Utanmadınız Mı?

Salih Mehmet Ersoy

Onursal Üye
GÜNEŞ DOĞARKEN
Salih Mehmet Ersoy
UTANMADINIZ MI?

13 Ocak 2015 Salı günü, Kıbrıs Türk halkının I.nci Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ın 3.ncü ölüm yıldönümü olması nedeniyle düzenlenen anma töreni nedeniyle bir fiyaskonun meydana çıkmasına neden olması, bir KKTC vatandaşı olarak beni derinden üzmüştür.

Merhum liderimiz Denktaş’ın mezarı başında saf, saf duranlar, Cumhurbaşkanından milletvekiline ve hatta bürokrasinin en üst katlarında görev yapanlar dahil, sorumluluklarının bilincinde olmamaları, kelimenin tam anlamıyla gaflettir, delalettir.

Ne yazık ki sorumlu siyasiler, hazıra konmayı alışkanlık haline getirdiklerinden, detayına inme aklını kullanmadıkları için bir fiysakonun yaşanması mukadder oldu. Halbuki sorumlu siyasiler, anma töreninin yapılacağını çok evvelden bilmelerine rağmen, gereken tedbirleri almamaları, yukarıda da vurguladığım gibi, tüylenmişe rağbet ve hazıra alışmanın verdiği rahatlıktan kaynaklandığını söylersek teşbihte hata yaptığımız söylenebilir mi?

Ben bir vatandaş olarak gördüğüm o pis manzara karşısında utancımdan yerin dibine girdim. Acaba mezar başında saf tutmuş siyasiler benim gibi gördükleri o manzara karşısında zerre kadar utandılar mı? Yoksa merhum Denktaş’ın, büyük lider oluşundan, TMT’li olmasından, hukukcu olmasından, siyaseti çok iyi bildiğinden ve Kıbrıs Türk halkı için tam bir kahraman gibi davranarak mücadele edip Kıbrıs Türk halkının devlet sahibi olması için canını dişine takıp mücadele ettiğinden bahsetmekle merhum Denktaş’ı yücelttiklerini sanıyorlarsa aldandıklarını ve hiçbir şeyden haberleri yokmuş gibi davranıp makam arabalarına binip makam koltuklarının yolunu tuttuklarını hayretle gördüğümüz için çok hem de çooooooooooooook üzüldük. Ne söyledikleriniz yaptıklarınızla, ve ne de yaptıklarınız söylediklerinizle bağdaşmamakta, adeta mürailik yaptığınızı, tavır ve hareketlerinizle isbat ettiniz.

Merhum R.R. Denktaş’ın mezarının etrafı çamur deryası ve otlarla çevrilmiş, ancak siyasilerimiz, başından sonuna kadar hepsi de gaflet ve delalet içinde sözde merhum Denktaş’ı anmış oldular. Halbuki merhum Denktaş’a gösterdikleri saygı ve sevgi, icraatlarından belli oldu.

Peki tekrar soruyorum.

Hiç ama hiç UTANMADINIZ MI?