Türkmeneli Balaları Yardımlarınızı Bekliyor

KÜLTEGİN

Genel Koordinatör
Türkmeneli'nin başkenti Kerkük'te bugün başlayan yeni eğitim ve öğretim yılında Türkmen okulları sıkıntıyla başladı. Irak anayasasında ülkede yaşayan etnik gurupların kendi bölgelerinde kendi...

dillerinde eğitim görme hakkı çerçevesinde açılan Türkmen Okulları imkansızlık içerinde kıvranıyor. Kerkük'ün Bağdat yolu üzerinde bulunan birçok okuldan biri olan Kerkük Türkmen İlköğretimi'nde ziller imkansızlıklar içinde çaldı.

Geç başlayan eğitim öğretim dönemine rağmen Türkmen okulunda okuyan öğrencilerin eğitim göreceği ders kitapları bile yok. Irak Türkmen Cephesi'nin destek olduğu okullarda yaşanan sıkıntı nedeniyle çoğu aileler çocuklarını göndermez oldu. Şimdiye kadar okutulacak ders kitaplarının kendilerine ulaşmadığını belirten Kerkük İlkokul Öğretmeni Göğçe Cevdet, umutlarının basımda olan kitapların bir an önce kendilerine ulaşmasında olduğunu belirtti.

Din Öğretmeni Münever Ekrem ise okulda yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek bunların başında okulda suyun olmamasını gösterdi. Ekrem, "Şu anda ders kitapların da eksiklik var. Ders başladı ama kitap yok. Ayrıca suya çok ihtiyacımız var. Ögrenciler sularını evlerinde getiriyor." diye konuştu.

Türkmeneli balasi

Okul öğrencilerinden İsra Ahmed ise okulların açılmasına rağmen ders kitap ve defterlerinin kendilerine verilmediğini ve okulda içecek suların olmadığını söyledi.

Bu arada Irak Türkmen Cephesi Başkanı Dr. Sadettin Ergeç Türkmen eğitimcilerini kabul etti. Türkmen eğitiminin bugün karşılaştığı sorunlar ve bu eğitimin güçlendirilmesi için nelerin yapılması görüşmenin gündem maddesini oluşturdu.

Irak Türkmen Cephesi başkanı ve milletvekili Ergeç, 2008-2009 eğitim ve öğretim yılının başlamasından dolayı tüm Türkmen eğitim görevlilerini ve tüm Türkmen öğrencilerine hayırlı olmasını diledi.

Ziyaretçi Türkmen eğitimcilerinin konuşmalarını dinleyen Ergeç, Türkmen eğitiminin geliştirilmesinin önemine değindi.

Irak Türkmen Cephesi başkanı Dr. Sadettin Ergeç Türkmen eğitiminin tüm Türkmeneli bölgesinde geliştirilmesi için ellerinde önemli projelerin bulunduğunu belirtti. Türkmen eğitimcileri yaptıkları konuşmalarda Türkmen halkının geleceği olan Türkmen okullarına kendini Türkmen hisseden tüm velilerin, çocuklarını bu okullara yazdırmalarını istedi. Kabule,Türkmen Sivil Toplum örgütleri başkanı Kasım Kazancı, Irak Türkmen Cephesi siyasi büro üyeleri katıldı.

www.turkmenelitv.com
www.kerkuk.net

DELİKURT

Dost Üyeler
Evet kerkük hepimizin yüreğini kanatan hüzünlü diyar.Her biri bin taksir gözümüz diyar.O diyar şimdi kimlere yar?Utancımızdan ağlayamıyoruz bile...

Kerküklü Çocuğa

Bakma bana kaşlarını çatarak,
Kaşlarını yay edip ok atarak,
Sanma yatmıyorum keyif çatarak,
Kime sorsam izliyoruz diyorlar.

Duydum kaçırmışlar babanı senin,
Yıkıp dağıtmışlar obanı senin,
Yaktırmamışlar hiç sobanı senin,
Seni ısınmaya kalkmasın diye.

Haklısın ne kadar sitem etsende,
Karşımda yay gibi kaşı gersende,
Hatta yakışır vefasız dersende,