Türkçe Öğretmenliği

metetuncay

Dost Üyeler
Web sitesi
www.dildebirlik.org
Öğretmenlik başlı başına kutlu bir görevken, bu uğraşın(mesleğin) Türkçeyle nitelenmesi bu görevi daha kutlu kılıyor. Türkçemizin üzerinde gezinen karabulutları yok etmek her Türk'ün görevidir yalnız bunu küçükten çocuklara aşılamanın yolu Türkçe öğretmenliğinden geçiyor. Nasıl bir Türkçe öğretmeni?
Tarihine bağlı ve tarihini çok iyi bilen, Türkçenin geçmişini, bugününü kavramış ve Türkçe üzerinde oynanan oyunları görebilen, kendini Türkçe alanında geliştirmiş bir öğretmen olmalıdır. Deyim yerindeyse olağanüstü yeteneklerle donatılmış ya da kendini donatmış olmalıdır. İngilizce ninnilerin anaokuluna değin indiği düşünülürse Türkçü bir Türkçe öğretmeni olmanın değeri anlaşılabilir.

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım
Ben hiçbir zaman anlamamışımdır. Bir ilkokul çocuğunu tam anlamıyla Türkçe öğretilmeden ve özen ile dikkat gösterilmemiş bir eğitimle beraber ingilizce dilinin ne işi ve anlamı var eğitim öğretim kılavuzunda?

metetuncay

Dost Üyeler
Web sitesi
www.dildebirlik.org
Bu, anaokulunda ninni taslağını(projesini) anıklayan(hazırlayan) ve ab yardım fonundan destek isteyen üniversitemizin birinde çalışan öğretim görevlisidir. Hangi birine şaşmayalım soydaşım?

Bige-tuğ Tulken

Halkla İlişkiler
Yabancı dil eğitimi iyi hoş da, Türk Dilini tam manasıyla öğrenmeyen bir kişinin farklı bir dil öğrenmesi gereksiz değil mi ? Bundan 2 yıl önce başımdan geçen kısa bir olayı paylaşmak isterim sizlerle..

"Abi" gibi sevdiğim bir dostumla bir mekanda yemek yerken aynı anda sohbet ediyorduk. Ben bir şeyler anlatmağa uğraşıyordum. O sırada bir bayan geldi, İngilizce olarak "Afedersiniz, tanışabilir miyiz ?" dedi. Şaşırdım esasında. Türkçe olarak "elbette" dedim. Devam etti " Sizi anlayamıyorum afedersiniz ama hangi dili konuştuğunuzu merak öğrenebilir miyim ?" dedi.
Şaşkınlığım iyice arttı tabii. Türkçe konuşuyordum ve ilk kez duyuyor olması imkansızdı, neticede bizim ülkemizde bulunuyordu ve benden önce eminim ki kaç Türk görmüştür. Hiç yoktan 10 kişi laf atmıştır :D Neyse, şaşkınlıktan yüzüne baktım durdum. "Ne güzel, ne ahenkli bir diliniz var. Ne güzel konuşuyorsunuz. Ben de öğrenmek istiyorum." deyince ona karşılık vermek durumunda kaldım. Şimdi kendisiyle hala görüşüyoruz, bir Fransız olan bu bayan, rehberlik yapmak için buraya gelmiş meğer. Şimdi çoğu Türkten daha iyi Türkçe konuşuyor.
Bense hala sevgili hocam Sn. Ş. Atmaca`ya minnettarım..
Gevezeliğimi hoş görün. Sevgiler..