Yararlanma Koşulları

Yazan Türk

Dost Üyeler
» Vakıf Yurtlarından;Yüksek Öğreniminde Bulunan;
» Türk Silâhlı Kuvvetlerinde görevli Subay, İstisnai Memur, Astsubay, Sivil Memur, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlardan Şehit olanların çocukları ve kardeşleri ile Şehit Erbaş ve Er çocukları,

» Türk Silâhlı Kuvvetlerinde görevli muvazzaf Subay, İstisnai Memur, Astsubay, Sivil Memur, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların çocukları ve kardeşleri,

» Türk Silâhlı Kuvvetlerinden emekli Subay, İstisnai Memur, Astsubay, Sivil Memur, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşların çocukları ve kardeşleri,

» Türk Silâhlı Kuvvetlerinde görevli muvazzaf Subay, İstisnai Memur, Astsubay, Sivil Memur, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlar ile bunların emeklilerinin 2’nci derece kan ve sıhrî hısımlarının çocukları, (Her yıl yeniden değerlendirilir.).

» Yurtlarda boş kapasite olması halinde muvazzaf bir subayın kefaletinde ve her yıl değerlendirilmek kaydı ile diğer öğrenciler yararlandırılır.

» Öğrencilerin Vakıf yurtlarından yararlanmalarında değerlendirmeye alınan özel koşulları şunlardır;

» Orta öğretim öğrencisinin yurttan yararlanabilmesi için, velisinin atandığı görev yerinde öğrenim görebileceği orta öğretim kurumunun bulunmadığının belgelendirilmesi gerekir.

» Yüksek öğrenim yapan öğrencinin, velisinin görev yaptığı ilde bulunan bir yurtta kalabilmesi için;

» Velinin eşinin vefat etmiş olması,

» Velinin eşinden boşanmış olması (Boşanma süreci Mahkemede devam edenler dahil),

» Velinin eşinin sağlık durumunun görev yerinde bulunmasına engel olduğunun Sağlık Kurulu Raporu ile belgelenmesi,

» Velinin sağlık durumu veya görev nedeni ile eşi ile birlikte en az altı ay süre ile yurt dışına çıkmak zorunda olduğunun belgelenmesi,

» Büyük şehirlerde (Ankara, İstanbul, İzmir ve bu gibi) merkezden uzaktaki her hangi bir yerleşim yerinde oturan ve öğretim kurumuna ulaşımının zaman ve mesafe bakımından zor olduğunun açıkça belli olması gerekir.

» Öğrencilerin yurtlardan yararlanabilmesi için aşağıdaki koşulları taşımaları gereklidir.

»Yüksek öğrenim öğrencisi olmak,

»Kayıt yenilemesi ve yeni kayıt yapılacak öğretim yılının 01 EKİM tarihinde 28 yaşından gün almamış olmak koşulu ile 27 yaşından büyük, 15 yaşından küçük olmamak,

»Evli olmamak,

» Herhangi bir suçtan hükümlü olmamak,

»Herhangi bir işte çalışmamak,

»Disiplinsizlik ve diğer nedenler ile istifade ettiği yurttan daha önce ilişiği kesilmiş olmamak,

»Herhangi bir nedenle öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak,

»Sağlık durumunun toplu yerlerde yaşamaya elverişli olduğunu sağlık kuruluşlarından alacağı bir raporla belgelemek,

»Vakıf Yurtları dışındaki, Resmî ve Özel Kuruluşların yurtlarından çıkarma cezası almamış olmak,

»Yüz kızartıcı suçlar ve ideolojik faaliyetleri nedeni ile tutuklanmış olmamak,

YURT AİDATI VE DEPOZİTO Öğrenci velileri tarafından ödenmesi gereken aylık yurt aidatı ve depozito miktarı, her yıl TEMMUZ ayı içerisinde toplanan Vakıf Yönetim Kurulunca tespit edilir. Şehit çocuklarından öğretim dönemi süresince aylık yurt aidatı alınmaz yalnız depozito alınır.
Vakıf Yönetim Kurulunca 2007-2008 öğretim yılı için belirlenen aidat ve depozito tutarları:
TSK Mensupları (Sivil Memurlar Dahil) ve Emeklilerinin Çocukları, Kardeşleri ve Şehit Kardeşleri :
Aylık Aidat : 300 YTL
Depozito : 300 YTL

TSK Mensupları (Sivil Memurlar Dahil) ve Bunların Emeklilerinin Hısımları ile Sivil Şahıs Çocukları :
Aylık Aidat : 375 YTL
Depozito : 375 YTL