Bosna-Hersek'te ezanlar susmayacak

CANBULAT

-Otağ Hanı-
Katılım
21 Mar 2008
Mesajlar
4,111
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Konum
Tanrı Dağları Yaylağım, Orhun Nehri Sulağım

Yıllar süren savaştan sonra şimdi de dini ve milli kültürün korunması mücadelesi veren Boşnaklar, Sırp nüfusun yoğun olduğu yerlerdeki camilere imam göndermekte zorluk çekiyorlar. Boşnakların yardım talebine Türkiye olumlu cevap verdi. Gorajde Bölgesi'ndeki 6 caminin imamının maaşlarının Türkiye'den gönderilmesini planladı.
1992-1995 yılları arasında yaşadığı savaş ve katliamlarla yorgun düşen Bosnalılar, şimdi de dini ve kültürel kimliklerini korumanın mücadelesini veriyorlar. Etrafı Sırbistan, Karadağ ve Hırvatistan gibi Hıristiyan ülkelerle çevrili olan Bosna-Hersek'te özellikle Sırpların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde milli ve dini kimliğin korunması büyük bir önem taşıyor.
İHH İnsani Yardım Vakfı da, Bosna'daki kültürel dejenerasyonun önüne geçmek için maddi yetersizlikler sebebiyle imamı olmayan 6 camiye yardım elini uzattı. İHH, Gorajde'de bulunan Caynice, Foca, Rogatica, Rudo, Visegrad ve Zepa bölgesinde 6 camide görev alacak olan imamların maaşını karşılamayı üstlendi. Her ay bir imama 500 Euro olmak üzere 6 imama yıllık toplam 36 bin Euro maaş ödenmesi planlanıyor.
Gorajde bölgesi Bosna'nın en fakir bölgelerinden. Halkın ve İslam Birliği Meclisleri'nin maddi imkânsızlıkları sebebiyle imamların maaşları verilemiyordu. 6 caminin imamsız kalması, Sırpların yoğun olarak yaşadığı bölgede kültürel asimilasyonu da beraberinde getiriyor. Çünkü bu bölgelerdeki camiler, dini ve milli değerlerin yaşatıldığı mekânlar olarak önemli bir boşluğu dolduruyor. Çocuklar temel dini bilgilerini camilerdeki Kur'an Kurslarında öğreniyor. Bu bölgedeki camilerin din adamı boşluğunun tamamlanmasıyla fakir halkın yaşadığı önemli bir sıkıntı daha giderildi. Ayrıca yaşanabilecek bir kültürel dejenerasyonun önüne geçildi.
Gorajde Müftüsü'nden teşekkür
Camilerin din adamı ihtiyacını karşılanması karşısında memnuniyetini dile getiren
Gorazde Müftüsü Hamed Efendic, "Aliya İzzetbegoviç ve Boşnak halkı bu topraklarda ezanların susmaması için mücadele etti. Bunun için yüz binlerce insanımızı kaybettik. Şimdi ise kültürel olarak var olmanın mücadelesini veriyoruz. Dört bir yanımız Hıristiyan ülkelerde çevrili.

Biz camilerimizde okullarımızda verdiğimiz eğitimle milli ve manevi değerlerimizi daima canlı tutmaya çalışıyoruz. Bu noktada İHH'nın 6 camimizde görev alacak olan imamların maaşlarını üstlenmesini çok önemsiyoruz. Allah razı olsun. Bizi önemli bir sıkıntıdan kurtardılar. Eğer bu camiler imamsız kalsaydı İslami çalışmalarımız zarar görecekti" şeklinde konuştu.

www.yeniresim.com_-_lke_Resimleri_-_Bosna_Hersek_-_Latin_Kprs_Bridge.jpg

 
Üst