Başpiskopos Hrisostomos ll Sorularımızı Cevapladı

Özcan Özcanhan

Onursal Üye
BAŞPİSKOPOS HRİSOSTOMOS II
SORULARIMIZI CEVAPLADI

* * *

Başpiskoposluk Sekreteri Hristos kukliotis gecikmenin kendisinden kaynaklandığını, Başpiskoposun hatası olmadığını bildirdi, özür diledi..

* * *

ÜÇÜNCÜ MAKARİOSUN İZİNDEN YÜRÜMEK ARZUM YOKTUR.

* * *

Politikaya atılmayı, ruhani/dini görevlerimle bağdaşmadığı için, Ortodoks kilisesinin ve ortodoks Rum halkının babası olduğumdan , hiç düşünmedim.

* * *

Yaşamımı kiliseye adadım. Adadaki iki halkın ve bütün dünya insanlarının barış, işbirliği, sevgi ve saygı içinde yaşamalarına inanırım.

* * *

Soru ve yanıtlar:

S: Rum medyasından öğrendiklerimizden ve gördüklerimizden dolayı Politikaya mı soyunuyorsunuz diye size sormak istiyoruz.

C: Politika ile uğraşmayı hiç düşünmedim. Çünkü, Ortodoks kilisesinin ve Rum halkının ruhani babası olduğumdan politika dini görevimle bağdaşmaz

S: Kıbrısın ilk Cumhurbaşkanı , Başpiskopos Üçüncü Makariosun yürüdüğü yoldan mı yürümeyi, yani hem Cumhurbaşkanı hem de Ortodoks Kilisesinin Başı olarak iki portföy taşımayı mı içtenlikle istiyorsunuz?

C: Başpiskopos üçüncü Makariosun izinden yürümek arzum yoktur. Bu gün , onun zamanındaki ihtiyac yoktur. Yeni doğmuş Kıbrıs Cumhuriyetinin Makarios gibi üstün bir ağırlıklı kişiye ihtiyacı vardı. Cumhurbaşkanı olması, siyasi bir kariyerden ziyade, gerçek bir fedakarlıktı.

S: Hatırlayacağınız üzere sizinle iki kez mülakat yaptım. İki bölgeli, iki toplumlu federal bir çözümü desteklediğinizi söylemiştiniz, bant kayıtlarımızda mevcuttur. Ayni zamanda , iki toplum arasındaki nefret, kin, ve düşmanlıkların sona erdirilmesini vurgulamıştınız. Rum medyasına göre şu anda federal bir çözüme karşısınız, ELAM ‘ı, milliyetciliği, ırkcılığı savunuyor ve “yabancı tohumlar” dediğiniz yabancıların Kıbrıstan çıkartılmasını destekliyorsunuz.

C: Her zaman, ve halen işlerlikli ve kalıcı bir çözümü destekledim ve destekliyorum. Dahası, iki toplum arasındaki kin, nefret ve düşmanlığın sona erdirilmesine inanıyorum.
Müslüman ve Hristiyan insanlarımız, beş yüz yıl birlikte yaşadıkları gibi yaşayabilirler. Tampon bölgenin açılması, Kıbrıslı Türklerin özgür bölgeleri zıyaretlerinde iyi karşılanışları ve Kıbrıslı Rumların da işgal altındaki topraklara geçtiklerinde iyi karşılanmaları bunu kanıtlamıştır. Sonuç itibarı ile federal bir çözüme karşı değilim. Ve ırkcılığı, milliyetciliği, ELAM’ı, yabancıların Kıbrıstan sürülmesini, uzaklaştırılmalarını savunmuyorum. Benim kastettiklerim Kıbrısa gayri yasal yollardan girenlerdir, yasal yollardan giriş yapmış olan yabancılar değildir.

S: İnançlarınızı, düşüncelerinizizi değiştirmenizin esas nedeni nedir?

C: Kıbrıslı Türklere ve yabancılara olan hissiyatım, düşüncem değişmiş değildir. Dünya üzerindeki insanların hepsi de ayni Allahın evlatlarıdır. O nedenle hepsini sevmemiz ve saymamız lazımdır.

S: Yaşamınızın geriye kalan bölümünü dini meselelere hasretmeyi istemez misiniz ? Ve de Ortodoks Kilisesinin başı olarak Kıbrıstaki iki halkın barışmasını, dostluk, sevgi ve karşılıklı saygı içinde yaşamaları için çalışamaz mısınız, yalnız onlar için değil, ayni zamanda bütün kainat üzerindeki insanlar için?

C: Hayatımı kiliseye adadım. Ruhani lider olarak iki toplum arasında ve bütün dünya insanları arasında barış, işbirliği, dostluk sevgi ve saygı olmasına inanırım. İki toplum arasında işbirliği dostluk ve sevgi yeniden kurulabilir. Fanatikler sayıca azdır ve çoğunluk onları dışlamalı, izole etmelidir.

* * *

Bitti.

Yazı Başpiskoposluk Genel Sekreteri Christos Koukliotis den gelmiştir.

* * *

5908papaz.jpg