Windows Threshold’tan Ciddi Sızıntılar Geldi

Yunus Gök (Embesil)

Yasaklı Üye
Windows’un sonraki büyük güncellemesi olması beklenilen Threshold hakkında yeni iddialr gelmeye devam ediyor. Son iddialar ise Microsoft bilgi sızdırıcısı olarak tanınan “MSFTNerd” tarafından gelmiş durumda. Bu ürünlerin program yönetimine doğrudan dahil olan Microsoft çalışanlarından aldığını bilgileri aktardığını belirten MSFTNerd, ilk olarak Windows 8.1’e 2014’ün üçüncü çeyreğinde küçük bir güncellemenin geleceğini bildiriyor. Bu güncellemenin ise işletim sisteminin Windows Phone 8.1 ile daha iyi çalışmasını sağlayacağı söylenmekte. Ek olarak iddiaya göre Xbox One için ilk büyük yazılım güncellemesi de aynı dönemde gelecek. Bu noktada Microsoft işletim sistemleri ekibinin başındaki Terry Myerson’un hem mobil hem de Windows ürünleri için ortak bir uygulama platformu için çalıştıklarını söylediğini dipnot olarak hatırlatmak gerek. Yani 2014’ün üçüncü çeyreğinde bunun için önemli bir adım atılmış olacak gibi gözüküyor.
Yine iddialara göre, Threshold için hedefin; ortak bir uygulama runtime’ı ile birlikte “dokunmatik/ses öncelikli cihazlar ve fare öncelikli cihazlar” olan ortak bir Windows çekirdeği sunmak olduğuna vurgu yapılıyor. Öte yandan dokunmatik ve ses öncelikli Windows ürünlerinin, fare öncelikli cihazlara göre farklı bir arayüz sunması gündemde. Ayrıca Microsoft’un bulut servisleri çekideğinin farklı bir geliştirme takvimine sahip olduğu ve her arayüz için farklı önyüzler göstereceği de yine öne sürülenlerden.
Threshold için dokunmatik öncelikli SKU 4 ila 8 inçlik cihazları yani akıllı telefonlarla phabletleri; fare öncelikli sürümün 10 ila 30 inçlik tablet, notebook, hibrit ve hepsi-bir-arada PC’leri; ses öncelikli sürümünse 40 ila 80 inçlik ekranı olan ürünleri kapsayacağı belirtiliyor.
MSFTNerd, Threshold’un geliştirilmesi için resmi başlangıç tarihi olaraksa 2014 İlkbahar’ına işaret etmekte. Öte yandan bu tarihin farklı sebeplerle değişebileceğine de değinilmeden geçilmiyor.
Peki sizlerin Windows Threshold’tan beklentileriniz neler?