A. ALTAN ve Y. ÇONGAR Kandil'de

hazaryalı

-Otağ Hanı-
Taraf gazetesinin iki yazarı Yasemin Çongar ve Ahmet Altan, Kandil Dağı'nda PKK'li teröristlerle görüştü.
Kandil'e nasıl gittiklerini ve nasıl ağırlandıklarını, roman havasında anlatan Altan ve Çongar ikilisi, medenileştirme merkezi olarak sundukları örgütün inlerini “eğitim akademisi” olarak nitelendirdiler.
Ahmet Altan; PKK’lıların nasıl yakışıklı, kibar ve nazik olduklarını ifade edip PKK kampından dönüşte, PKK’lı teröristlerle olan ilişkisini ve teröristlerin hayatı konusunda duyduğu endişeyi gizlemeyerek, röportajında ibret alınacak şu satırlara yer verdi:
“Bu yaşımda, bir gerilla kampında uyuyacağım hiç aklıma gelmezdi. Salih’i o kısacık konuşmada bile çok sevdim, zeka her yerde zeka …Salih beni sanki oğlummuş gibi kucaklıyor ben de ona sarılıyorum…Ben, o köy evinin kapısında PKK’lılar bırakmadım. Aynı odayı paylaştığım, konuştuğum, şakalaştığım insanları bıraktım. Salih’i, Bozan’ı, Mizgin’i, Jivan’ı, Roj’u, Adem’i bıraktım. Bir daha operasyon olursa eğer, sonuçlarını içim titreyerek okuyacağımı biliyorum; tanıdık bir isme rastlamaktan korkarak…”
Yasemin Çongar ise, Kandil'e gitme amaçlarını, "Hem PKK üst düzey yönetiminin olası ateşkes, silahsızlanma, eve dönüş konusundaki değerlendirmelerini hem de sınır ötesi operasyonlarla ablukanın örgüt üzerindeki fiziksel ve moral etkisini ilk elden öğrenmek" olarak açıkladı.
Ayrıca; verilen binlerce şehidi görmezden gelerek tercümanlığa soyunan Taraf'ın yazarları, PKK'lılarin "Silahı fetişleştirmedik. Silahla Kürdistan'ı fethedeceğiz düşüncesinde değiliz. Silahlar, bir takvim biçiminde hareket edilirse bırakılır. Çözümden yanayız. Çözüm olacağına inaniyoruz" dediğini aktarak, terör örgütünü bir muhatap olarak sundu.
Yapılan röportajda; teröristbaşı Öcalan'ı ‘önder’ olarak nitelendiren PKK'lı teröristler, yapılalacak bir affin, Öcalan'ı da kapsamaz ise çözüm olmayacağını ifade ederek, iki yazarın uzattığı mikrofonlar üzerinden Türkiye Cumhuriyeti'ne meydan okudu.
"Teröristlerin, hiç bir zaman ABD'nin dostu olmadıklarını söylediklerini" ifade eden Çongar ve Altan, Genelkurmay ve istihbarat birimlerinin belgelerle ortaya koyduğu Washington-Kandil bağlantısını da yalanlamaya çalışarak, Türk halkına mesaj vermeye çalıştılar.
Röportajlarında "terörist, terör örgütü" gibi ifadeleri kullanmaktan özellikle kaçınan ikili, Kandil Dağı'ndakı caniler için "Kürdistan Toplum Birliği Yürütme Konseyi Başkanı", "Kürdistan Toplum Birliği Yürütme Konseyi Başkan Yardımcısı" gibi sıfatlar kullandılar…

taraf1pj2cf4.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi: