2012'de Seçim Olur Mu ?

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
2012'de Seçim Olur Mu ?
15579.jpg

Olmaz diye bir şey yok olabilir, mademki olabilir, olursa ne olur? İşte asıl soruda budur…

Konuyu muhalefetten sonra Cumhurbaşkanımız Eroğlu’nun da dillendirmesi erken seçim tartışmalarının fitilini bir kez daha yaktı. Diyelim ki erken seçim bu ülkede kaçınılmaz oldu ve Sayın Cumhurbaşkanımız dediği gibi 2012’nin ikinci yarsında sandık başındayız. Ülkenin siyasi yapısı ile birlikte ekonomik koşulları da alalım ve ülkede neyin değişeceğine hep birlikte bakalım.

UBP

2012’de yapılacak erken genel seçimde yine birinci parti olarak çıkacak. Bu kesin, ama 27 sandalyeyi mecliste kapması biraz zor gözüküyor.2009 seçimlerindeki hava yok, Lefkoşa’da 8 milletvekili çıkartması da zor. En iyi senaryo ile 26 en kötü senaryo ile 19 milletvekilini çıkartacak. Yeni kurulacak hükümetin büyük partisi olacak. Mevcut vekiller açısında oldukça iç çekişmeli olacak. Yeni yüzler ve yeni isimler olası bir erken genel seçimde daha şanslı ve daha kuvvetli olabilir. Tabii kurtlara yem olmazsalar…

CTP

Şuan itibari ile çok başlı bir parti görünümünde. Bence olası bir erken genel seçimde CTP daha da vekil ve oy kaybederek çıkacak sandıktan. Hatta bazı bölgelerde hiç milletvekili çıkartamama riski de var. Mesela İskele bölgesinde “0” çekebilir CTP olası erken seçimde. Köy gezilerinden haberi olmayan bir parti başkanı var CTP başında. Medya desteği hiç yok gibi. Birde buna adayların kavgası eklenince CTP’de seçim hüsran olabilir. Zaten açık açık “erken seçim gereklidir” bile diyemiyorlar. Partinin maddi durumu da bir seçimi daha kaldırabilecek düzeyde değil! Seçim kampanyası için birkaç milyon gerekli. Şuan için böyle bir para da ortada yok!

DP

Son zamanlarda DP’de ve özelikle Serdar Denktaş’ta bir hareketlik olsa da parti tek adam görüntüsünden çıkmış değil. Olası bir erken genel seçimde gösterecekleri adaylarda çok önemli. İyi isimler bulup çıkarabilirlerse baraj sorunu yaşamazlar.

DTP

Solda ittifak arayışlarında yine yalnız kalacaklar. Bence şuan 3 olan vekil sayıları +1 veya -1 olarak devam edecektir.

ÖRP ve DGP

İşte seçiminin anahtarı bu iki partinin elinde. Tek başlarına girerlerse 3 vekilde başka yerlere kayacak. Eğer birleşip bir çatı altında seçime girerlerse 3 ile 6 arası bir vekil çıkartma şansları var. olası koalisyon içinde en kuvvetli aday konumunu ele geçirebilirler. Burada tek şart iki partinin tek çatı altında seçime girebilmesi..

Diğerleri

Seçim ittifakları yapmayı becerebilirlerse yeni oluşacak parlamentoda 1 ile 3 arası vekil çıkarabilme şansları var. Ama bunun olması için işlerin hep yolunda gitmesi gerekiyor. Buda biraz zor gözüküyor. Yinede yılbaşından sonra durumları daha net olarak görülebilecektir.

Seçimi etkileyecek diğer faktörler,

• Kıbrıs Konusunda yaşanacak gelişmeler,

• Ekonomik gelişmeler,

• Eylemler,

• Olası birleşmeler,

• Olası erken kurultaylar

• Türkiye’nin seçimlerde vereceği destekler,

• Yeni oluşum ve hareketler

Şimdi tüm bu verileri alt alta koyduğunuzda 2012’de olası bir erken genel seçimde durumun çokta farklı olmayacağı apaçık ortada. Zaten o yüzden ülkenin en büyük iki partisi CTP ve UBP erken seçimle ilgili tek kelime bile etmiyorlar.

Günay Çerkez ekibi ile yemekte

Geçtiğimiz gün Ticaret Odası başkanı ve işadamı Günay Çerkez’i Dereboyunda bir mekanda yemek yerken gördüm. Yanında oldukça şık giyimli gençler vardı. Bunlar Günay Beyin inşaat işlerine bakan ekipmiş. İletişimden, inşaata, turizm ve golf tesislerine kadar geniş bir alanda iş yapan Günay Çerkez’in başarısı aslında oluşturduğu bu genç ekiplerde yatıyor. Nereden buluyor bilmiyorum ama alanında başarılı isimleri ve gençleri bir çatı altında toplamayı beceriyor. Sonuçta da kendi tecrübesini de işin içine kattı mı başarıda kendiliğinden gelmiş oluyor. Günay Bey ticaret odası ile de önümüzdeki günlerde ülkenin farklı bölgelerini gezme başlayacakmış. Bence isabetli bir adım. Siyasetçilerimiz kadar bu ülkeyi iş adamlarımızda gezse ve sorunları ve yatırımları yerlerinde görseler belki birçok konuda yeni ve olumlu adımlar atılabilir. Bu noktada Ticaret Odası ile Günay Beyin ülkeyi baştan aşağıya gezecek olması, çok önemli ve akıllıca atılmış bir adım olarak kabul etmek lazım.

GÜNÜN SÖZÜ
13. Maaşların bu yıl sıkıntılı olacağı görüşündeyim.
Cumhurbaşkanı Dr. Derviş EROĞLU

BİZİM TEMEL

Temel ile Dursun ilk defa İstanbul'a gelmişler.. Bir sokaktan geçerken kadının biri onlara "araba mı park eder misiniz?" diye sormuş. Onlar da "bizimle birer kere birlikte olursan ederiz", demişler. Kadın "tamam" demiş, kadının evine gitmişler. Kadın cebinden iki prezervatif çıkararak "biz bunları çocuğumuz olmasın diye takıyoruz, alın siz de takın" demiş. Temel'le Dursun "tamam" demişler. Aradan aylar geçtikten sonra Temel ile Dursun tarlada çalışırken, Dursun Temel'e: - "ula ben bu şeyden sıkıldım, o kadının da çocuğu olursa olsun; artık bunu çıkarıyorum ben", demiş.

GÜNÜN FOTOĞRAFI
15582.jpg