20 Nisan 2009 KKTC’nin İkinci Doğum Günü

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com
20 NİSAN 2009 KKTC’NİN İKİNCİ DOĞUM GÜNÜ

20 Nisan 2009 Ne güzel bir gün. Havada bahar kokusu var. Güneş insanı iliklerine dek ısıtıyor. İçimiz kıpır kıpır, yeni bir güne ve dönmeme başlamanın sevinciyle dolup taşıyor.
Evet, KKTC halkı bir kez daha ne kadar sağduyulu ve Vatanına, Bayrağına ve Cumhuriyetine bağlı olduğunu gösterdi.
Umutsuzluklar yeni bir umuda bırakırken yerini, bir kez daha Türk olmanın, Türkiye’ye anavatanımız diyebilmenin sevincini onurunu yaşayacağımız yepyeni bir yapıya sahip olduk 20 Nisan sabahında.
Evet seçimler KKTC’de bazılarının beklentisini aksine Ulusal kesimin galibiyetiyle neticelendi. UBP bu yarışta ipi göğüsleyen taraf oldu. UBP yeniden KKTC’de söz sahibi konumuna geldi. Tabii bu CTP ve diğerlerini oldukça üzse de onlarda bu yeni meclis tablosunu kabul etmek zorunda kaldıklarını çok iyi biliyorlar.
CTP’ye kendisini ispatlamak için verilen süre doldu ve bu süre zarfında CTP gerçekten de kendisini ispatladı. Yani İktidar partisi olamayacağını ebedi muhalefette kalması gerektiğini ispatlamış oldu bu dönem zarfında.
Benimsenmeyen bir cumhuriyette hükümet olmak o kadar kolay değildir. Eğer bu Cumhuriyet her şeye rağmen Ulusal kanat tarafından da kollanıp korunuyorsa karşı tezi savunan bir hükümet olmak hiç kolay değildir.
İşte vatandaş bu gerçeği bir şamar gibi 19 Nisan 2009’da CTP’nin yüzüne vurdu. Sayın Mister Ferdi’de bu gerçeği çok üzgün olmasına rağmen kabul etmek zorunda kaldığı için “Vatandaş bizi muhalefete layık gördü!” demiştir.
Evet, Sayın Mister Ferdi siz muhalefet olarak kalın. Hani Rahmetlik Cem karacanın bir şarkısı vardı. “İşçisin sen işçi kal giy dedi tulumları” diye tamirci bir delikanlının Zengin kızına duyduğu karşılıksız aşkı anlatan. İşte CTP’de bu tamirci genç gibi elde edemeyeceği bir hayale âşık olmuştu. Geçici de olsa bu aşkla bir müddet avundu ama sonunda KKTC’nin gerçek sahipleri ona yerini belli ettiler. “Muhalefetsin sen muhalefet kal!” dediler.
Bu doğru bir benzetme olmayabilir. Çünkü burada işçisin sen denilen kişi ezilen kesimi sembolize ediyor. CTP ise Ezen kesim olmasına rağmen ezileni çok iyi oynadığı için bu örneği verdim. Yani her kes yerini bilmeli ezen de olsan, ezilen de olsan toplumda bir yerin vardır ve sen bu yeri bildiğin sürece de, gereğini yaptığın sürece de hiç kimsenin canı sıkılmayacaktır. İşte vatandaş CTP’ye bunu hatırlattı.
UBP’yi ve UBP’yi iktidara taşıyan KKTC halkını tebrik ediyorum. Şimdi UBP’ye çok büyük görevler düşüyor. Ekonomisinden tutun da müzakerelere dek tüm bu konuların yeni baştan revize edilmesi gerekmektedir. Ekonomiyi canlandırmak için ne gerekiyorsa yapılacağı gibi müzakerelerde bu güne dek atılan yanlış adımlarında teker teker düzeltilmesi gerekmektedir.
KKTC halkının istediği bir parti iktidara geldi ama bu partinin Anavatan Hükümeti tarafından da istenmesi ve saygıyla karşılanması da en büyük isteğimizdir. Sayın Toplum Liderimizin ABD dönüşünde yaptığı tehditlerin bir başka örneğini de Türiye’de ki yerel seçimlerde görmüştük. AKP’li bakanlar Ankara ile uyumlu olmayan Belediyelerin çalıştırılmayacağını da bilin diyerek vatandaşı tehdit etmişlerdi. Siyasetin bu kadar basitleştiği bir ortamdan söz ediyoruz. Anavatan Hükümetinin de Şimdi aynı tehdidi bize yapmamasını umuyoruz. AKP’nin, UBP’yle büyük bir uyum içinde Ulusal Çıkarlarımızı gözeten, kollayan ve koruyan kararlara imza atmaları en büyük arzumuz ve dileğimizdir.
19 Nisan 2009 seçimleri KKTC ve Anavatan için hayırlı ve uğurlu olsun.

20.4.2009
Ayla Berkin

ARIKBUKA

Halkla İlişkiler
Cevap: 20 Nisan 2009 KKTC’nin İkinci Doğum Günü

Sn. Ayla BERKİN, kaygılarınızı paylaştığımı belirtmek isterim.Umuyorum ki anavatan-yavruvatan ilişkileri dilediğimiz gibi olur ancak ben durumu pek iç açıcı görmüyoruz.Yılların kardeşliği, soy birliği bile onlar için yeterli kadar değerli değil.Bunu çok yakındaki Azerbaycan ilişkileri ile de gördük.Soyumuzu hem Anadoluda hem Azerbaycan'da türlü soykırımdan geçiren ermeni fesatlarına kucak dolusu sevgiler göndererek, ayaklarına kadar gidilerek başlatılan bu acı verici görüşmelerin (pazarlıkların), arap şeyhlerine tanınan imtiyazların, bölücü bayrakları açan şerefsiz mahlukları muattab kabul edip gizli görüşmelerle anlaşma yolu arayan zihniyetlerin, KKTC'nin bu milli duruşuna sempati ile yaklaşacaklarını ummak sanırım ciddi bir hayalcilik gerektirir.Bu sebeple, and içtiğimiz birliğimize ulaşmak için engeller çıkacağını da hesap ederek çok daha fazla gayret göstermemiz gereklidir.Saygılarımla...

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler

Güzel yazınız için teşekkürler...
CTP'nin antitürklük psikozunu kıramayıp, üstüne de son derece kötü bir yönetim gösterdiği iktidarı son anlarını yaşıyor..
İşte bu anda kurulacak olan hükümette ve uygulanacak olan iç ve dış politikalarda dikkatlı olunması gereken bir 5 yıllık ateş çemberine giriliyor.
Çünkü bu dönemde kendisini ciddi olarak destekleyen bir anavatan iktidarı bulamayacak.
Ayrıca AKP iktidarı dış Türkler konusunda bugüne kadar hep 0 çekmiştir..
Aman bu konuda tedbirli ve uyanık olunsun..
Saygı ve sevgilerle...

TTK ve Y

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com

İngiltere basınında BArışa Darbe olarak görülen bu başarıyı eminim ki AKP hükümeti de o şekilde görüyordur. Bende sizler gibi aynı endişeleri taşıdığım için UBP hükümetinin nasıl bir yol çizeceğini merak ediyorum. Onu çok zor günler bekliyor. Ekonomik çöküntü bir yana Milli duyarsızlık bir yana kefenin iki gözüde çok ağır ve bunu dengelemek UBP'ye düğüyor fakat bunu dengelemesi içinde KKTC halkından başka bir güvencesi yok. Kıbrısı gözden çıkarmış bir AKP hükümetiyle nasıl başa çıkacak. korkarım ki çok geçmeden yeni bir erken seçim fırtınası ufkumuzda belirecektir. çok dikkatli olmalıyız ve UBP kişisel sürtüşmeleri bırakıp, istikrarlı bir yol çizmelidir kendisine. bu fırsatı çok iyi değerlendirmeliyiz.

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Bizleri göz ardı etmiyor musunuz?

akp iktidarı Kıbrısı ve diğer Türk devletlerini, dünya Türklerini ve Türklüğü gözden çıkarmış olabilir, uygulamaları bu yöndedir, doğru.

Ancak, Türkiyede değerlerine sahip, aklı başında milyonlar da var.

Kıbrısın yeni yönetimi, sadece ctp nin değil ta en baştan beri yapılan iyi ve kötü niyetli hataları kapatarak, ekonomik hataları tersine çevirerek hareket ettiğinde biz milyonların her zaman desteğini alacaktır.

Unutmamalıdır ki, Kurtuluş Savaşını veren ve kazanan o günkü nüfusun sadece % 10 u idi.

Derviş Eroğlu ve kuracağı kabinenin yükü çok ağır, resmi destekçisi belki hiç olmayacak ancak gayri resmi destekçisi akp den çok daha fazladır.

Türkiye de akp nin iktidarda kalabilmesinin nedeni akp nin yeteneği değil tam tersine akp iktidarda kalabilsin diye başta chp nin yaptığı kasıtlı hareketlerdir ve bunu kendileri de gayet iyi biliyorlar.

Dünyada estirilen sert rüzgarlar, obanın seçimi ile yumuşarmış gibi bir görüntü vermeye başlamıştır. Bu görüntüden Kıbrıs hükümetinin yararlanabilmesini diliyorum.

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım

UBP, başından beri Kıbrıs Türkü′nün bu ada üzerinde onurlu bir şekilde dimdik ayakta kalmasının ve var olmasının sembolü olmuştur. Öyle olmaya da devam edecektir.UBP iktidarı hepimizin iktidarı olacaktır.Daha güzel ve mutlu yarınlara birlikte koşacağız. Hepmizin 2. doğum günü kutlu olsun.

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com

Türkiye'de değerlerine sahip milyonların başına neler geldiğini de görüyoruz. Eli kolu bağlanmış ağızına kilit vurulmuş bir toplum yaratılmaktadır Türkiye'de. Adına Ergenekon dedikleri bir tezgahla milyonların içine korku salınarak etkisiz hale getirilmektedir. gerçek darbe gözden kaçırılırken, düzmece darbe planlarıyhla Cumhuriyetçiler ve o milyonlar sindirilmektedir. İşte bundan dolayı korkuyorum. bundan dolayı endişeliyim UBP bu yolu yürürken çok zorlanacak, belki de yürütmeyecekler. Obama'yı da diğer ABD başkanlarından farklı görmeyin adam ne dedi yüzümüz farklı olabilir amam Bush'la siyaseten görüşlerimizde bir farklılık yoktur. Bush'un savaşla varmak istediği hedefe, Obama daha ılımlı bir politika izleyerek gidecektir. sonuçta yine ABD BOP'ni uygulayacak ve dünyanın Jandarmalığını bu sefer nefret uyandırmadan ele geçirecektir.

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Konuyu uzatmak istemiyorum ama söz konusu dava ile yılacak insanların binlerce yıl önceden ve binlerce kilometre yol yapabilenler olduğu konusunda sizinle anlaşamayacağım.

Unutmayalım ki biz geldiğimiz de burada başka insanlarda vardı ve onlara dokunulmamış, özgür yaşamlarına izin verilmişti.

Korku bizde olmamalı diyorum.

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım

İllaki yürütmek istemeyeceklerdir. Fakat yürümemesi için seçilmedi. En azından dostu düşmanı iyi bilen birisi başta. Kıbrıs Türk'ündür diyen birisi başta. Eğer amaca dik başlı bir şekilde emin adımlarla yürünürse önümüze kim gelirse gelsin dedikleri ve yapacakları yada tehditleri ancak lafta kalır. Ben artık kimsenin bu saatten sonra dünyayı ele geçireceğini inanmıyorum. İnsanların gözünde amerika ne kadar büyük gözüksede yaptığı son yanlışlardan dolayı ömrünü kendi elleriyle kısaltmıştır. Şu anda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birsinde yaşıyorum. Zamanında yaptıkları soykırımların, sömürgelerin hırsızlıkların kaymaklarını yiyorlar. Bütün geleceği ve geçmişi dolar ile euroya bağlı olan devletlerin sonu karanlık gzöüküyor. Boşu boşuna avrupa birliği kurulmadı. Kimseyi gözümüzde büyütmemeliyiz. Gözümüz açık olsun ve aklımız yerinde olsun , gelecek için bir ampul yerine bir mum yakalım gerisi gelir.

ganimet

New member

inşallah 2011 de de Türkiyenin 2. doğum gününü Osman paşayla yaşayacağız.

Mücahit

Dost Üyeler
Web sitesi
www.kibris1974.com

Dünyada ki devlet adamları ülkelerini kalkındırmak için başa getirilir, Türkiye’de ama ülkenin kalkınmaması için başımıza getirilirler, onun için hiç boşuna Osman Paşamız gibi bir Türk başımıza gelir diye sevinmeyelim.

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com

Mustafa Kemal Atatürk'te böyle bir anda Türk ulusunun başına gelmişti. Osman Paşa da böyle bir kurtarıcı niye olmasın. Onun Başımıza gelmesini de biz sağlayacağımıza göre, bundan böyle daha dikkatli olmalıyız.

KÜLTEGİN

Genel Koordinatör

Ben asker kökenli kişilerin siyaseti çok iyi yapamadığını düşünüyorum.
Elimizde bir tek Atatürk ve Alparslan Türkeş var...
Bunların dışında asker kökenli olupta çok iyi siyasetçi devlet adamı olan kaç kişiyi sayabilirsiniz...:)

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler

Kültegine bu konuda katılıyorum..
Ancak her zaman bir şans vermek gerekir diye de düşünüyorum..
Diğer taraftan Osman paşayı şimdiden yemek için BOP'un köleleri ne planlar yapmıştır acaba diye de düşünüyorum...

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com

Belki haklı olabilirsiniz. Asker kökenliler belki de siyaset yapmakta zorlanabilirler, başarılı olmayabilirler. Fakat Atatürk örneğinde olduğu gibi, başarılı olmaları da mümkündür. Atatürk'ünde önce bir vatandaş olduğunu kabul etmeliyiz. Vatandaşlık bilincini vatanın kurtuluşunu görev edinmiş asker azmiyle birleştirip, arkasına da bu yolda elini taşın altına koymaktan çekinmeyecek asker ve sivil olarak tek vücut olmuş vatandaşları da aldığında bu vatanı kurataracak iradeyi ortaya koymuştur. Osman Paşamızda niçin öyle olmasın. Yeni Mustafa Kemaller yaratmak o kadar zormudur. Şair ne diyor,
MUSTAFA KEMAL'LER TÜKENMEZ
Tükenir elbet gökte yıldız, denizde kum tükenir
Bu vatan bu topraklar cömert
Kutsal bir ateşim ki ben sönmez
İnanın Mustafa Kemal'ler tükenmez

Ben de etten kemiktendim elbet
Ben de bir gün geçecektim elbet
İki Mustafa Kemal var iyi bilin
Ben işte o ikincisi sonsuzlukta
Ruh gibi bir şey görünmez

Hep kardeşliğe bolluğa giden yolda
Bilimin yapıcılığın aydınlığında
Güzel düşünceler soyut fikirlerde ben
Evrensel yepyeni buluşlarda
Geriliği kovmuşum ben dönmez

Başın mı dertte beni hatırla
Duy beni en sıkıldığın an
Baştan sona herşeyiyle bu vatan
Sakın ağlamasın Kasım'larda Fatih'ler Kanunî'ler ölmez
Halim YAGCIOGLU
o halde Osman Pamukoğlu'da neden bir Atatürk gibi vatanın kurtarıcısı olmasın? Yozlaşmış, yozlaştırılmış siyasetimizin kurtarıcısı olmasın?

Ayla Berkin

Onursal Üye
Web sitesi
www.aylaberkin.com

Mutlaka planlar yapılmış ve işleme konmuştur bile. Fakat bu planları bozacak iradeye sahip olan da vatandaştır. Vatandaşın bir ilke etrafında birleşip, sımsıkı kenetlenerek, karşı durması sayesinde bu planlar bozulacaktır.

Dr.Yalnızefe

Dost Üyeler

Sevgili Ayla Hanım,
Düşüncelerinize katıldığımı belirtmek isterim.
Genel prensip itibariyle askerler politikada başarılı olamasalarda bir şans verilmesinin doğru olduğunu yukarıda da belirttim.
Ancak bu başarıların kişinin asker olup olmaması ile değil, liderlik vasfının olup olması ile alakalı olduğunu düşündüğüm için böyle bir açık kapı bıraktım.Dolayısıyla Osman paşanında böyle bir süreçte takip edilmesi kanaatindeyim.
Konuya biraz daha açıklık getirmek için belirtmeliyim ki, liderlik vasfı olmayan herhangi bir politikacı sadece kurduğu partinin genel başkanı olabilir.Toplumun milletin lideri değil. Buna 2 örnek birden vermek istiyorum.
Sayın Denktaş şu anda bir parti başkanı değildir, ama liderdir. Ya da sayın Muhsin Yazıcığıoğlu oy oranı itibariyle küçük bir partinin başkanı idi.Ancak cenazesine gelenlere baktığımızda hem sayı, hem de gelenlerin kalitesi itibariyle liderliğini ispat etmiştir.
İşte liderlik böyle bir vasıftır.Liderlik Allah vergisidir.
İnsanlar lider olmaz, lider doğar..
Kastım budur..
Saygı ve sevgilerle...

TTK ve Y