Aleviler - Diyanet İşleri Başkanlığı Kapatılsın

Göktuğ

Halkla İlişkiler
"Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılsın"Aleviler, başkanlığın lağvedilmesini talep ettiler

Sivas Madımak Oteli’nde meydana gelen olayların 17. yılı dolayısıyla Aydın’da düzenlenen anma etkinliklerinde Aleviler, taleplerini açıkladı. Aleviler ilk taleplerinin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın lağvedilerek devletin bütün dinlere eşit mesafede olması olduğunu belirttiler.

Yıllardır okullardaki zorunlu din derslerinin kaldırılması ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın lağvedilmesi ile ilgili taleplerini dile getirdiklerin ve getirmeye de devam edeceklerini belirten Aydın Belediye Meclisi Eğitim Kültür Komisyonu üyesi ve Hacıbektaş Veli Kültür ve Dayanışma Derneği eski başkanı Sümran Ünal, Alevilerin Sivas Madımak Oteli’nde meydana gelen olayların 17. yılı dolayısıyla düzenlenen anma etkinliklerindeki taleplerini haklı bulduğunu söyledi. Temel hak ve özgürlükleri inanan herkesin bu taleplerin yanında olması gerektiğine de inandığını ifade eden Ünal, “Türkiye sosyal ve laik bir devlet olduğunu iddia ediyorsa sadece Sünni inanca hizmet veren Diyanet İşleri Başkanlığı’nı lağvetmelidir” dedi.

Sivas Madımak Oteli’nde meydana gelen olayların 17. yılı dolayısıyla düzenlenen anma etkinlikleri çerçevesinde taleplerini açıklayan Aleviler EMEK Partisi Aydın İl Örgütü Aracılığı ile yayınladıkları bildiride taleplerini açıkladılar. Yayınlanan bildiride “Alevilerin bugüne kadar yaşadıklarının sorumlusu olan güçlerin bugünkü temsilcileri, yeni bir aldatma ve yanıltma içindedirler. Alevilerin diyanete bağlanması ve dedeler maaş verilmesi gibi uygulamalar alevi toplumunun kültür ve gelenekleri ile asla bağdaştırılamaz. Bu gibi taleplerden vazgeçilmelidir. Diyanet lağvedilerek devletin bütün dinlere eşit mesafede durması, zorunlu din derslerinin kaldırılması, Alevileri rencide eden söz ve yazılı kaynakların değiştirilmesi kesin taleplerimizdir” ifadelerine yer verildi.

Okullarda zorunlu din dersi okutulmasına anlam veremediğini ve bunun ‘dinler tarihi’ dersi ile değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Aydın Belediye Meclisi Eğitim Kültür Komisyonu üyesi ve Hacıbektaş Veli Kültür ve Dayanışma Derneği eski Başkanı Sümran Ünal “Türkiye Demokratik ve Sosyal Laik Devlet olduğunu iddia ediyorsa sadece Sünni inanca hizmet veren Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kaldırmalı ve okullardaki zorunlu din derslerini kaldırmalıdır” dedi.

KÜLTEGİN

Genel Koordinatör
Cevap: Aleviler - Diyanet İşleri Başkanlığı Kapatılsın

Demokrasiyle yönetilen bir ülkede özgürlüğün varlığından bahsediliyorsa Alevi soydaşlarımızada kendi inançlarında her türlü hak özerklik ve inanç özgürlüğü mutlaka sağlanmalıdır.Seçim zamanı oy isterken ve bir sürü vaadlerde bulunulduktan sonra nedense seçim sonrası herşey unutulmaktadır. Bana göre ülkede "din reformu" yapılmalıdır.Kılık kıyafet tekke ve zaviyeler için yeniden bir kanun çıkartılarak 84 yıl önceki uygulamanın tekrarlanmasından yanayım ve kesinlikle toplumsal olarak reformun sonuçlarına bakıldığında günümüz inanç sisteminin bozulduğunu sapkınlığa gittiğini görmüş olacağız.

Göktuğ

Halkla İlişkiler

Bu Alevilik hakkında benim çok bilgim yok nedir Alevilik bir dinmidir yoksa mezhepmidir ki dini eğitimde özgürlük istiyorlar? Yada hangi alevi soydaşımız! Aleviliğini savunduğu kadar soyunu savunmuşmudur. İnternete alevilerin bir sitesi var paso kürt-pkk sempatizanı dolu sitede...

KÜLTEGİN

Genel Koordinatör

Ben Türkmen alevilerinden bahsediyorum.Senin söylediğin kürt-pkk sempatizanları kürt alevileri oluyor. Türkmen alevileri genelde Sivas-Çankırı-Çorum-Tokat-Kırşehir bölgesinde yaşar.Bunlar özbe öz Türkmendir Türk'tür. Göktuğ senin aleviliğin ne olduğunu sorman çok garip ki sen inanç sistemlerini iyi bilirsin.Dalga geçermiş gibi bunu sormanın ne alemi var. Ülke nüfusunun aşağı yukarı 20 milyonu alevi olan bir ülkede yaşıyorsun.Soru sorman abestle ilştigalden öte birşey olmuş.

Göktuğ

Halkla İlişkiler

Ben hiç bilgim yok demedim çok bilgim yok dedim kesinliklede dalga geçer gibi soru sormadım. Burada Aleviler hakkında verilecek bilgiler sadece bana değil otağ sakinlerinede faydalı olacaktır. Aramızda Alevilik hakkında geniş bir bilgiye sahip olan varsa uzun uzun yazıları kopyala yapıştır yapmadan bizleride bilgilendirirse iyi olur. Cevaplara yukarıda sormuş olduğum sorulardan başlanabilir.

Kartal Gözü

Dost Üyeler

Benim düşüncemse Diyanetin kapatılması değil, adinin tam anlami ile tüm dinlerin ve mezheplerin çatısı altında toplanması.

Ülkemizde ne kadar din varsa hepsi için diyanette birer masa veya bölüm açılmalı ve bu dinlerin mezhepleri için de alt masalar/bölümler açılarak din konusunda ülkede birlik sağlanmalıdır.

Dinler arası dialog budur!