8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Zihinlere Kazınanlar...

Makbule ÖTÜKEN

Onursal Üye
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE
ZİHİNLERE KAZINANLAR...

Bu evrensel gün nedeniyle, ülkemizde yüz akı olacak çeşitli etkinlikler düzenlendi. Resepsiyonlar yapıldı, açık oturum türü toplantılar düzenlendi. Konuların tümünün odak noktası; kadının toplumsal hayattaki yerinin eşitlikçi bir yaklaşımla ele alınması, kadına karşı şiddet, cinsiyet ayırımcılığı, kadının sadece beden olarak medya ve diğer ortamlarda öne çıkarılıp, bundan rant sağlamanın çirkinlikleri.. vs.

Kimi sendikalar Sn. Maliye Bakanının söylemlerini konu ederek grev ve eylem yaptılar. Aslın da ilgili sendika tarafından yapılan eylem tabii ki, haklı bir tepkiydi. MECLİS-SEN tarafından yapılan protesto eylemini aynı hassasiyetle ben ve çoklarca kadının desteklediğini buradan duyurma gereğini hissettim. Sn. Bakan Tatar, büyük bir gaf yapmıştır o söylemleriyle… Kadınlarımızın evi ile işi arasında mekik dokurcasına emek harcadıklarını, çocuklarını en iyi şekilde yetiştirme ve beslemenin telaşını taşıdıklarını Sn. Bakan nasıl görmezden gelip, siyasi geleceğine hiç de hoş olmayan bir söylemle gölge koymuştur bunu anlamak güç! Olmadı Sn. Bakan, Kadına uzanan her sivri dilin kadınlarımız tarafından en etkili biçimde cevabını da alacağını düşünemediniz! Bu ne bütçeyi, ne de mali hesapları denkleştirmedeki yetkinliğinize benzemez!

Hepimizin maalesef tepkisini aldınız! Hesap tuttunuz mu kaç aile de kadınlarımız işlerini hizmetçi ile yürütüyor? Ha konu ettiğiniz yakın çevreniz ise ona bir diyeceğimiz yok!

Emeklinin, asgari ücretlinin üzerine gidip koparırcasına canı acıtıp vergi alacağınıza; eşlerine çifte hizmetçi tutanların üzerine yürüyüp vergi alarak gelir dağılımını daha adil bir konuma getirseniz olmaz mı? Gerçi kimin hizmetçi ile işini yürütmesi kimsenin üstüne vazife değildir de zaten!

Lütfen en erken zamanda söylemlerinizi geri alıp kadınlarımızdan özür dilemelisiniz! Bunu ısrarla bekleyeceğiz. Unutmayınız ki ülke nüfusumuzun yarısı kadındır. Gün ola onların kapısını tekrar çalacağınızı unutmayın! Sözlerimi samimi bir ablanızın uyarısı olarak algılamanızı sizden istirham ediyorum!