Adana Usulü İçli Köfte

• Konbuyu başlatan LUSY
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:14

LUSY

Dost Üyeler
blogcu+005.jpg

İÇ HARCI İÇİN:
500 gr.orta yağlı dana kıyma
1 adet orta boy kuru soğan
1 yemek kaşığı bitkisel margarin
1 yemek kaşığı biber salçası
1 çay kaşığı tuz, karabiber. pul biber
1 demet maydanoz
DIŞI İÇİN:
1 su bardağı ince bulgur
500 gr yağsız dana kıyma
1 su bardağı un
1 yemek kaşığı tatlı biber salçası
Tatlı kaşığı kimyon, tuz.
1 tutam irmik
Not: Kabuğunu etli yapmak zorunda değilsiniz, sade de yapıla biliyor.

YAPILIŞI:
Soğanları tavla zarı formunda doğrayın. Margarini bir tavada eritip üzerine soğan ve kıymayı aktardıktan sonra kıymayı suyunu verip tekrar çekinceye ve tencerenin dibi tutuncaya kadar iyice kavurun. Biber salçasını da ilave ettikten sonra karıştırarak 3 dakika daha kavurmaya devam edin. Ocaktan alıp üzerine ince kıyılmış maydonozu ilave ettikten sonra kıyma iyice soğuyuncaya kadar kenerda bekletin.
Bulguru 1 su bardağı suyla ıslatın. 10 dk. kadar bekledikten sonra üzerine yağsız kıymayı aktarıp iyice yoğurun. 1 tutam irmik ( dağılmasın diye ) salça, un, tuz, karabiberi ilave edin ve yoğurmaya devam ederek yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur elde edin. Hazırladığınız bulgur hamurundan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Parçaları avuçlarınız arasında yuvarladıktan sonra ortalarına işaret parmağınızla bastırarak içlerini oyun. Oyukları önceden hazırladığınız kıymalı harçla doldurup kapatın. Hazırladığınız köfteleri büyük bir tencerede kaynattığınız tuzlu suya atın. Köfteleri 4-5 dk.haşladıktan sonra bir tel süzgeçten geçirerek tencereden alın ve sıcak sıcak servise sunun. İsteğinize göre kızgın yağda kızarta bilirsinizde . Afiyet olsun.

Tenrikut

Dost Üyeler
Cevap: Adana Usulü İçli Köfte

Ben bir Adana'li olarak söylemek isterim ki, bu yukarda paylasilan Yörük/Türkmen Adana'lilarca esas kabul edilen içli köftedir. Yalniz resimdeki köftelerden birisinin dış tarafı pütürlü ya aceleden yada acemilikten diyelim. Haşlanırken dıştaki bulgurun avcarı dedigimiz içindeki katkisinda bir eksikliktende olabilir.
Yüzeyi egal yani dümdüz olur normalde.
Kabugu etli yapilani ben sahsen hiç görmedim, kabugu etli olursa içinede kiyma kondugu için dogru bir kombinasyon olmaz gibi geliyor bana.

Kizartilan içli köfteyide Yörük/Türkmen'lerden yapanlar var ama benim sahsi tecrübem daha çok Çukurova'daki arapusagi denilen insanlarda kizartilani yaygindir. Mutlaka istisnalar vardir, yaygin olan durumu ifade ettim.

Annem ilk yaptiginda fotograflar çekip buraya eklemek isterim.
Harika bir yemektir.

LUSY

Dost Üyeler

Benimde annem adanalı, içli köfteyi elde incecik açmak marifettir. Yörükler bildiğim kadarıyla mersin tarafında olur , adananın yerlileri ile fellahlar ( arap uşakları ) hemen hemen yemekleri aynı yapıyor. İçli köftenin kabuğuda kıymalı olanını tavsiye ederim:eek:

Adananın tm yemekelri güzel. Anneninde eline sağlık.

Tenrikut

Dost Üyeler

Lusy hanim yaniliyorsunuz, Yörúkler Mersin tarafinda olur dediniz, aman rica ediyorum. Toroslarin bir ucundan diger ucuna kadar dag tas Yörük'tür.
Ben Adana - Ceyhan'liyim. Ceyhan'in 1 tane cerkes köyú haric, göcmen köyleride dahil hepsi Yörúktür. Tatar, Nogay ve Kirim Túrk'leride varlar ama kendilerine ait tamamini olusturduklari köy yok, cogunlugu olusturduklari köy var. Göcmen köylerde mesela Búyük Mangit ve Kücük Mangit ki Búyúk Mangit belediye olmus simdilerde, bunlarda Bati-Trakya'dan gelen Túrkmen Yörúk'lerdir. Mangit bey Túrkmen beyiydi.
Adana sehir merkezine bakarak bu benzetmede bulunmaniza üzüldúm. Baba tarafim Avsar'larin Burhanli kolunun Karaçalı Yórúkleridir. Annem Kayı'larin Karakeçili'lerin Karakaya Yórúklerindendir. Mersin'dede bütün sehir disindaki dag tarafindaki yaylalar köyler hep Yórúktür tabiki, zaten hepsi akraba çikar Toros'lardakiler.

Adana'nin yerlileri diye birsey yoktur, yerlileri dediginiz galiba ne yazik ki ermeniler ile hristiyan arap/süryani vesaire azinliklarimiz. Adana 1940'lardan itibaren yogun göç almistir dogudan, onun haricinde Yörük/Türkmendir.

Konudan saptiysam beni bagislayin ama üzüldüm Yörúk'ler sadece Mersin tarafinda demenize.

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Bende dışı da etli olanını ve haşlandıktan sonra sıcak fırına verilenini çok seviyorum.

Kızarmış olan ağır oluyor, sade haşlanmış olanı da ye ye doymuyorsun ki! Mubarek afet güzel bir yiyecek.

SALUR

Dost Üyeler

Adanalıların meşşhur bir sözü vardır.
Şarap içer dansöz oynatırız...... öyle bişeydi işte..
Adana da çok günlerim geçti :)))
Kızları çok deli olur. kızında delisi makbul : )