Halkın Dili Anketlere Öfkelenenler!

Makbule ÖTÜKEN

Onursal Üye
HALKIN DİLİ ANKETLERE ÖFKELENENLER!

Ferdi Sabit soyer hiddetleniyor. TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da öyle. Serdar Denktaş’ınsa diğerlerinden farkı yok. O da, pür sinir.

Dertleri de şu! Kadem kamu oyu araştırmaları UBP’yi birinci parti hatta tek başına iktidar olarak göstermiş. Aslında gösterilen bir şey yok. Sonuçlar bir temayül yoklaması. Halkın ortaya koyduğu eğilim.

Bu tarz kamu oyu araştırmaları günümüz dünyasının bilimsel araştırmaları. Seçim olan her ülkede sık sık yapılan bir uygulama. Araştırmalar sadece seçime yönelik değil. Her alanda hem bir durum saptaması hemde ileriye yönelik olarak yapılagelen bir inceleme..

Nerede kaldı; Kadem bu ülkede bir köşe başı piyasa kuruluşu değil. Kendini kanıtlamış ciddi, güvenilir bir araştırma şirketi. AB ve Sn. Talat dahil bir çok çevre Kadem’le çalışıyor. Adeta bu ülkede bir marka haline gelen Kadem’i ve yaptığı araştırmaları kimse bir köşeye atamaz. Hele hele ısmarlama araştırma yapmakla kimse itham edemez. Beğenirsinin yada beğenmezsiniz, o ayrı bir mesele. Ancak Kadem’in verdiği sonuçları kimse etkisiz göremez! Aksi halde kendi kendini kandırmış olur; hepsi o kadar..

Aslında herşey o kadar açık ve vatandaşın eğilimi, hatta kararlılığı o kadar net olarak ortada ki; kamuoyu araştırmasına gerek bile yok..

Bu gün çarşıyı şöyle bir kolaçan edeyim dedim. Öyle ya çarşının manzarası çok önemli. Esnaf istisnasız kan bağır..

Bir avukata rasladım yolda. Tanıdık bir yüz. Dediği şu. ‘Yapılan kamuoyu araştırmalarına kızıyorlar ama, bu ülkeyi perişan eden CTP’ye 15-16 milletvekilliği bile çok. Bu halk için, iyi, doğru ve güzel adına ne yaptılar ki; yeniden iktidar koltuklarına ‘çöreklenmek’ istiyorlar.

Hakikaten CTP; vatandaşa verdiği hangi sözü yerine getirdi, hangi alanda köklü bir başarı sağladı ki; bu halktan oy isteyebiliyor?

Bir gençle karşılaştım yolda. O beni tanıyormuş. Ben ilk kez görüyorum. Söylediği şu: ‘ben de CTP’nin yolunda gidenlerdenim. 2003 deki mitinglerde ön saflardaydım. Ozamanlar sizlere kızıp öfkeleniyorduk. CTP ve diğerleri, bizim heyecanımızdan yararlanıp, duygularımızla oynadılar. Haklı çıkan siz oldunuz.’

Demek ki; UBP etkinliklerinde ve miting alanlarında çok sayıda turuncu kaşkollu gençlerin boy göstermesi tesadüfî değilmiş. Bu kez gençler kendilerini kandıranlardan hesap sormaya kararlı. Eskiden CTP’li kurmaylar, her açıldığında “gençler ve yeni doğanlar CTP’li; yaşlılar ve ölenlerse UBP’li” diyerek geleceğin partisi olmakla öğünürlerdi. Galiba; Ferdi beyi de çileden çıkaran ‘turuncu’ vatansever gençlik.

Vatandaş bir de DP’ye ve özellikle de kurmaylarına hiddetli görünüyor.. ‘Sanki bu ülkeyi perişan eden ve devleti tasfiye noktasına taşıyan CTP değil de UBP’ymiş gibi; CTP’yi bıraktılar UBP ile uğraşıyorlar’ deniyor. DP’nin, Sn. Talat’a ve sürdürdüğü politikalara destek atışı yapmalarına da bir anlam veremiyor vatandaş.

Öyle ya; DP’nin iflah olmaz UBP hazımsızlığı devlete de halka da pahalıya mal oluyor. Ne diyelim. Biz UBP ve DP için hep KKTC’yi savunan partiler diyoruz ama DP’nin söylemlerinden yanıldığımız da ortada! Onlar illaki başka görünme kaygısı ve uğraşındalar.

DOĞUKAN

New member
Cevap: Halkın Dili Anketlere Öfkelenenler!

anketlere öfkelenenlere "dinime küfreden müslüman olsa!"