Yurt Dışında Dil Eğitimi

AŞİNA

Dost Üyeler
Yüksek öğrenimde bir okulu başarılı bir şekilde tamamlayabilir, hatta aldığınız eğitim alanında çok iyi bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Ancak eğer yabancı diliniz yeterince iyi değilse, iş bulma şansınız çok düşüktür. Buna ek olarak, aldığınız eğitim ile ilgili bir çok kaynağın yabancı dilde yayınlanmış olması da, zamanında teknolojik gelişmeleri takip edebilmeniz açısından yabancı dil bilmenizi zorunlu kılmaktadır.

Dil eğitimi, sabır isteyen ve zorlukları olan bir eğitimdir. Dünyanın en iyi dil okuluna da gitseniz, özel öğretmenlerden ders dahi alsanız, eğer sabırlı ve kararlı değilseniz, yabancı dil öğrenemezsiniz. Dil öğreniminde, mutlak başarı için günü gününe çalışmak ve Türkçe'den uzak kalmak gerektiğini unutmayın.

Yabancı bir dilin en kolay öğrenilebileceği yer , hiç kuşkusuz o dilin konuşulduğu ülkedir. Elbetteki, Türkiye'de alacağınız dil eğitimi ile de bir şeyler öğrenebilirsiniz ancak bunun süresi doğal olarak biraz daha uzun olacaktır.

Yurtdışında Dil Eğitiminin Maddi Külfeti

Yurtdışında dil eğitimi almaya karar vermek, bunu gerçekleştirmek için tek başına yeterli değildir. Yurtdışı eğitime karar veriyorsanız, her şeyden önce yeterli bütçenizin olduğuna emin olmalı, yurtdışında yaşamanın pahalı ve masraflı olduğunun düşünerek, yurtdışı eğitimi için gerçekçi bütçe ayırmalısınız.

Ortalama bir dil eğitimi için ayda en az 1000-1500 dolar arası bir harcamanın gerekebileceğini önceden iyice düşünmelisiniz.

Yurtdışı hayallerinizde her zaman gerçekçi olun, maddi olanağınız yeterli değilse zamanınızı yurtdışı hayali kurarak boşuna harcamayın, uyanık olun ve her türlü fırsatı değerlendirin. Herkesin yaptığından farklı davranın. Tek bir konuya yoğunlaşmayın. Örneğin; maddi olanağınız yoksa zamanınızı burs bulma hayallerine veya yetersiz kaynaklar ile bir şeyler aramaya harcamayın. Bunlar, şans oyunlarından para kazanma hayallerine benzer, yıllarınızı gerçekçi işler yapmak yerine hayallerle harcamış olursunuz.

Paranız yeterli değilse İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerdeki çalışarak öğrenim yollarını araştırmaya koyulun veya en azından yabancı bir dili Türkiye'de öğrenmek için ciddi girişimlerde bulunun. Kitaplardan öğrenmeye veya seçilmiş özel dershanelerdeki dil kurslarına katılmaya çalışın.

Dil Öğrenmede Gerçekçi Olun

Yurtdışında daha önce dil eğitimi almış olanlar çok iyi bilirler. Türkiye'de hemen her öğrencinin, yurtdışında dil öğrenmenin çok kolay ve kısa sürede gerçekleştiği konusunda yaygın ama yanlış düşüncesi vardır. Gerçekler ne kadar yalın şekilde anlatılırsa anlatılsın, öğrencilerin bu düşüncesini değiştirmek mümkün olmamaktadır, ta ki kendileri yurtdışında aynı deneyimi yaşayıp gerçeklerle yüzleşene kadar.

Dil öğrenmenin uzun, yorucu, sıkıcı ve zor bir uğraş olduğu, bir kaç ayda bunu gerçekleştirmenin mümkün olmadığı söylendiğinde, öğrencilerin verdikleri cevap her zaman aynı olmaktadır: Benim gramerim ve temelim çok iyi, bir kaç ay bana yeterli olacaktır.

Burada, seviyenizin ne olduğunun önemli olmadığını hatırlatmakta yarar görüyoruz. Dil eğitiminde dilin başlangıç kısmını öğrenmek çok kolaydır, seviye ilerledikçe öğrenme süresi buna paralel olarak uzamaktadır. İngilizceyi hiç bilmeyen bir kişi, seviyesini orta düzeye getirmek için ortalama 6 aya ihtiyaç duyar ancak İngilizceyi orta düzeyde bilen birinin seviyesini iyi düzeye getirmesi 8-9 ay gibi bir zaman alır. Her ne kadar inanmasanız dahi kendinizi bu gerçeğe hazırlamalısınız.

ICEP Yurtdışı Eğitimin, dil öğrenmede zaman çizelgesini gösteren web sayfasında, bu durum çok çarpıcı bir şekilde özetlenmiştir.

DIL OGRENMENIN IP UCLARI

Altın kural: Türkçe'den uzak durun.
Sanıldığının aksine dil öğrenmenin en iyi yolu o dilin konuşulduğu ülkede yaşamak değildir. Dil öğrenmenin en iyi yolu, bol miktarda pratik yapmaktan geçer. Bodrum, Marmaris, Antalya gibi turistik yerlerdeki esnafın, hatta küçük yaşlardaki çocukların çok iyi yabancı dil konuşabilmesinin nedeni, onların yurtdışında yaşıyor ve yurtdışında dil eğitimi alıyor olmaları değildir, yabancı dili turistler ile çok fazla pratik yapmalarıdır.

Kendinize her zaman bu şekilde çok pratik yapacak bir ortam yaratamıyor olabilirsiniz. O zaman yurtdışına çıkmayı düşünebilirsiniz, ancak yurtdışına çıkarken zihninizi ve düşüncelerinizi Türkiye'de bırakmalısınız. Türkiye'yi ve Türkçe'yi de yurtdışına çıkarır, yurtdışında yabancılar ile beraber olup bol pratik yapmak yerine Türkler ile beraber olup sürekli Türkçe pratik yaparsanız, sadece ana dilinizi zenginleştirmek dışında pek bir şey yapmamış olursunuz.

Her zaman aklınızı kullanın. Genç bir birey olarak kısa zamanda çok şeyler başarmanız gerektiğini unutmayın, zamanınızı her zaman en verimli şekilde değerlendirin, amacınızı duygularınıza feda etmeyin. Dil eğitimi için yurtdışında kaldığınız her anın değerini çok iyi bilin ve elinizden geldiğinin de ötesini yapıp, bol pratik yapma yollarını araştırın. Arkadaşlarınızı yabancılardan seçin, yabancıların bulunduğu ortamlarda bulunmaya çalışın.

Algılama
Dil eğitiminde en önemli kural, öğrenmeye çalıştığınız dili o dilde düşünerek anlamanızdır. Size yabancı dilde söylenen bir kelimeyi, aklınızdan önce Türkçe'ye çevirip, cevabını Türkçe olarak kurup sonra bunu yabancı dile çevirmek size öğrenmede zaman kaybettirir. Bunun yerine, örneğin size İngilizce'de Water (su) kelimesi söylendiğinde bunu zihninizde Türkçe'ye SU olarak çevirmeyin, bunun yerine WATER'ı water olarak kabul edin ve size water denildiğinde zihninizde bir bardak suyu canlandırın.

Her öğrendiğiniz kelimeyi Türkçe'ye çevirmek yerine, zihninizde onu anlamını taşıyan bir olay veya nesne ile özdeşleştirin.

Sabırlı olun!
Bir kaç ayda dilinizi ilerletemediğinizi gördüğünüzde, sizi o dil okuluna gönderen aracı kurumu veya eğitim aldığınız dil okulunu suçlamayın. Dilin bir kaç ayda öğrenilmesinin kolay olmadığını hatırlayın, sabırla eğitiminize devam edin.

Uzun süreli kalış, her gün az ders
Bir çok dil okulunda "yoğun eğitimle kısa zamanda dil öğren" sloganına rastlarsınız. Doğaldır ki, her dil okulu para kazanmak ister, sizin ne kadar yoğun eğitim almanız o kadar fazla para ödemeniz anlamındadır. Bu fırsatı da dil okulları kaçırmak istemez. Size olası en yoğun eğitim önerilir.

Ancak, her zaman edindiğimiz tecrübe, eğitiminizi ne kadar yoğun alırsanız alın, bunun öğrenme sürenizi etkilemediği olmuştur. Zaten yabancı bir ülkede sizin ihtiyaç duyduğunuz şey bol pratik yapmak değil midir? O halde neden okul dışında sokakta pratik yapmak dururken dil okuluna boşu boşuna fazladan para ödeyesiniz?

Daha fazla günlük ders alıp daha kısa süre kalacağınıza, daha az günlük ders alıp, o ülkede daha uzun süre kalmanız sizin yararınızadır. Edinburgh Dükü'nün eğitim sistemini uygulayan İngiliz dil okulları da bu konuda hem fikirdir ve kanıtlanmış eğitim deneyleri, öğrencinin günde en fazla 3 - 4 saat ders almasını uygun görür. Günde 3-4 saatten daha uzun süreli eğitimlerde, öğrencinin başarısı düşmektedir. Bunun en belirgin nedeni, ilk 3-4 saatten sonra öğrencinin dikkatinin dağılmasıdır.

Zamanınızı bir dil okulunda kapalı bir ortamda sıkıcı derslerle geçirmek yerine, dışarı çıkıp arkadaşlarınız ile sohbet ederek, gezip dolaşarak, alışveriş yaparak geçirmeniz size daha çok şey öğretecektir. Üstelik dil okuluna vereceğiniz fazladan paranız da cebinizde kalacaktır.

BIR DIL OKULU SECIMI

Öncelikle, ne tür bir dil okulunun size daha uygun olacağını belirlemeniz yerinde olacaktır. Bu sizi biraz strese sokabilir ancak yüklü miktarda bir para harcayacağınız böyle bir programın sonucunda alacağınız verim daha önemlidir.

Her şeyden önce, bir dil okuluna gitme aşamasında, doğrudan dil okulları ile temasa geçme yerine bu okulların Türkiye'deki temsilcileri ile görüşmelisiniz.

Türkiye'de yurtdışı eğitim danışmanlığı görevini profesyonelce yapan yeterince şirket vardır. Bunlar, sizin her türlü ihtiyacınıza yönelik en uygun çözümleri üreteceklerdir.

Neden bir yurtdışı eğitim danışmanlık firmasını seçmelisiniz?

Bunun bir çok nedeni vardır:

1. Profesyonel yardım
Yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti sunan güvenilir firmalar, her zaman sizin ihtiyaç duyacağınız konulara uygun çözümler üretirler.

2. Vize işlemlerinde kolaylık
Yurtdışı eğitim danışmanlığı firmaları, vize işlemlerinde işini çok iyi bilen profesyonel kadrolara sahiptir. Bunlar sizin vizeye tam olarak hazırlanmanızı ve eksiksiz başvurmanızı sağlarlar.

3. Ücretsiz danışmanlık
Bir dil okuluna doğrudan başvurmak ile bunu bir eğitim danışmanlığı firması aracılığı ile yapmak arasında maddi anlamda hiç bir fark yoktur. Yurtdışı eğitim danışmanlığı firmaları sizden sundukları hizmet için ekstra ücret almazlar. Bunlar ücretlerini öğrenci gönderdikleri okuldan alırlar.