6 Üstü 1 Maç ve TOMA

Alihan Pehlivan

Onursal Üye
6 Üstü 1 Maç ve TOMA

Gündem belli dünkü 6alatasaray’ın şampiyonlar liginde aldığı farklı mağlubiyet ve TOMA. Dün kiminle konuşsanız bu iki konu vardı ağızlarda.

Üzüldüm 6alatasaray’ın farklı yenilgisine, ama ne yalan söyleyeyim dün gün boyunca cimcomcu arkadaşları kızdırmadan da edemedim. Neticede futbolun zevki güzel futbol kadar rakibi kızdırmak, onunla türlü türlü şakalar yapak. Daha geçen hafta arkadaşlar öğlen Kayseri pastırması ile yumurta yapıp ekmeğin arasına koyup bana getirmişlerdi. Bir güzel yedim Kayseri pastırmalı yumurtayı.

Dünde yumurtayı veren arkadaşlara kırtasiyeden “pepee” alıp gittim, canınız sıkıldığında bununla oynayın dedim. Eğer bu tür zıtlaşmalara katlanabiliyorsanız sorun değil! Sizde şaka yaparsınız size de birileri şaka yapar. Her şey karşılıklı yani. Fırsatı eline geçirince yapacaksın, alınmayacaksın!

Gelelim gündemin diğer önemli maddesine. TOMA konusu hala daha gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Dün bir gazete TOMA için Gümrük Muafiyet belgesine imza atan Bakanlık Müdürünü giderayak suçlu ilan etmeye kalktı.

Haberi yapan gazetenin “böyük yöneticisi” haberi kendisi yapmasına karşın gazetedeki bir başka muhabirin adını habere yazmaya tercih etti. Çünkü belli ki o arkadaşın bir “kuyruk acısı” vardı. Zaten haberde baştan sonra sallama uydurma çıktı.

Ama niyet kötü. niyet giderayak birisine çamur atmak, niyet içindeki pisliği dışarı kusmak!

Arkadaş adamsan bugün yazarsın; “görevden alınan müdürün imzaladığı kâğıdı bakan iptal etsin” diye…

Yazamaz çünkü adam değil! Bu tartışmayı geçmişte de yaşadığım için ispatlama veya bir noktaya vardırma niyetinde değilim. Herkes zaten neyin ne olduğunu çok iyi biliyor bu memlekette.

Gelelim TOMA konusuna, bal gibi bu ülkede yaşayan herkes bu melun alet bu ülkeye öyle yada böyle gelecek. Gelmesini isteyen bir kişi bile yok iken gelecek. Gelmesi veya geliş sebepleri üzerinden tartışmanın devam etmesi en sağlıklısı. Ancak TOMA tartışması maç muhabbetine dönmüş durumda. Biz size 6 atmıştık…Biz de size bir seferinde 5 tane atmıştık….

CTP’liler UBP’lieri, UBP’lilerde CTP’lileri suçlayıp duruyor. Ne bir adım öte ne bir adım geri. Sen aldın… sen imzaladın..sen de iptal et o zaman..Maç tartışmaları gibi anlık zevkten öte gitmeyen kısır bir döngü adeta.

Bundan sonrası için “gel beraber adım atalım” diyen yok ortada. Olan oldu ama bundan sonra bir daha olmasın türünden bir yaklaşım yok ortada. Yok önüne yatarız, yok yakarız, yok ülkeye sokmayız. Arkadaş topyekûn bir tedbir yok mu gündeminizde?

Özkan YORGANCIOĞLU: Dün sabah Gönyeli’de kahvede Osman Tabak’tan taktik alırken görülmüşsünüz. Aman dediklerini kulak ardı etmeyin Osman Tabak’ın. Zira öngörüleri hep tamam çıkar.

Hüseyin ÖZGÜRGÜN: Önceki gün Lefkoşa’da çok gizli bir mekanda çok özel bir yemek yemişsiniz. Yemekte olduğunuz kişiyi bir açıklarsak yer yerinden oynar. Bizden sır çıkmaz merak etmeyin.

Ahmet KAŞİF: Ulaştırma Bakanlığına yeni odacı almışsınız. Genç arkadaşın adını öğrenince dudağım uçukladı adeta. Yeni odacınız İrsen Bey hayırlı ve uğurlu olsun.

Teberüken ULUÇAY: Makam arabasını kullanmadığınız için hala daha sizi bakan olarak tanımayan vatandaşlar varmış. Bu arada henüz bir atama haberi alamadık sizin bakanlıktan.

Mustafa ERTANIN: Dün akşam televizyonda sizi izlerken rahatlığınıza hayran kaldım açıkçası. Parmak arası terlik ve şortla pek rahattınız.

Levent ÖZADAM: Kütahya’dan kaymak getirdin mi bize? Eğer getirmediyseniz valla çok darılırım size.

Fatma SOLMAZ: Serdar Denktaş’la Kütahya gezinize oldukça şaşırdık. Yakında DP’ye transfer olacağınız söylentileri iyice ayyuka çıktı haberiniz ola.

Sibel SİBER: Meclisin eski özel kalem müdürü Güler’e önce oda verip onu umutlandırdınız sonra da şok bir kararla eve gönderdiniz. Bunu parti baskısına mı bağlasak acaba?

Zeren MUNGAN: Sibel hanım Gökhan için yetkiyi sizin vermediğinizi söylemiş. Konu hakkında bilgi sahibi değilim demişsiniz. Bizi bu konuda aydınlatırsanız seviniriz.

Osman NAZLI: 6-1 maç sonrasında sosyal medyadaki fotoğraflarınızı değiştirmişsiniz. Bir maçta yıkılmak yok, daha ne maçlar olacak…

Barbaros SAVAŞCI: Aybaşı düğün dernek kuruyormuşsunuz ve şu sıralar davetiye dağıtmakla geçiyormuş mesai sonrası zamanlarınız. Kolay gelsin aman listeyi tekrar tekrar kontrol edin. Zira en yakındakiler hep unutulur böyle zamanlarda.

Asım VEHBİ: Çevre ve Doğal kaynakların verimli kullanılması için yeni bir oluşum kuruluyormuş ve bu oluşuma da sizin başkanlık etmeniz isteniyormuş. Hadi bakalım şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun.

Olgun ÜSTÜN: YYK’ya yeni bina bulma işi sizi epey sıkıntıya sokmuş diyorlar. Ay başına binayı boşaltmanız gerekiyormuş.

Mustafa SAĞLAMER: Artı bir televizyonunun Kıbrıs teşkilatlandırmasını tamamlamak üzere adaya gelmişsiniz. İstediğiniz nitelikte programcılar bulabildiniz mi?

Hasan HARMAN: Sonunda size de sitent takmışlar. Ee o kadar çok kebabın bir sonucu olacaktı değil mi? neyse buna şükür demelisiniz.

Emine SİVRİ: Doğum gününüz kutlu ve mutlu olsun. Dün gün boyunca doğum günü pastalarının biri gitmiş diğeri gelmiş.

Hüseyin GÜRŞAN: Başbakanlık Özel kalem müdürlüğü göreviniz hayırlı ve uğurlu olsun. Yeni dönemde yoğun bir mesai sizi bekliyor olacak.

Erman YAYLALI: Müsteşarlık beklerken müdürlük geldi. Buna da şükür demek lazım bazen. Size de yeni göreviniz hayırlı ve uğurlu olsun. Bu sene mantar toplamaya gidemeyeceksin artık.

Turan BÜYÜKYILMAZ: Minik kardeşimiz için sonunda bir umut ışığı doğmuş ve Meral Eroğlu hanım efendi yardım çağrınıza olumlu yanıt vermiş.

Kansu AKSU: AK Partinin üst düzey isimlerini ağırlamak bu günlerde size kaldı. Sayın vekilimizi bugün nerelere götüreceksiniz acaba.

Mahmut KUŞ: Trabzon maçı için şimdiden hazırlanmaya başlamışsınız. Ancak bu sefer stada bayrak sokulmaması için Rum polisi çok sıkı tedbirler alacakmış.

GÜNÜN SÖZÜ
“Kişisel görüşüm; Maraş'ın Kıbrıs Türk yönetiminde, Mağusa Belediyesine bağlı olacak şekilde kademeli olarak açılabileceği, eski mal sahiplerinin mallarını iade taleplerinin TMK kanalıyla değerlendirilebileceği ve bu süreçte Vakıf malı olduğu düşünülen alanlarda Evkaf'ın haklarının da korunabileceği yönündedir.”
Toparlanıyoruz Hareketi Lideri Kudret Özersay

BİZİM TEMEL
Oğlu Temele sordu:
-Puba, gençken çok kizla çiktun mi?
-Evet uşağum.
-Peçi hiç hata ettun mi?
-Ananla evlendum....

GÜNÜN FOTOGRAFI
Dr. Özdemir Berova yılların doktoru Küçük Kaya ile birlikte.
sv8vr.jpg