Bırak Akan Kan Yeşil Hatta Dursun, Diyordu.

Hüseyin LAPTALI

Onursal Üye
KTKD ANTALYA ŞUBESİ SEÇİMLERİ YAPILDI.

Kıbrıs Türk Kültür Derneği (KTKD) Genel Kurulları iki sene aralıklarda yapılmaktadır.

Bu çerçevede KTKD Antalya Şube Genel Kurulu son toplantısı, 27 Ekim 2013 Pazar günü dernek konferans salonunda yapıldı.

Seçimden önce katılımcıların kaç kişi olacağı merak konusu idi. Bu merak yönetim kurulu üyelerimi ve beni rahatsız ediyordu. Ne güzel ki korktuğumuz başımıza gelmedi. Güzel bir seçim tablosu sergilendi. Gelgelelim;

Her zaman olduğu gibi yine gençler ortalıkta yoktu. Eski Dostlar şarkısının bestekarı Gültekin Çeki büyüğümüz ile hasta halinde en azından çok mühim toplantılarda bizleri yalnız bırakmayan Güler Tekerek hanımefendi’nin seçimde bulunması büyük ilgi topladı. Herkese isim isim teşekkür etmeye çalıştım. Onlardan tek isteğim şöyle olmuştu.

“Bu teşekkürlerimi kendi adıma değil KTKD Antalya Şubesi adına yapıyorum. Yalnız Antalya ilinde 100Bini aşkın Kıbrıslı Türk vardı, Kıbrıs köyleri vardır.

Sizlerden tek isteğim; her üyemizin birer adet de olsa yeni üye kaydı yaptırarak, dernek adına sosyal atılımlarda bulunmanızdır. Tek elin nesi var iki elin sesi var.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuş ve 1983’den beri yaşamakta ise de Kıbrıs davamız henüz çok sağlam temeller üzerinde değildir. Rum tarafı görüşmeleri sonsuza dek sürdürmekte bir beis görmemektedir. Onlar değişmez emellerine varmak yani Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak için Türkiye’nin zayıf zamanını kollamaktadır.

Kıbrıs Türk Toplumunun Kuvayı-milliyesi olan KTKD’mize sahip çıkalım.”

Şubenin iki senelik faaliyet raporuna ise şu çarpıcı tespit damgasını vurmuştu.

Antalya şehri KKTC ile ilgili kalıcı isimler, kalıcı parklar ve kalıcı caddelerle puanlanmıştır. Bu puanlar her zaman için Kıbrıs’ımızı Antalyalılara hatırlatacak, Kıbrıs ile Antalya arasında vazgeçilmez çok sıkı bağlar oluşturacaktı.

1. Antalya’da ilk defa Kıbrıs Türk Şehitleri Parkı yapılmıştı. Parkın açılışı Rahmetlik Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş tarafından yapılmıştır. O gün Kurucu Cumhurbaşkanımız İstanbul’da ağır hasta olan hanımlarının yanında idi. Hem hatır sormak hem de açılışa gelip gelemeyeceği konusunda bilgi edinmek için telefon açtığımda, şu sözlerle karşılaştım.
“İki elim kanda olsa geleceğim,” dedi.

Öğle’ye doğru geldiler. Sağ olsunlar… Merasim öğleden sonra başladı. Parkta;

• Girne kapısının 1/2 büyüklüğündeki kopyasının aynısı,
  • Lefkoşa’daki Şehitler Abidesinin daha görkemlisi,
  • Yüce Atatürk’ün sözlerinin yazılı olduğu levha,
  • Dr. Küçük ve Denktaş büstleri,
  • Suların sadece yeşil hat üzerinden fışkırdığı Kıbrıs şeklindeki havuz ise; Tony Angastınıotıs’in “Kanın Sesi” kitabında dediği gibi sanki;
"Bırak akan kan Yeşil Hatta dursun, diyordu."

2. Antalya Merkez ilçe Aksu İlköğretim okuluna Atatürk Büstü ve arka Planda Atatürk’ün Kıbrıs hakkındaki sözlerini ihtiva eden pano ve üzerinde, “Bu tesis Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şubesi tarafından yaptırılmıştır” yazılı levhası bulunan merasim alanı için abide yapıldı. Abide önünde her gün İstiklal Marşı okunarak, sınıflara girilmektedir.
Okuldaki bu kompozisyon genç beyinlere sürekli ve ciddi bir KIBRIS olgusu aşılamaktadır.

3. Barış ve Özgürlük Bulvarını takip eden, Ecevit Bulvarının devamı olarak 3 kilometrelik her türlü konforu düşünülmüş 20 Aralık 2012’de Denktaş Bulvarının açılışı yapıldı.

4. Antalya’nın en merkezi yerine, üzerinde Denktaş Heykeli bulunan Denktaş Parkı yapıldı.
Bu tesisler durdukça Turizm diyarı Antalya’mızın gelecek nesillerine Kıbrıs’ımızı hatırlatmaları KKTC - Antalya -Türkiye yakınlaşmasını daima sıcak tutacaktır.

5. Ayrıca; Muratpaşa Belediyesi Girne Belediyesi ile, Kemer Belediyesi Lapta Belediyesi ile, Kepez Belediyesi, Beyarmudu Belediyesi ile kardeş belediye ilan edilmiştir.

Halkları yakınlaştıran, kaynaştıran geçici sözler değil, göz önünde duran kalıcı eserlerdir.

Sel gider, kum kalır. Sözün bittiği yerde ise, hava kalır. DERNEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM.

Hoşça kalınız.
30 Ekim 2013
Hüseyin LAPTALI