WORK and TRAVEL PROGRAMI NEDİR?

AŞİNA

Dost Üyeler
Work & Travel programı farklı ülkelerden akademik olarak bir üniversiteye bağlı olarak eğitim alan tüm öğrencilerin yaz tatilleri süresince Amerika’da çeşitli görevlerde iş tecrübesi kazanması, İngilizce konuşabilme yeteneğini arttırabilmesi ve Amerikan kültürünü ve yaşamını tecrübe edebilmesi amacı ile düzenlenen bir kültürel değişim programıdır. Work & Travel programı üniversite öğrencilerinin yaz tatillerini tanımlayan Haziran ve Ekim ayları arasında gerçekleşir ve öğrencilere değişik kültürlerden gelmiş bir çok öğrenciyle birlikte çalışma olanağı sağlar. Öğrenciler Amerika’da (otel, restoranlar, eğlence parkları vs)basit pozisyonlara yerleştirilirler. Bu bağlamda program tüm branşta öğrencilere açık olmasına rağmen, Turizm öğrencileri için profesyonel bir iş tecrübesi ve kariyerlerine yön verebilecek bir programdır. Öğrenci bu programla yerleştirildiği pozisyonda çalıştığı süre boyunca saat ücreti karşılığı maaş alır. Öğrenci programa minimum 2, maksimum 4 aylık sürelerde katılabilir ve bu süre bitiminde 1 aylık isteğe bağlı Amerika’da seyahat edebilme olanağına sahip olur. Öğrenciler, daha önceki tecrübeleri, İngilizce seviyelerine göre pozisyonlara yerleştirilir ve bu pozisyonlar basit giriş seviyesinde pozisyonlardır. WESTEDU Uluslar arası Eğitim Danışmanlığı, Work & Travel programını U.S Department of State ‘in ( USDS) izniyle DS-2019 düzenleme yetkisine sahip bir vakıf olan Cultural Homestay International ile birlikte yürütmektedir.

Cultural Homestay International Kimdir?

Cultural Homestay International(CHI) kar amacı gütmeyip, toplum yararına hizmet eden bir eğitim organizasyonudur. Merkez ofisi San Anselmo, Kaliforniya’da bulunan vakıf, Work&Travel programı dahilinde katılımcı kabul etmek üzere, U.S.Depatment of State (USDS) tarafından görevlendirilmiştir. CHI katılımcıların J-1 vizesine başvurabilmeleri için gerekli DS-2019 formunu sağlar.

Work and Travel Program Süresi

Katılımcılar programa yaz tatillerini tanımlayan tarihlerde katılım sağlayabilir. Kuzey Yarımküre ülke öğrencileri programa Haziran 1 den Ekim 15’e, Güney Yarımküre ülke öğrencileri ise programa Kasım 1 ile Mart 15 tarihlerinde katılım sağlayabilirler. Programda minimum 2 ay çalışma şartı bulunmaktadır. Katılımcılar programa maksimum 4 ay çalışma ve 30 günlük isteğe bağlı seyahat süresi ile sınırlı katılım sağlayabilirler. Katılımcı programa katılım süresini başvuru aşamasında belirtmelidir. Başvuru için son tarih ve varış tarihleri her yıl önceden açıklanır.

Work and Travel Programının Sağladığı Hizmetler

-J-1 vizesi için gerekli dökümanlar (DS-2019),
-Program ücretine dahil 4 ay süreli zorunlu sağlık sigortası,
-Oryantasyon toplantısı,
-İşe yerleştirme,
-Öğrenci bilgi kitapçığı,
-Uçak bilet rezervasyonu,
-Vize dosyasının hazırlanması,
-24 saat acil yardım hattı,

Work and Travel Programına Dahil Olmayan Hususlar

A.B.D.’ye gidiş-dönüş uçak bileti,
Havaalanı transfer ücretleri,
Amerika’daki günlük yaşam harcamaları (kira, yemek, kişisel giderler v.s),
Amerikan Konsolosluğu randevu ve vize başvuru ücreti ($116).