AB’li Olmayı Hedef Seçenlere Sesleniyorum

Salih Mehmet Ersoy

Onursal Üye
GÜNEŞ DOĞARKEN
Salih Mehmet Ersoy

AB’li olmayı hedef seçenlere sesleniyorum

Yazılarımı okuyan bazı kesimlerin, AB düşmanı olduğum kanısına vararak öfke duyduklarını biliyorum. Ancak yüce Türk ulusuna gönülden bağlı olan kesimlerin de yazdıklarımın doğruluğunu kabul ettiklerinden eminim.

Vurgulamak istediğim husus, AB ile ilgili konularda, daima temkinli davranmamız ve bizim onlara değil, onların bize yaklaşmalarını temin için irademizi ortaya koyarak karşı duruşumuzu sergilememizdir.

Bir insan gördüğü bir kızı, ne kadar güzel olursa olsun, onunla evlenmek için hemen balıklama dalması ve hayatını birleştirmesi ne kadar yanlış ise, bizim AB ile olan ilişkilerimiz de rayına oturtmadan ve her şeyi ince eleyip sık dokumadan onlara ram olmamız da yanlıştır.

Çünkü bazı kesimlerin aynen AB’ye gösterdikleri hayranlık gibi, güzelliğine hayran kaldığınız kız da, günün birinde beğenmediğiniz bir yolun yolcusu olduğunu gördüğünüz zaman, iş işten çoktan geçtiği için zararlı olacak olan da sizden başkası değildir. Güzelliğine vurulduğunuz kızın, ailesini, geçmişini ve kimin nesi olduğunu saptamadan ve sizinle evlenmesinin gerçek niyetini saptamadan yapacağınız evlilik, mutluluğunuzun değil, mutsuzluğunuzun başlangıcı olacağını da bilmek zorundasınız. Bizim AB ile olan ilişkilerimizde Kıbrıs Rum tarafı ise bu işin taşeronluğunu yaptığı apaçık ortadadır.

AB’nin bu gün yapmaya çalıştığı, ne yazık ki kendini bize imrendirmek suretiyle ona tavla teslim olmamızı sağlamaya çalışmasıdır.

Bu güne kadar AB yetkililerinin en alt düzeylisinden, en üst düzeylisine kadar Kıbrıs Sorunu ile ilgili sergiledikleri fasa fisolu politikaları bilmemek mümkün mü?

Siz birine söz verip de sözünüzü yerine getirmediğiniz zaman, söz verdiğiniz kişinin yüzüne utanmadan bakmanız mümkün değildir. Meğerki şartlar ve gelişen olaylar sizin sözünüzde durmamanıza neden olsun. Böyle bir durumda da, siz açık yüreklilikle sözünüzde durmamanızın nedenini söz verdiğiniz kişiye açıklamayı da bir erdem sayarsınız. Neden mi? Çünkü Türk asalet sahibidir de ondan.. Verdiği sözü, atalarımızın dediği gibi senet kabul etmesindendir.

AB, bırakınız vermiş olduğu sözleri tutmaması, bile, bile uluslar arası hukuku çiğnemiştir. O AB ki, insan hakları dendiği zaman mangalda kül bırakmadığını görüyoruz. Kendi hukuk mekanizmasının almış olduğu kararları uygulamak yolunu seçerken, yine kendi eliyle uluslar arası anlaşmaları da yok farz edebilmektedir. Peki, o halde bizim Rum tarafı ile yapacağımız anlaşmayı bir gün AB yok sayma lüksüne girerse, o zaman zararlı olacak olan AB’nin kendisi mi, yoksa haktan, hukuktan ve anlaşmalardan yana olan Kıbrıs Türk halkı mı? Sn. Talat ve Hristofyas bir anlaşmaya varsalar bile, Rumlar bireyler olarak Orams davası karara bağlandıktan sonra ayni mahkemeye başvurmayacaklar diye bir kaide mevcut mu? Yani bile, bile ve körü körüne iki bölgeli bir federasyon kurulacak diye hayal etmemiz, aptallık değil de nedir? Çünkü bir anlaşma olsa bile AB mahkemelerinden kurtulmayacağımızı bilmek zorundayız. O halde AB ile ilgili hangi konu olursa olsun, mesafe koymamızın bize ne zararı olabilir ki, kendi haysiyet ve şerefimizi korumaktan başka.

Bazılarına göre “Mehmetçik Projesi” ile AB’yi Türk Silahlı Kuvvetleriyle içli dışlı takdim etmeye çalışırken, bu birlikten çekinmememiz gerektiği hususunda fikir beyan etmektedirler.

Peki acaba “Mehmetçik projesi” var diye Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu proje ile ilgili “B” hatta “C” planının olmadığını kim biliyor ki?

Değerli okurlarım,
Lütfen yazdıklarımı serinkanlılıkla okuyunuz ve lütfen hiçbir önyargınızın olmamasına dikkat ediniz. Çünkü benim amacım, herhangi bir kişiyi veya kurumu kötülemek değildir.

Eğer Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eserlerinin hayranı isek ve onlara sıkı sıkıya bağlı isek, AB’den akıl almak veya yardım almak değil, haklılığımızı ön planda tutarak mücadelemize devam etmektir.

Tekrar ediyorum, lütfen yazdıklarım, kimseyi üzmesin. Çünkü bu hassasiyetimin kaynağı Haziran 1956 tarihinde HÜRSÖZ Gazetesinde yayınlanan ilk makalemde de mevcuttur. Ayni heyecan ve ülküm bu gün de devam etmektedir.

SALUR

Dost Üyeler
Cevap: AB’li Olmayı Hedef Seçenlere Sesleniyorum

Kız ne kadar süslenirse süslensin paketin içindekidir önemli olan.

Sayın Salih Mehmet Ersoy paketin içinde ne olduğunu çogu kişi gibi sizde biliyorsunuz, onun için AB düşmanı olarak görüyorlar.Tabiki sadece süslenmiş yalanlara, kananlar böyle zannediyor.

Açsın artık bu millet gözlerini...
Avrupa birliği cennet değil ki bu kadar hevesleniyorsunuz.

ARIKBUKA

Halkla İlişkiler
Cevap: AB’li Olmayı Hedef Seçenlere Sesleniyorum

Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz.