeler

Sonuç Türk birliği kurulması için ilkönce akp hükümetinden kurtulmamız gerekiyor....

SALUR

Dost Üyeler

Gönül birliği kurulmaya çalısılıyor derken ben hükümeti kastetmedim.
Halktan bahsettim..
Artık Türk birliği ne enazından onu daha çok biliyo Türk milleti.

Şimşek

Dost Üyeler

Peki siz gönül birliğinin kurulduguna inanıyormusunuz?

KÜLTEGİN

Genel Koordinatör

Peki siz gönül birliğinin kurulduguna inanıyormusunuz?

Sayın Şimsek;

Birşeyin kurulduğu yok,Türk dünyası ile kültürel ve siyasi adımlar atılıyor ancak bunlar ne kadar yeterli orasını tartışabiliriz.Gönül birliği yada ekonomik birlik, ceylan derisi koltukları üzerinde oturan sizin oraya gönderdiğiniz insanlara bağlı.

Şimşek

Dost Üyeler

Benimde anlatmak istedigim bu zaten hiçbirşey yok malesef ve bu hükümetlede hiçbirzaman olamaz ab'ye odaklanmışız asıl kardeşlerimizi küstürdük.

Tenrikut

Dost Üyeler

Hernekadar iktidarda hükümetlerde bulunsa, inanin bir devleti siyasi iktidar yönetmez.
Komplo teorisi gibi gelecek ama standart bakistan çikip baska bir pencereden fikirlerimi belirtmeye çalisacagim.
Hani hep deriz ya Türk'lerde ebed-müddet devlet anlayisi vardir.
Türk'ün devleti yikilmaz. Türk'ün herzaman devleti varolmustur. Türk'ún devletini kirklar meclisi, o görúnmeyen ama varoldugunu bildigimiz ulular meclisi tarafindan yónetilir.
Tamam bu tanitim hamasetini kisa keselim.

Simdi cumhuriyet kuruldugundan beri iktidarlar ne kadar bozuk plak gibi ötmüs olsalarda, ne kadar yanlis siyasetleri gütmüslerse de, yinede hiçbirsey görúndúgü gibi degildir. Dünya koskocaman bir satranç masasidir. Bu portrede oynayan 2 taraf vardir, 2 el vardir, 2 beyin vardir, masa vardir, sandalye vardir, satranc tahtasi vardir ve satranc tahtasindaki piyondan vezire, filden sah'a kadar degisik kuvvetteki taslar vardir. Biz dogru tespiti yapip önce konumumuzu belirlersek eger, günümüz dünyasina ve onun içinde Túrk devletinin pozisyonuna vakif olur, Türk devletinin yerini dogru belirledik mi biz Turancilarinda yerini dogru saptamis oluruz.

Ben diyorum ki Türk devleti degisik zamanlarda degisik görevlerde ve pozisyonlarda bulunmustur. Türkiye devleti hernekadar satranç tahtasindaki bir tas pozisyonuna sokulmaya çalisilmissada yinede hiç o kategoriye düsmemistir. Türkiye bu çizdigim portrede ya oyunu oynayan beyin olmus yani en üst makamda olmustur, yada bence bugún oldugu gibi bu portrede ki masa durumuna düsmüstür. Evet benim fikrim biz bu portrenin masasiyiz, üzerine oturulup oyunlarn oynandigi, üzerimizde bu denge savasinin yasandigi masayiz. Bu öyle bir konum ki ya oyunculara kizip ayagimizi kirip satranç tahtasinin dökülmesini saglariz, ya da bizim úzerimizden bize faydali oyunlarin kurulmasina müsade ederiz.

Simdi oyunu oynayan beyinler ve yönlendirdikleri elleri ile bu taraflar akilli bir taktikle satrançta paslasiyorlar, ne birbirlerine saldiriyor nede oyun kuruyorlar, óylece bos hamlelerle zaman ve firsat kolluyorlar. Bu bir savas ve oyun masada kazanilir ama bu 2 taraf oyunu satranç tahtasinda ki taslarla degil, denge unsuru olan biz masaya birakiyorlar adeta. Ne yapalim o halde? Bence hamleleri iyi degerlendirip, mümkún mertebe masayi yikmayalim çúnkü o son ihtimaldir henúz o duruma gelmedik.
Peki diger Türk devletleri bu portrenin neresinde! Bence onlar satranç tahtasindaki birbirinden farkli taslardan bazilarini olusturuyorlar. Bir önemli nokta ise, Türk devletleri sadece 1 tarafin taslarini olusturmuyor, iki taraftada degisik taslari olusturuyorlar. Biz 2 tarafinda kazanmasindan fayda ve zarar görecegimizi biliyoruz ama oyunun oynanmasindan da vazgeçmemiz dúsünülemez. Bazen oynayan taraflardan birisi ayaga kalkiyor ve sandalyelerden birisinin yúkü hafifliyor, bu bizi rahatsiz ediyor çúnkú bizim sirtimizda satranç tahtasi ve üzerindeki taslar var ve sürekli ayni agirligi yüklenmisiz ve sandalyelerden yükün kalkip onlarin rahatlamasi bizi hosnut etmez.
Biz bu oyunu bozacagiz bozmayada, satranç tahtasini devirecegiz devirmesinede, bir veya birkaç ayagimizi kirip dengeyi bozarak devirmek istemiyoruz, arada titreyip sarsintilar çikarip taslarin yerinden oynamasini sagliyor bu sekildede bu tahtayi deviremiyoruz simdilik.

Umut ediyorum öyle bir silkeleniriz ki, bu sarsintiyla masanin üstündeki tahtayi devirdigimiz gibi, yanimizda duran sandalye ve sandalye üzerindeki oynayan taraflarida birlikte deviririz. Aksi takdirde gün gelir masayi atip yeni masa almaya kalkarlarsa, satranç tahtasinda bile yer bulamayabiliriz.

iste bu noktada artik kendi masamizi, taraflarimizi, sandalyelerimizi, oynayan elleri, oynatan beyinleri, tahtayi ve üzerindeki taslari kendimiz olusturacak yeni dengeyi kurmak gibi ihtimalimiz dogar, bu bu noktada elzemdir çúnkü bulundugumuz ortamdan atilmisizdir.

Türk birligini kurmakta bence aynen bu sekilde, biz dedigim gibi masayiz ama kurulu düzende tas olmaktan vazgeçip bizimle yeni masayi kurmak isteyen kim var onu iyi sorgulayalim.

DoGaN DuRMuS

Dost Üyeler
Web sitesi
www.yakindoguforum.com

Hadi Toprak bütünlüğünü sağladık diyelim.Türkün Türkten başka dostu yok sonuçta o tamam ama şu anki yönetimle(iktidar ve diğerleri) siyasi birlik zor..Git gide uzaklaşmaktayız.

Devlet duruş gösterse saniyede turnistan...

Adalet

Moderator

turk bırlıgı fıkrını ortaya sunanlardan bırıde bıldıgım kadarı ıle rahmetlı Turgut Ozal dı ezelden berıdır hayalımdır turk bırlıgı ınsallah hayal degıl gercek olacak bunu yapacak olanlar ıse bız ATATURK genclıgı NE MUTLU TURKUM DIYENE

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Tabi tabi barzaniye yeğenimdir demiş kırmızı pasaport vermişti. barzanide ona dayı diyordu. barzani ve talabani onun verdiği kırmızı pasaport ile onu ekip amerikalarda arkamızdani arkasından numaralar mı çevirdiler, yoksa oyunun küçük parçasımızydı şimdilerde anlıyoruz.

Daha yenilerde ailesi barzani yeğenlerinin yanına gittiler.

Ülkemizi bölsünler diye adamları diplomatimiz konumuna getiren kişiden övgü ile söz ediyorsunuz.

Ha elbette barzaninin yahudi olduğunu daha yeni öğrendik, yahudiliğin anneden geçtiği kesin olduğuna göre ve "dayı" sıfatı da anne akrabasına dendiğine göre özallar mormon değil de yahudi mi ki?

Pek çok insanın bir yanı kara bir yanı ak, ak yanlarını bize gösterirlerken kara yanları ile kuyumuz kazılıyor. Ak yandan çok kara yanları görmek gerekiyor.

Şimşek

Dost Üyeler

Barzaninin havlaması yalan cesaretinden geliyordu tasmasından amerika tutuyordu o kadar ileri ki gitmişti ki diyarbakıra karışanın elini keseriz diyecek kadar. İsraile ahkam kesen barzaniye neden kesemedi zamanında işte bu hükümet böyle bir hükümet. Güneş harekatıda o zamanın genelkurmay başkanı Sayın Yaşar Büyükanıt paşamızın baskıları sonucu teskere çıkartılmıştır. Ne zaman Ak parti hükümeti gider ozaman Türk birliği adımları atmaya başlarız.

Bülent Baysal

Dost Üyeler

Ölenin Cevap Hakkı Yoktur. Bu sebeple arkasından konuşmak doğru değildir ama, isim zikretmeden kafamdaki şu kalıplaşmış düşünceyi paylaşmadan edemeyeceğim.

HİÇ BİR TÜRK DEVLET ADAMI TÜRK ULUSUNUN ALEYHİNE ÇALIŞACAĞINI, KULLANACAĞINI BİLE BİLE TÜRK OLMAYAN İKİ ŞARLATANA O DEĞERLİ AL RENKLİ DİPLOMATİK PASAPORTU VERMEZ.

Tarih bu saplantılı düşüncemi doğru olarak tecelli ettirmiştir. Şaklaban şimdi "Türkiye'ye bir kedi bile vermem bizim taraftan" diyerek nankörlük ve ahde vefa seviyesini ortaya koymuştur.

Keşke bıraksaydık da Saddam hepsini yerle yeksan etseydi.

Allah'ım beni affet.