Atina'dan Arayan Liğoni İsimli Yunan Kadın Diyor Ki :

Salih Mehmet Ersoy

Onursal Üye
Atina'dan arayan Liğoni isimli Yunanlı kadın diyor ki :

"Merhaba, ben Atina'dan Liğoni, Sayın Hristofyas'a sormak istiyorum, biraz evvel Sayın Hristofyas Enosis ülküsünü paylaşmadığını ve bu nedenele EOKA'nın mücadelesinde yer almadığını, ayrıca EOKA B' içinde de yer almadığını, İki Bölgeli ve İki Toplumlu Federal bir sistemi de benimsemediğini söylemişti; eğer kişi verilen mücadelede yer almazsa, eleştirmesi kolaydır, peki AKEL Kıbrıs için nasıl bir anlaşmadan yanadır ve önerileri nelerdir ki çilen çeken Kıbıs halkının ( Kıbrıs Rum halkını kastediyor) ızdırabı sona ersin"?
Dmitris Hristofyas'ın Cevabı:
"Ben AKEL'in Eonosis'den yana olmadığını söylemedim. Ancak Eonsis'in silahlı mücadele ile kazanılacğına AKEL inanmıyordu, nitekim Enosis'i kazanmamız gerekirken, adamız Taksim oldu. Bnun nedeni de, Eonsiis'in silahlı mücadele ile kazanılacağına inandıklarındandır. Biz AKEL olarak Enosis'in silahlı mücadele ile değil, politik mücadele ile kazanılacağına inanıyoruz. Şimdi iki bölgeli ve iki toplumlu bir anlşamadan yanayız, yanayız çünkü böyle bir çözüm'ü bize EOKA B ve Atina'daki Cunta'nın sorumsuz davranışları mecbur etmiştir. Başka bir çıkış kapımız yoktur. Silahlı mücadele ile Eonsis'i kazanacaklarına inandılar, ancak işin sonunda ada Taksim olmuştur. Biz böyle bir neticeyi asla kabul etmiyoruz".
Not 1: Bu kısa konuşma aslında iki saatlik bir konuşmadan alınan küçük bir alıntıdır. Dimitrs Hrsitofyas'ın AKEL Genel Sekreteri olarak 1988 yılının Kasım ayında RİK III'de canlı yayın program " BROSOBO ME BROSOBO" (YÜZ YÜZE) progamında yer alan bir konuşmadır.
Not 2: Burada önemli olan AKEL Partisi ve onun Genel Sekreteri ve şimdi de Rum toplumunun lideri olan Dimitris Hristofyas'ın ENOSİS ülküsünü benimsemesidir. Çünkü sol fesefeye bağlı insanlar veya toplumlar, başka bir ülkenin idaresi altına girmek için mücadele etmezler, onlar için en geçerli yol, bağımsızlığın kazanılmasıdır. CTP'nin sol felsefe görüşünü istismar ederek, dostluk, kardeşlik ve barış tamtamlarıyla Kıbrıs Türk insanını kandırmaya çalışması, ikiyüzlülüğün,entrikanın ve bizans oyunlarının sergilenmesinden başka birşey değildir.
Bizim için önemli olan, Türk insanını aydınlatmak ve bunu yaparken, dış dünyaya da AKEL'in ve bu partiye mensup insanların ne yapmak istediklerini işittirmektir.

Salih Mehmet Ersoy
Gazeteci-yazar
25.8.2008