Bilim Harikası Bir Harita

ÇAĞATAY

Dost Üyeler
Katılım
27 Şub 2008
Mesajlar
473
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
"ADRİYATİK'DEN ÇİN SEDDİNE SAVAŞ NEREDE İSE ORADAY
İslam bilim ve kültür tarihinin şaheserlerinden biri kabul edilen "Tabip İbrahim Haritası", sanatla tabaklanmış bir ceylan derisi üzerine takriben 1:60.200.000 ölçeğinde çizilmiş bir Akdeniz portolunudur.

Eni 54 santimetre, boyu 90 santimetredir. Haritanın çizim alanı 48X89 santimetredir. Deri kenarındaki 1 santimetrelik çerçeve İslam sanat motifleriyle müzeyyendir. Derinin boyun kısmında da bir gök haritası mevcuttur. Akdeniz, Ege, Karadeniz, Atlas Okyanusunun doğu sahilleri ve İngiliz adalarını gösteren haritada, sahiller ve adalardaki kara parçaları ile yerleşim bölgeleri hakkında da bilgiler mevcuttur.

Böylece harita hem kara hem de deniz haritası özelliğini taşır. Osmanlı denizcilerine yıllarca hizmet veren harita, Capri adası merkez olmak üzere kartografik bir ağ ile örtülür. Ağırlığınca pırlanta eden bu harita halen Deniz Müzesi’nde sergilenmektedir.

Gerek tarihi gerekse coğrafi, gerekse sanat değeri açısından bütün dünya müzelerinde bir benzerine daha rastlanmasına mümkün olmayan bu Akdeniz portolusunun form at ve kartografik tasarımı, zamanında çizilen haritaların nasıl bir yöntemle hazırlandığını ispat etmesi ve Orta Çağın ilk dönemlerinde İslam biliminin birçok dalda olduğu gibi astronomi alanında da çok ilerde olduğunu göstermesi açısından önemlidir.

Kıyı şeridi ve adaların çiziminde erişilen doğruluk derecesi o dönemde yapılan Avrupa kökenli hiçbir haritada bulunmadığı gibi günümüzün modern alet ve cihazlara sahip coğrafya alimlerini dahi hayrete düşürecek derecede bir doğruluğa sahiptir.

Özellikle doğu-batı doğrultusundaki nokta konum prezisyonu, Orta Çağın imkansızlıklarına kıyasla fevkalade tutarlıdır.

Portolunun da bulunan gök haritası ise ayrı bir değere sahip olup adeta çeşitli bilim dallarının birbirini nasıl desteklemek zorunda olduğunu ve günümüzde yapılan çalışmalara bu perspektiften bakılması ve öyle çaba sarf edilmesi gerektiğinin ispatıdır.
 
Üst